Výzva športového hnutia na väčšiu a reálnu podporu športu
Slovenský šport našiel spoločný jazyk a zjednotil sa v záujme byť relevantným a silným partnerom štátu v snahe o jeho vrátenie na miesto, ktoré mu v spoločnosti právom patrí. To je zmysel Deklarácie slovenského športu, ktorá vzišla zo spoločnej dielne Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Športové hnutie vyzýva politikov, ktorí chcú a budú rozhodovať o budúcnosti Slovenska, aby vrátili šport na miesto, ktoré mu v slovenskej spoločnosti patrí. Podporiť dokument s názvom Deklarácia slovenského športu môže svojím online podpisom každý športovec, tréner, funkcionár, ale aj ktokoľvek z verejnosti.
Predstavitelia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa i za prítomnosti úspešných slovenských športovcov Deklaráciou obrátili na politické strany. Text Deklarácie už schválili aj na 64. valnom zhromaždení SOŠV.
Deklarácia slovenského športu: Je potrebné venovať športu pozornosť
Deklarácia, ktorá má sedem hlavných bodov, má podľa prezidenta SOŠV Antona Siekela iniciovať komunikáciu s politikmi a snahu, aby sa šport dostal nielen do predvolebných programov politických strán, ale stal sa aj oblasťou, ktorej sa bude venovať reálna prioritná pozornosť.
„Radi by sme sa od predstaviteľov politických strán dočkali verejného prísľubu, ako chcú po voľbách postupovať smerom k oblasti športu,“ poznamenal prezident SOŠV.
Deklarácia vychádzajúca zo Stratégie slovenského športu 2030, apeluje na to, aby šport nebol iba príveskom v agende ministerstva, vyzýva k systémovému financovaniu športu na všetkých jeho úrovniach, rovnako tak k tomu, aby sa legislatíva, týkajúca sa športu, neprijímala bez diskusie so športovým hnutím. Zdôrazňuje aj význam budovania športovej infraštruktúry i systematickej podpory štátnych reprezentácií, žiada rozvíjať možnosti športu pre deti a mládež a zavedenie športových poukazov pre mládež, ktoré však nemajú byť jediným, resp. dominantným nástrojom financovania športu.
Šport potrebuje podporu
Prezident SFZ Ján Kováčik avizoval, že v poslednej septembrovej dekáde, pár dní pred parlamentnými voľbami, sa uskutoční odborná konferencia o mieste športu v spoločnosti, na ktorú pozvú predstaviteľov kandidujúcich politických strán. „Tam budú môcť odprezentovať, ako to myslia so slovenským športom a budeme chcieť, aby konkrétne povedali, čo chcú v oblasti športu urobiť,“ informoval.
„V rámci Európskej únie sme na 26. mieste v rebríčku štátneho príspevku na šport,“ bol silný argument Jána Kováčika, ktorého dopad si všetci normálne uvažujúci ľudia uvedomujú.
Deklaráciu i iniciatívu podporili aj úspešní slovenskí športovci. Olympijská víťazka v streľbe Zuzana Rehák Štefečeková priznala, že po každom svojom veľkom úspechu si vypočula deklarácie politikov a uistenia o podpore športu. „Prísľuby sa však nepremenili v reálne činy,“ upozornila.
Marek Hamšík cíti zodpovednosť za mládež, sám je otcom troch detí, vlastní futbalovú akadémiu a vníma dlh, ktorý má štát voči už niekoľkým generáciám detí a mladých ľudí. Najlepší slovenský futbalista v novodobej histórii sa obáva, že bez systematickej podpory v oblasti detí a mládeže, čaká slovenský šport pád. „Nebudú rásť talenty a nebudú prichádzať úspechy,“ zdôraznil.
Kapitán bronzového hokejového tímu z olympijských hier v Pekingu 2022 Marek Hrivík poukázal na to, že prostredníctvom podpory a rozvoja športovej infraštruktúry, je v zahraničí šport integrálnou súčasťou bežného života.