V Prešove sa pod patronátom miestneho OK konal seminár o olympizme
Prešov, 15. apríla - Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Prešove a Olympijský klub Prešov pripravili v utorok 14. apríla seminár o olympizme. Podujatie otvoril predseda RO SSN v Prešove Milan Grejták. Podčiarkol, že na tému olympizmu je to v prešovskej novinárskej organizácii prvé takéto stretnutie. Dodal, že takéto stretnutia sú potrebné, pretože olympijské hry sú najväčším športovým sviatkom a znalosť olympijskej tematiky patrí k všeobecnému rozhľadu a pre mnohých sa olympijské myšlienky stali súčasťou života.
Referát o olympijskej výchove pripravila podpredsedníčka Olympijského klubu Prešov Viera Bebčáková z Fakulty športu Prešovskej univerzity. Pre pracovné zaneprázdnenie Viery Bebčákovej jej prednášku prezentovala kolegyňa Lenka Tlučáková. Počas prednášky zdôraznila, že pre olympijskú výchovu je dôležitá spolupráca so žiakmi a ich učiteľmi. Veľmi zaujímavé sú vedomostné súťaže o olympizme pre základné, stredné a vysoké školy. Tiež detské olympiády a tábory. Napokon doplnila, že Olympijský klub Prešov veľmi dobre pracuje aj so ženami a seniormi. Dlhoročný novinár Michal Frank, ktorý je doktorandom na FF PU, sa zaoberal kritickou reflexiou mediálnych výstupov ZOH v Soči 2014. Médiá sa podľa Michala Franka v rámci týchto zimných olympijských hier zaoberali nielen športovými výsledkami a príbehmi športovcov, ale aj politickými, finančnými a ľudsko-právnymi aspektmi týchto ZOH. Športový novinár Ján Jacoš hovoril o prešovských účastníkoch olympijských hier. Vyzdvihol to, že Prešov má od 19. storočia bohatú nielen športovú, ale i olympijskú históriu. V Prešove sa narodilo alebo pôsobilo 33 športovcov a športovkýň, ktorí reprezentovali na najväčšom sviatku športu, vychovali 3 trénerov a 3 funkcionárov. V roku 1993 vznikol Olympijský klub Prešov a odvtedy sa svojou bohatou a pestrou činnosťou výrazne zapísal do povedomia verejnosti. Svoje olympijské postrehy pridal i dlhoročný skúsený novinár Vladimír Mezencev - s novinárskym zápisníkom bol na OH 1972 a 1980. Poukázal na priveľkú komercionalizáciu Hier. Zaujímavá debata bola s účastníkom ZOH v Soči Matejom Falatom. Aktéri seminára sa dozvedeli o tom, ako sa žije v olympijskej dedine, že športovec okrem tréningov a pretekov toho veľa nestihne a vypočuli si i ďalšie zážitky z olympiády, na ktoré človek nezabudne do konca svojho života. Samozrejme, že Matej Falat by rád štartoval i na ďalších ZOH.
Olympijský klub Prešov venoval účastníkom seminára publikácie SOV Pedagogický odkaz Pierra de Coubertin a Olympijské symboly, ceremoniály, hodnoty a princípy.