Talentovaný biatlonista Tomáš Sklenárik berie účasť pod piatimi kruhmi ako životný sen, rád by štartoval už v Pekingu
Biatlonový talent Tomáš Sklenárik sa momentálne pripravuje v rakúskom Ramsau na poslednú sezónu v juniorskej kategórii. Všetko podriaďuje tomu, aby sa mohol zúčastniť na ZOH v Pekingu 2022. K naplneniu veľkého cieľa stále ešte len 21-ročnému pretekárovi dopomáha aj štipendium Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV).
Tomáš Sklenárik sa narodil 13. októbra 1999 v Revúcej. Študent cestovného ruchu na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa odmalička venoval športu, pričom v 11 rokoch prestúpil od cyklistiky k biatlonu. Už od prvých pretekov ukazoval potenciál, ktorý pretavil do troch umiestení v top 10 na majstrovstvách sveta kadetov 2018 v estónskom Otepää – 5. vo vytrvalostných pretekoch, 9. v stíhacích pretekoch a 10. v rýchlostných pretekoch. Desiatu priečku obsadil spolu s Lukášom Ottingerom, Matejom Balogom a Matejom Lepeňom aj v štafete na domácich juniorských majstrovstvách sveta v Osrblí 2019. Na Sklenárikovej príprave sa v rámci klubu UMB Biathlon Team podieľajú tréner Tomáš Fusko, kondiční tréneri Nikola Hurajtová a Vladimír Donoval, i mentálny kouč Patrik Bednár.
Rodičia Sklenárika viedli k športu už od útleho detstva, za čo im je nesmierne vďačný. „Skúšal som rôzne športy. Keď som mal asi 11 rokov, amatérsky som sa venoval cyklistike. Kamaráti ma v tom čase zavolali na biatlonový tréning u nás v Revúcej. Biatlon sa mi zapáčil a tak som pri ňom zostal.“
Začínal v klube Magnezit Revúca, v ktorom pôsobil som až do ukončenia základnej školy. „Potom som odišiel na Športové gymnázium do Podbrezovej, kde som sa pripravoval až do maturity v roku 2019. Po lete rovnakého roka som začal študovať cestovný ruch na Ekonomickej fakulte Mateja Bela v Banskej Bystrici - a UMB Biathlon Team bola pre mňa najlepšia voľba.“
Talent preukázal už pri debute
Už pri svojom prvom biatlonovom štarte v Predajnej skončil na 3. mieste. „To ma motivovalo začať na sebe „maka“´ a robiť to, čo ma baví. Išlo pre mňa o odrazový mostík. Zároveň to bol premiérový pekný výsledok v začínajúcej biatlonovej kariére.“
Najviac si cení výsledky z majstrovstiev sveta kadetov v roku 2018, ktoré sa konali v estónskom Otepää. „Podarilo sa mi obsadiť 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch a vo všetkých ostatných zápoleniach som skončil do 10. miesta. To sú zatiaľ moje najväčšie úspechy. Snažím sa, aby neboli jediné.
Na majstrovstvách sveta juniorov 2019 doma v Osrblí skončil so štafetou na 10. mieste. „Vážim si aj toto umiestenie. Pamätám si, ako som odovzdával po svojom úseku na 4. mieste. Predviedol som dobrý výkon, v tom roku môj najlepší.“
Poberanie štipendia vníma pozitívne, no musel si aj požičiavať
Fakt, že dostáva štipendium OS MOV, berie ako poctu. „Je to super, že vybrali práve mňa. Spočiatku však bolo poberanie podpory dosť problémové, pretože som si zo štipendia plánoval financovať trénerov a mentálneho kouča, avšak zväz mi tieto náklady odmietol preplatiť.“ Z tohto dôvodu si trénerov musel zaplatiť z vlastného vrecka, respektíve z požičaných peňazí. „Keďže išlo o dosť vysokú čiastku pre mňa ako študenta, mojou prioritou zrazu nebolo športovanie, ale riešenie problémov s dlhom.“
Tieto nepríjemnosti sa odrazili aj na Tomášovej psychickej stránke. „Posledné preteky uplynulej sezóny - juniorské majstrovstvá Európy nedopadli podľa mojich predstáv.“ Napokon sa všetko obrátilo na dobré. „Štipendium som nakoniec mohol použiť na osobného trénera Tomáša Fuska, kondičných trénerov Nikolu Hurajtovú a Vladimíra Donovala, aj na mentálneho kouča Patrika Bednára.“
Podporu využíva na financovanie trénerov a sústredení
Štipendium teda využíva hlavne na zaplatenie tímu ľudí, ktorí sa podieľajú na jeho príprave. „Vo veľkej miere mi pomáhajú dostať sa vyššie, za čo som im nesmierne vďačný. Azda sa im raz poďakujem v podobe pekného výsledku. Rovnako som si z týchto financií zaplatil potrebné sústredenia, ktoré som v oklieštenej forme mohol absolvovať vzhľadom na ochorenie COVID-19.“
Talentovaný biatlonista má aj ďalšie formy podpory. „Som zaradený v Národnom športovom centre. Ďalšia podpora prichádza zo strany štátu na základe toho, že som bol zaradený do Top tímu vďaka výsledkom z Otepää. Mám aj menšiu spoluprácu s jednou spoločnosťou s výživovými doplnkami, ktorá sa vo veľkej miere stará o zdravú výživu. Mám od nich doplnky stravy, ktoré denne používam.“
Olympijské hry ako životný sen
Myšlienkou na súťaženie pod piatimi kruhmi sa zaoberá prakticky dennodenne. „Je to celoživotný sen. Ide o niečo, na čo myslím a čomu venujem svoj všetok čas. Bola by to pre mňa pocta môcť reprezentovať Slovensko na zimných olympijských hrách. Nechcem, aby to bolo iba o tom, že budem účastník ZOH. Rád by som zabojoval o čo najlepšie výsledky. Dúfam, že sa mi to podarí.
Účasti na ZOH v Pekingu 2022 podriaďuje aktuálnu prípravu. „Je to môj najbližší a zároveň najťažší cieľ. Všetky moje tréningy a všetku snahu smerujem k hrám v Pekingu. Budem veľmi rád, ak sa mi podarí štartovať už tam a dosiahnuť zopár pekných výsledkov. Vzhľadom na to bude hlavné ostať zdravý.“
Koronakríza ovplyvnila preteky i tréningy, musí si dávať pozor na zdravie
Pandémia koronavírusu uzavrela minulú biatlonovú sezónu skôr, ako bolo v pláne. „Hneď po návrate z majstrovstiev Európy som absolvoval 14-dňovú karanténu. Nasledovali rôzne obmedzenia a nemohli sme vycestovať na plánované sústredenie na snehu v Nórsku. S trénermi som komunikoval prostredníctvom telefónu, či online. Bolo to dosť zvláštne.“
V lete sa mu taktiež „padli“ sústredenia v zahraničí. „Absolvoval som len jedno - v Novom Meste na Morave s mládežníckou reprezentáciou. Pre mňa je dodržiavanie opatrení podstatné, keďže v roku 2019 som mal vážnejšie zdravotné komplikácie v podobe ochorenia na mononukleózu. Nerád by som mal znovu nútenú pauzu, tentokrát v dôsledku ochorenia COVID-19.“
Pripravuje sa v Obertilliachu, následne bude trénovať v domácich podmienkach
Momentálne je na sústredení v Rakúsku. „Nachádzam sa už tretí týždeň v rakúskom Obertilliachu, kde som sa pripravoval s mužmi. Teraz trénujem s mládežníckou reprezentáciou. Mali by sme tu ostať do druhého decembra.“
Všetky juniorské preteky Pohára IBU boli zrušené a seniorské nižšie súťaže sa uskutočnia až od januára, ak to situácia dovolí. „Vzhľadom na to ma zatiaľ čakajú len sústredenia, takže plánujem dokončiť aktuálny kemp v Obertilliachu. Potom by som mal byť zopár dní doma a na základe opatrení na Slovensku by som mal absolvovať sústredenia podľa snehových podmienok buď na Skalke, na Štrbskom Plese, alebo možno v Osrblí.“
Zároveň si bude musieť splniť aj študijné povinnosti. „Budem mať aj skúšky v škole a tým, že teraz budeme asi viac v domácom prostredí, bude o trochu jednoduchšie zvládnuť prichádzajúce skúškové obdobie.
Plán je štartovať na majstrovstvách sveta juniorov, nominácia do Á-čka by bola pocta
Bol by rád, ak by mohol štartovať na Svetovom pohári, kde je elitná konkurencia. „Rád by som sa porovnal, ako som na tom v porovnaní so svetovou špičkou. Popravde, neplánujem štartovať na seniorských majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke. Ak by som sa na ne nominoval, bola by to pocta.“
Úspešnú juniorskú kariéru by chcel zavŕšiť na svetovom šampionáte v jeho momentálnom tréningovom domove. „Mám zatiaľ v pláne moje posledné juniorské majstrovstvá sveta, tu v rakúskom Obertilliachu. K nim smerujeme tohtoročnú prípravu, pričom to bude môj vrchol sezóny.“
O Olympijskej solidarite MOV
Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov predaja vysielacích práv z olympijských hier.
Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. Napríklad v porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.
Na Slovensku poberá štipendium k ZOH v Pekingu 11 športovcov
Smerom k ZOH v Pekingu toto štipendium poberá 11 slovenských športovcov. Štipendijný program OS MOV trvá 24 mesiacov, pričom všetci 11 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich prípravou poberajú v priemere 650 dolárov (USD). Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a raz za štyri mesiace predložiť vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4 545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na ZOH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na zimné olympijské hry 2022.
Podporu od Olympijskej solidarity MOV dostávajú zjazdári Rebeka Jančová, Soňa Moravčíková a Andreas Žampa, snoubordista Samuel Jaroš, sánkari Tomáš Vaverčák a Matej Zmij, biatlonisti Tomáš Sklenárik a Veronika Machyniaková, bežec na lyžiach Ján Koristek, krasokorčuliarka Nicole Rajičová a rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Petra Rusnáková.