Peking 2022
V poradí XXIV. zimné olympijské hry sa v Pekingu uskutočnia od 4. do 20. februára 2022. Čínska metropola sa stane prvým mestom na svete, ktoré bude hostiť letnú i zimnú verziu hier. Dejiskom olympijských hier bola už v roku 2008. Peking získal právo usporiadať ZOH v roku 2022 na 128. zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure. Hlavné mesto Číny získalo v hlasovaní 44 hlasov a o štyri zdolalo kazašské Almaty.
Čína verí, že prostredníctvom ZOH dokáže priviesť k zimným športom okolo 300 miliónov ľudí. Aj preto v krajine vybudovali niekoľko úplne nových športovísk. Pre potrebu hier však využijú mnoho z tých, ktoré hostili už letné olympijské hry v roku 2008, vrátane národného štadióna. Vtáčie hniezdo opäť privíta otvárací aj záverečný ceremoniál.
Zimná olympiáda sa bude odohrávať v troch zónach. V Pekingu sa budú konať súťaže v halových ľadových športoch a v disciplíne Big Air. Alpskí lyžiari, bobisti, sánkari a skeletonisti budú súťažiť približne 90 km od pekinskej olympijskej dediny v Jen-čchingu, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach, severskí kombinátori, akrobatickí lyžiari či snoubordisti zasa v stredisku Čang Ťia-kchou asi 180 km od hlavného mesta.
Dejiská prepojili modernou železničnou traťou stavanou na rýchlosti až 350 km/h. Čínski organizátori sa zamerali aj na ekologickú stránku hier a za jednu z priorít si určili trvalú udržateľnosť, všetky športoviská by mali fungovať na energii z obnoviteľných zdrojov.
Vo Vtáčom hniezde s kapacitou 80-tisíc divákov sa uskutočnia otvárací a záverečný ceremoniál, z dejiska plaveckých športov „Vodnej kocky“ sa stala „Ľadová kocka“, ktorá privíta curling, a napríklad v hale Wukesong a na Národnom halovom štadióne, kde sa v roku 2008 odohrávali basketbalové zápasy a gymnastika, sa teraz pobijú o medaily hokejisti. V pekinskej zóne pribudla iba rýchlokorčuliarska aréna s kapacitou 12-tisíc divákov.
V areáli bývalej továrne v Šou-kangu vzniklo športovisko pre súťaže v Big Air snoubordistov a akrobatických lyžiarov. V každej z troch zón vznikli Olympijské dediny, ktoré po hrách prerobia na byty a obchodné priestory. Rozpočet by mal byť na úrovni 3,9 miliardy USD, pekinská olympiáda v roku 2008 pritom stála vyše 40 miliárd.
Počet medailových súťaží: 109 v siedmich športoch v pätnástich športových disciplínach.
Športy
biatlon, bobové športy (boby, skeleton), curling, ľadový hokej, sánkovanie, korčuľovanie (krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, šortrek), lyžiarske športy (zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, akrobatické lyžovanie, severská kombinácia, skoky na lyžiach a snoubording).