Náš najstarší olympijský víťaz a vzácny človek Ján Zachara je aj v deň 93. narodenín stále vitálny
Hoci je vekom kmeť, všetci, ktorí ho lepšie poznajú, mu hovoria Janko. Ťažko by ste dnes pri prvom stretnutí s Jánom Zacharom povedali, že nenápadný a drobný pán, mimoriadne milý, slušný, príjemný a správaním veľmi mierny, bol hviezdou takého „ostrého“ športu, akým je box.
Ján Zachara zažiaril na olympijských hrách 1952 v Helsinkách, kde triumfoval v boxe v kategórii do 57 kg. V piatok 27. augusta oslavuje najstarší žijúci slovenský olympijský víťaz 93. narodeniny. Rodákovi z Kubrej, čo je dnes časť Trenčína, pri tejto príležitosti osobne zablahoželal v jeho domove v Novej Dubnici prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.
Svoju vitalitu i srdečný humor ukázal Ján Zachara aj počas stretnutia s prezidentom SOŠV. „Už nemám ani kam dávať trofeje a ocenenia,“ smial sa, keď hosťovi ukazoval svoju zbierku pohárov, trofejí a ocenení. Nielen z boxerskej kariéry, ale aj z trénerskej. V srdečnej debate si zaspomínal na svoje olympijské vystúpenie v Helsinkách, zaujímal sa o vystúpenie slovenského boxera Andreja Csemeza v olympijskom ringu v Tokiu i o ďalšie zaujímavosti z podujatia v japonskej metropole.
Ešte pred vypuknutím koronavírusu bol Ján Zachara nielen čiperný, ale stále aj trénoval deti. Tak, ako niekoľko desaťročí predtým. Nie náhodou preto výročné ocenenie SOŠV pre úspešného trénera mládeže nesie práve jeho meno. Dnes do telocvične nechodí, aby koronavírusom neohrozil seba. Na svoje ďalšie rituály však nezanevrel. Okrem toho pravidelne chodí na cintorín. Pri zmienke, že začiatkom tohto roka pochoval svojho syna, zosmutnel. V súčasnosti čipernému pánovi pomáha predovšetkým jeho dcéra.
Tento kedysi veľký športovec (ako olympijský víťaz pritom športoval popri ťažkej práci v továrni, čo je dnes nepredstaviteľné) a potom príkladný tréner je aj výnimočný človek, akých je málo.
Určite všetci z olympijskej a športovej rodiny mu k narodeninám zo srdca želajú len to najlepšie. Janko, živio!