V Prahe vyvrcholil prvý ročník medzinárodného programu Športová diplomacia, absolvovali ho aj štyria Slováci
PRAHA/BRATISLAVA 27. októbra (SOV) – Od októbra 2017 sa celý rok realizoval prvý ročník medzinárodného programu Športová diplomacia, ktorý organizuje Český olympijský výbor (ČOV) a participuje na ňom aj Slovenský olympijský výbor (SOV). Prvý ročník štúdia, ktoré sa realizovalo v ôsmich moduloch v Prahe, v októbri tohto roku absolvovalo 16 adeptov. Medzi nimi boli aj štyria Slováci – generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický, generálny sekretár Slovenskej lyžiarskej asociácie Radovan Cagala a dve olympioničky – členka komisie športovcov Európskych olympijských výborov, bývalá biatlonistka Janka Daubnerová (za slobodna Gereková) a bývalá hokejistka Zuzana Tomčíková, ktorá pôsobí na marketingu Slovenského zväzu ľadového hokeja. Každý modul sa začal v piatok popoludní a skončil sa v nedeľu večer, celá šestnástka absolvovala celý program spoločne.
Projekt má za cieľ pripraviť športových manažérov na funkcionárske pôsobenie s medzinárodným rozmerom. Absolventom poskytne ucelený prehľad o organizácii a financovaní športových organizácií, základné znalosti marketingu športových organizácií, prehľad o medzinárodnom právnom rámci športového prostredia a samozrejme aj kontakty v rámci českého a slovenského športu. S iniciatívou na vznik tohto programu prišiel v roku 2016 ČOV, pričom sa inšpiroval podobnými existujúcimi programami v rámci Európy a sveta. SOV sa v rámci dobrých vzťahov a spolupráce k projektu pridal.
Štúdium zastrešuje Vysoká škola ekonomická v Prahe, ktorá je garantom celého programu. Na projekte spolupracuje aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Štúdium prcvého ročníka prebiehalo vo forme ôsmich víkendových modulov, ktoré sa uskutočňujú v Prahe. Každý modul bol zameraný na inú tému a okrem vyučujúcich z akademickej obce či z českého ministerstva zahraničia alebo Úradu vlády ČR (šéfka protokolu) účastníkom programu prednášali aj športoví odborníci nielen z Česka (napríklad člen rady Medzinárodnej lyžiarskej federácie Roman Kumpošt, či známy športový právnik Jiří Šťovíček), ale aj zo zahraničia (zástupca Medzinárodného olympijského výboru, ale i generálny sekretár SOV Jozef Liba). Program sa tak realizoval striedavo v českom, anglickom a slovenskom jazyku.
Moduly boli zamerané na organizáciu a financie v športe, športovú diplomaciu, marketing, športové právo, komunikáciu a protokol. V rámci štúdia absolvovali študenti aj stáž vo vybranej zahraničnej športovej organizácii. Štúdium ukončili obhájením záverečnej práce na tému relevantnú pre šport alebo športovú organizáciu, ktorú reprezentujú.
Jeden z kvarteta slovenských účastníkov Radovan Cagala si študijný program veľmi pochvaľoval. „Profesionálne aj osobne to bola pre mňa vynikajúca skúsenosť. Program splnil všetky moje očakávania. Veľmi ma potešilo, že viaceré moduly – najmä tie, čo sa zameriavali na financovanie športu, marketing, médiá a olympijské hnutie - sa priamo prekrývali s mojou prácou generálneho sekretára SLA. Vďaka tomu, že program zastrešuje vysoká škola, sme sa dozvedeli aj najnovšie veci týkajúce sa riadenia. V kontakte s ľuďmi z iných športov ma zaskočilo, že rovnaké problémy riešia neraz úplne inak ako my v SLA. Stretol som sa s ľuďmi aj z oblastí, s ktorým by som sa po pracovnej línii inak nestretol. Vďaka tomuto študijnému programu som aj mohol stráviť týždeň v sídle Medzinárodnej lyžiarskej federácie v Oberhofene, kde som sa sa veľa naučil a získal som cenné kontakty. Toto všetko mi veľmi rozšírilo obzor. V mojej záverečnej práci som sa zameral na taktiku a diplomatické kroky národného športového zväzu pri snahe získať právo usporiadať preteky Svetového pohára. Najmä som sa sústredil na to, čo sa deje v zákulisí, a podstatne menej na športovo-technické záležitosti,“ sumarizoval.
Na ďalší ročník štúdia medzinárodného programu Športová diplomacia, ktorý sa začal v októbri 2018, boli zo Slovenska vybratí: Diana Kosová (Slovenský zväz ľadového hokeja), Tomáš Benko (Slovenský atletický zväz), Lucia Kršňáková (Slovenský zväz moderného päťboja), Anna Michalková (SHS JAMES) a olympionička Alexandra Longová (Slovenský lukostrelecký zväz).