Olympijský klub Bratislava, najstarší OK na Slovensku, vydal pamätnicu svojej činnosti
Olympijský klub (OK) Bratislava je najstarší z rozvetvenej siete regionálnych olympijských klubov na Slovensku. Vznikol už 8. marca 1991, čiže ešte za existencie Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Miestom jeho ustanovenia sa stala Čárda Kormorán pri jazere Veľký Draždiak v Petržalke. Túto i ďalšie udalosti z činnosť Olympijského klubu Bratislava pripomína pamätnica OK vo forme brožúry s názvom „Tri desaťročia“. Jej autormi sú predsedníčka OK Bratislava Mária Mračnová a podpredseda OK Dušan Noga.
Všetci účastníci členskej schôdze OK Bratislava, ktorá sa uskutočnila 4. decembra v priestoroch ZŠ na Kalinčiakovej ulici, dostali do rúk pamätnicu činnosti klubu s názvom „Tri desaťročia“. Autorom pri jej „krste“ šampanským asistoval Igor Machajdík, ktorý ju lektoroval. Brožúru si môžete pozrieť TU.
Igor Machajdík si počas schôdze Olympijského klubu Bratislava z rúk Márie Mračnovej a Dušana Nogu prevzal vyznamenanie Slovenského olympijského a športového výboru - Bronzový odznak SOŠV. Dve významné tohtoročné „okrúhle“ jubilantky z radov olympioničiek zase dostali darčekové koše. Účastníčka OH 1968 v Mexico City v atletika a majsterka Európy z roku 1966 Anna Chmelková (Blanáriková) oslávila v júli osemdesiatku a účastníčka OH 1976 v Montreale v basketbale, Božena Miklošovičová (Štrbáková) vo februári 75 rokov.
OK Bratislava viedli Ľubomír Kadnár, Vladimír Šťastný, Soňa Minarovičová, Mária Mračnová a Martina Gogolová
Olympijský klub Bratislava, ktorého prvým predsedom sa stal olympionik v rýchlostnej kanoistike z Mníchova 1972 Ľubomír Kadnár, postupne začal združovať nielen olympionikov, ale aj paralympionikov, ďalších športovcov, trénerov, športových funkcionárov i novinárov a ďalších priaznivcov olympijských myšlienok.
Žiaľ, po tom, čo sa Ľubomír Kadnár v decembri 1992 stal podpredsedom novovzniknutého Slovenského olympijského výboru (SOV), popri svojich povinnostiach vo funkcii riaditeľa Správy telovýchovných a rekreačných zariadení mesta Bratislava už nemal dosť času venovať sa činnosti klubu.
V októbri 1994 sa predsedom OK Bratislava stal vysokoškolský pedagóg a tréner hokejových brankárov Vladimír Šťastný, najstarších z legendárnych hokejových bratov Šťastných. V tom období sa začalo aktívnejšie obdobie činnosti klubu. Doň zapadlo aj vydanie faktografickej brožúry Igora Machajdíka „Bratislavskí olympionici XX. storočia“. Po menovaní Vladimíra Šťastného za trénera brankárov pri slovenskom reprezentačnom tíme hokejistov sa však činnosť klubu znovu utlmila.
V apríli 2001 prevzala vedenie OK Bratislava Soňa Minarovičová. Žiaľ, výkonný výbor ani členská základňa klubu naďalej neprejavovali výraznejšiu aktivitu. Útlm trval dlhší čas. K oživeniu činnosti došlo až v roku 2012, keď sa predsedníčkou klubu stala olympionička v atletika a bývalá dlhoročná podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru (v rokoch 1992 – 2008) Mária Mračnová. Tá mala po ukončení pôsobenia na čele Slovenského atletického zväzu (v nej bola v rokoch 1998 – 2012) na túto prácu viac času.
Po dvojročnej prestávke (roky 2022 a 2023), keď ako predsedníčka OK Bratislava pôsobila olympionička v rýchlostnej kanoistike Martina Gogolová, Mária Mračnová vedie klub aj teraz.
„Centrálou“ OK Bratislava sa v roku 2012 stala Základná škola na Kalinčiakovej ulici, na ktorej je riaditeľom podpredseda OK Dušan Noga. Na pôde tejto školy sa pravidelne uskutočňuje aj najviac aktivít klubu. Každoročne sa tam odohrávajú činnosti v rámci osláv Olympijského dňa. V prvých rokoch sa tam realizovalo aj cvičenie žien v seniorskom veku v rámci projektu SOŠV „Vykročte za zdravím“.
Žiaľ, aj OK Bratislava má podobné problémy ako ostatné regionálne olympijské kluby na Slovensku – nedarí sa mu do svojich radov získať oduševnených mladých ľudí. Drvivá väčšina členskej základne OK v Bratislave je v seniorskom veku. Pritom vzhľadom na to, že Bratislava je hlavné mesto s najväčšou koncentráciou športových osobností, by aj členská základňa klubu mala byť podstatne početnejšia.