Posledný deň festivalu patril karate: Je to šport pre celú rodinu, tvrdí predseda šamorínskeho klubu Varga
Posledný deň na Olympijskom festivale v areáli x-bionic® sphere patril karate. Mladé nádeje návštevníkom ukázali, v čom je toto bojové umenie náročné, no zároveň aj krásne.
„Karate vzniklo v Okinawe, pravdepodobne prišlo z Číny. Vzniklo ako umenie sebaobrany, až neskôr sa z neho vyvinul šport. Vtedy, keď prestala byť potreba ozajstného boja,“ povedal na pódiu predseda klubu karate Budokan Samaria v Šamoríne Ladislav Varga.
Podľa neho je ideálny vek na začatie s karate päť, prípadne šesť rokov. „U detí je to hlavne o športe. Aby mali všestranný šport, pretože tréningy zahŕňajú gymnastiku, atletiku, agility. Aktivít je veľa a tom najnižšom veku nie je karate najžiadanejšie. Chceme, aby sa deti vedeli hýbať a aby bolo postupne na čom stavať. Keď prídu, začínajú so základmi, aby sa vedeli hýbať, spoznali sa na tatami a aby sa nebáli, pretože dospelí vnímajú kopy a údery inak ako deti, takže v tomto majú výhodu,“ uviedol Varga.
Šport pre celú rodinu
Popri deťoch si však v kluboch na svoje prídu aj rodičia. „Rodičia, ktorí prinesú deti na tréning, nemusia odísť a zapájame ich tiež do tréningu. Majú možnosť si tréningy vyskúšať a potom sa už z toho stáva aj rodinná záležitosť. Na páskovanie potom chodia už celé rodiny,“ dodal Varga.
Slovenský olympijský a športový výbor prináša olympijské hry na Slovensko aj vďaka svojim partnerom, a to exkluzívnemu partnerovi TIPOS, generálnym partnerom 4F a Toyota, hlavným partnerom BILLA, SPP, CZ Slovakia, Allianz, Zlatý Bažant 0,0%, partnerom Matador, STRABAG.
Mladí karatisti predviedli návštevníkom Olympijského festivalu ukážky v disciplínach kumite a kata. Dvanásťročná Nina Benešová prezradila, čo ju na karate zaujalo. „Ja sa aj rada bijem, ale hlavne je to dobrá istota, pretože sa učíme aj sebaobranu. Takže ak by nás niekto na ulici napadol, vedeli by sme sa ubrániť. Bijem sa však iba kamarátsky, pretože keby sme si začali, tak by nás mohli vyhodiť z klubu. Najviac ma baví kumite (zápas s protivníkom, pozn.), pretože je akčné,“ hovorí s úsmevom Benešová.
Spolu s kolegom z klubu Budokan Samaria Filipom Hluškom sa karate venujú už 6 rokov. Ciele majú obaja jasné. „Môj najväčší cieľ je dostať sa na olympijské hry, predtým by som sa však chcela určite dostať do reprezentácie,“ uviedla Benešová. „Pre mňa sú to okrem olympijských hier najmä majstrovstvá Európy, na ktoré by som sa chcel opäť dostať,“ dodal Hluško.
Slovenský olympijský a športový výbor prináša olympijské hry na Slovensko aj vďaka svojim partnerom, a to exkluzívnemu partnerovi TIPOS, generálnym partnerom 4F a Toyota, hlavným partnerom BILLA, SPP, CZ Slovakia, Allianz, Zlatý Bažant 0,0%, partnerom Matador, STRABAG.