V Bratislave sa v sobotu konala konferencia Slovenskej olympijskej akadémie, na ktorej sa prezentovali aktivity v rámci projektu Sme jeden tím
Bratislava, 16. mája – Slovenský olympijský výbor (SOV) v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MSVVS SR) zorganizoval v sobotu, 16. mája, v hoteli Doubletree by Hilton v Bratislave konferenciu Slovenskej olympijskej akadémie (SOA). Konferencia bola primárne určená registrovaným členom SOA, zástupcom MSVVS SR, samosprávnych krajov a regionálnych olympijských klubov. Zúčastnili sa na nej tiež zástupcovia materských, základných a stredných škôl, či pedagogických fakúlt.
Konferencia bola tematicky rozdelená na dve časti. V úvodnej, doobedňajšej časti, sa delegáti z úst predsedu SOA Miroslava Bobríka oboznámili s činnosťou akadémie. Podpredseda SOA Ján Junger následne predniesol návrhy na zmenu a aktualizáciu Štatútu Slovenskej olympijskej akadémie. Tie boli po diskusii a drobných pripomienkach akceptované a budú predložené na rokovanie výkonného výboru SOV.
Druhá časť konferencia bola venovaná predovšetkým prezentácii projektov Sme jeden tím, ktoré sú jednotne zhrnuté pod internetovou stránku milujemsport.olympic.sk. Auditórium na začiatku informoval podpredseda SOA Ján Grexa o bohatej publikačnej činnosti. Po priereze doterajšou tvorbou upriamil pozornosť na najnovšiu publikáciu Olympijská abeceda, ktorej príprava sa v týchto dňoch dostáva do finálnej fázy. V ďalšom príspevku priblížila predsedníčka komisie výchovy a vzdelávania SOA Viera Bebčáková genézu projektu vedomostnej súťaže. Prešla procesom jeho vzniku od roku 1994 až k súčasnej elektronickej podobe. „Do online vedomostnej súťaže, ktorú sme spustili premiérovo tento rok, sa zapojilo na začiatku viac než 170 tímov. To je približne 850 žiakov. Ide o rekord v počte zapojených detí, a tak veríme, že cesta elektronizácie súťaže je správna.“ V nasledujúcej diskusii reagovala Viera Bebčáková aj na pripomienky škôl k takejto forme súťaže. „Ide o pilotné testovanie takejto formy súťaže. Je normálne, že sa tam vyskytnú problémy a chyby, ktoré v ďalšom pokračovaní odstránime. Vítame preto spätnú väzbu najmä zo strany zapojených škôl a pedagógov.“
V ďalšom priebehu konferencie vystúpil predseda ústredného štábu Olympijských festivalov Slovenska (OFS) Anton Javorka. Pripomenul zmenu názvu z pôvodných Olympijských festivalov detí a mládeže Slovenska (OFDMS) na
V ďalšom pokračovaní predniesla svoj referát Národná ambasádorka pre šport, toleranciu a fair play a členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play Katarína Ráczová. Vo svojom príspevku zdôraznila najmä potrebu šíriť myšlienky fair play. Posledný príspevok uviedol predseda environmentálnej komisie SOV Juraj Bobula. Ten vyzdvihol najmä prínos novej internetovej stránky, vďaka čomu sa výrazne zvýšil počet zapojených ľudí do projektov Deň Zeme a Deň vody. Na záver konferencie sa rozprúdila medzi zúčastnenými živá diskusia, počas ktorej prezentovalo viacero prítomných svoje úspešné projekty z oblasti rozvoja olympizmu na Slovensku.