Vydarená, jubilejná 30. Zátopkova desiatka v Žiline pod patronátom miestneho OK

Michal Staňo, OK Žilina

Žilina, 12. septembra - Už 30. ročník bežeckých pretekov na pamiatku legendárneho vytrvalca, štvornásobného olympijského víťaza a 18 násobného svetového rekordéra Emila Zátopka sa uskutočnil v Žiline, v sobotu 12. septembra, na atletickej dráhe Žilinskej univerzity. Hlavným usporiadateľom bol Olympijský klub Žilina, s ktorým spolupracovali Atletický klub Žilina, Ústav telesnej výchovy Žilinskej univerzity a Atletický oddiel Slávia ŽU. Súčasťou podujatia sú od roku 1996 aj preteky detí a mládeže pod názvom „Beh Stanislava Mikoláša“. Zosnulý Stanislav Mikoláš  bol spolu so súčasným podpredsedom OK Žilina Mariánom Michalikom zakladateľom žilinskej Zátopkovej desiatky.

Deti a mládež súťažili postupne v piatich vekových kategóriach na tratiach 100 m, 300 m, 600 m a 800 m. Dospelí muži a ženy bežali „Zátopkovskú desaťtisícku“, muži v piatich a ženy v dvoch kategóriach. Víťazom v absolútnom poradí sa stal u mužov Slavomír Košík, druhé miesto obsadil Lukáš Ďurec a tretí bol Tomáš Jurkovič. Medzi ženami zvíťazila Sylvia Sebestian, druhá dobehla Ľubomíra Maníková a tretia Alena Pochybová.

Na zvlášť vydarenom podujatí sa zúčastnilo takmer 150 aktívnych bežcov so širokým doprovodom a nechýbala bohatá kulisa divákov. Najmladšia bežkyňa Michaela Šišovská mala len tri roky a najstarším bol 80-ročný František Číž.

Zástupcovia Olympijského klubu Žilina sa v sobotu 19 .septembra zúčastnia, už tradične, v Kopřivnici a v Rožnove pod Radhošťom na družobnom stretnutí s Českým klubom olympionikov pri príležitosti „Behu rodným krajom Emila Zátopka“ a budú blahoželať Dane Zátopkovej k 93. narodeninám.