SOŠV naďalej podporuje navýšenie počtu hodín telesnej výchovy v školách
Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) víta každú snahu a aktivitu o skvalitnenie pohybových schopností u detí a mládeže a považuje ich v dnešnej dobe za veľmi dôležité. Za pozitívny krok v tomto smere považuje aj zavedenie zvýšeného počtu hodín telesnej výchovy v školách. Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť ďalšiu hodinu telesnej výchovy v školách, je pre SOŠV sklamaním.
Návrh novely školského zákona predložili do parlamentu vládny splnomocnenec pre šport Karol Kučera spolu so skupinou poslancov (Igor Kašper, Petra Hajšelová, Jozef Pročko, Jana Majorová Garstková, Eva Horváthová, Milan Kuriak, Peter Pollák, Peter Vons, Miloš Svrček, Peter Cseh, Monika Kozelová, Lucia Drábiková, Martin Fecko). Novela mala po májovom schválení v NR SR vstúpiť do platnosti od 1. septembra 2023. Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh Karola Kučeru a Igora Kašpera, ktorý stanovil odklad jej účinnosti do 1. septembra 2025 pre školy, ktoré nemajú k 31. augustu 2023 prístup k telocvični.
„Téma zdravého životného štýlu a rozvoja pohybových aktivít detí a mládeže bola na Slovensku v posledných desaťročiach zo strany štátu zanedbávaná. SOŠV pozitívne hodnotí, že sa po dlhej dobe začalo vo verejnosti i medzi predstaviteľmi štátnej správy diskutovať o tejto téme. Ako zástupcom športového hnutia nám nie je ľahostajná budúcnosť Slovenska. Nárast obezity, cukrovky a iných zdravotných problémov mladej generácie je alarmujúci a je potrebné niečo robiť. Vítame každú snahu a aktivitu o skvalitnenie pohybových schopností u detí a mládeže. Ako jeden z potrebných krokov zo strany štátu považujeme podľa vzoru z okolitých krajín aj zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy v školách a aktívnejšie spôsoby výučby v školstve, aby deti nesedeli celý deň len v školských laviciach. Novela školského zákona mala preto našu podporu a rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej ju nepodpísať nás sklamalo. Citlivo vnímame aj argumenty zástupcov školstva o nevyhovujúcej infraštruktúre či nedostatku pedagógov. Predmet telesná výchova však nemusí byť realizovaný iba v telocvičniach. Žiaci môžu ísť aj do prírody, na plaváreň, klzisko, využívať rôzne vonkajšie ihriská, v mestách a obciach vyrástlo v poslednom čase veľa vonkajších cvičísk. Možnosťou je aj pravidelná krátka rozcvička pred či počas vyučovania. Veríme, že štát bude naďalej hľadať spôsoby, ako zmeniť alarmujúci stav v pohybových schopnostiach mladej generácie,“ uvádza sa v stanovisku SOŠV.