Sánkarka Šimoňáková v Pekingu zabojuje so srdcom draka
Na zimných olympijských hrách v Pekingu bude Slovensko reprezentovať aj sánkarka Katarína Šimoňáková. Na svojich druhých ZOH chce so srdcom draka zabojovať o čo najlepší výsledok, či už v pretekoch jednotlivcov, alebo v štafete so svojimi sánkarskými kolegami.
V ľadovom tobogane v Jen-čchingu budú mať sánkari svoje preteky od 5. do 10. februára. Slovensko bude mať zastúpenie v ženských pretekoch vďaka Kataríne Šimoňákovej. Po boku Mateja Zmija, Tomáša Vaverčáka a Jozefa Ninisa by sa mala predstaviť aj v tímovej štafete.
„Z miestenky na ZOH do Pekingu 2022 sa veľmi teším. Je to veľký pocit hrdosti, že môžem ísť reprezentovať Slovenskú republiku, svoj domov a seba už po druhýkrát za moju športovú kariéru,“ hovorí 23 ročná pretekárka.
Skúsenosti z Pjongčangu jej môžu pomôcť
Premiéru pod piatimi kruhmi zažila v roku 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. „Bolo to pre mňa niečo neopísateľné. To, že môžete stretnúť toľko úspešných športovcov nielen zo Slovenska aj až z iných krajín a sledovať ich, ako si idú za svojím snom, bolo veľmi motivujúce,“ spomína na podujatie, na ktorom obsadila 24. miesto.
„Výhodou je asi pre mňa asi to, že už približne viem, ako budú niektoré veci prebiehať, ako napríklad tréningy a preteky,“ dodáva Šimoňáková.
Atmosféra ZOH 2022 bude odlišná od tej, ktorú Šimoňáková zažila v Pjongčangu. „Keďže sa v tejto pandemickej situácii nachádzame už druhý rok, všetky naše preteky sa na základe protipandemických opatrení budú konať bez prístupu divákov. Už som si na túto atmosféru zvykla. Z jednej strany je to pre mňa výhodné, pretože niekedy sú pre mňa diváci rušivým elementom, hlavne pri štarte. V cieli však tá podpora a atmosféra, ktorú diváci vytvárajú, chýba. Avšak na OH budú mať prístup aspoň miestni obyvatelia, čomu sa veľmi teším.“
Zranenia, pády aj tréningy v Číne
Kvalifikáciu hodnotí pozitívne, a to aj napriek tomu, že podľa jej slov úplne nesplnila to, čo chcela. „Začiatok tohtoročnej sezóny pre mňa nebol najľahší, myslím, že ani pre nikoho z nášho tímu. Mali sme veľa pádov a nejaké zranenia, ale každý z nás dosiahol jeden z cieľov a tým bola úspešná kvalifikácia na ZOH.“
Len hŕstka športovcov sa pozrela do Číny pred štartom ZOH. Sánkarská výprava Slovenska pobudla v dejisku olympijských hier tri novembrové týždne. Vyskúšali si ľadový tobogan v Jen-čchingu a majú tak presné informácie o tom, čo ich v Číne čaká. „To, že sme dostali možnosť ísť sa ešte pred OH pozrieť do dejiska a na športovisko, hodnotím veľmi pozitívne a obohacujúco, aj keď kvôli pandemickej situácii je to trochu komplikovanejšie. To, že sme mali možnosť trénovať na olympijskej dráhe, nám dalo možnosť pripraviť sa na to, čo nás tam čaká a možnosť zistiť, akých chýb sa máme vyvarovať.“
Z úspechov kolegov má radosť
Slovenskí sánkari napokon získali až päť miesteniek na zimné olympijské hry do Pekingu. Úspechy sánkarských kolegov hodnotí Katarína veľmi kladne. „Teším sa, že sa nám každému podarilo splnil tento cieľ. Hlavne Mariánovi Skupekovi, ktorý svojím vekom stále patrí do kategórie juniorov. Taktiež sa teším, že sa to podarilo aj dvojke Vaverčák-Zmij, ktorým miestenka na ZOH pred štyrmi rokmi ušla len o jedno miesto.“
Pred odchodom do Pekingu absolvuje Šimoňáková spoločne s ostatnými sánkarmi ešte majstrovstvá Európy v St. Moritzi. „Čaká nás ešte par tréningových jázd a samotné preteky. Dolaďujeme pretekársku formu a tiež sane.“
Cieľom TOP 20
Aké sú jej ciele v Pekingu? „Chcem, aby som na svojich druhých OH zabojovala so srdcom draka o čo najlepší výsledok. Aby som do svojho výkonu nevložila len fyzickú a psychickú silu, ale aj to najhlavnejšie – srdce. Bola by som veľmi spokojná, ak by sa mi podarilo podať štyri kvalitné a vyrovnané jazdy a umiestniť sa v TOP 20. Čo sa týka štafety, tak by som bola šťastná s výsledkom do 8. miesta.“