Garmisch-Partenkirchen 1936

IV
ZOH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
kancelár Adolf Hitler
Počet NOV
28
Počet športov
4
Počet disciplín
17
Počet odvetví
8
Počet športovcov
646
Mužských športovcov
566
Ženských športovkýň
80
Slovenských športovcov
2

Medzinárodný olympijský výbor už v roku 1931 pridelil letné aj zimné hry v roku 1936 nemeckým mestám – Berlínu, respektíve Garmisch-Partenkirchenu (medzinárodne známemu pod skratkou Ga-Pa). Po tom, čo sa moci v Nemecku v roku 1933 chopil Adolf Hitler, sa olympijské hnutie ocitlo v ohrození, pretože oficiálna nacistická politika, predovšetkým jej prostredníctvom realizovaná rasová segregácia Židov, bola v príkrom rozpore s olympijskými ideálmi. Napriek tomu MOV Nemcom usporiadateľské právo na obidvoje hry ponechal. A nemecký režim, ktorý cítil výbornú šancu propagandisticky využiť výnimočné športové podujatia, pripravil OH v Berlíne i ZOH v bavorskom Ga-Pa s dovtedy nevídanou štátnou podporou na vysokej technickej úrovni. ZOH 1936 sa vďaka propagande i vyspelej infraštruktúre tešili z dovtedy nevídaného diváckeho záujmu.

Napriek nemeckej snahe v domácom prostredí maximálne vyniknúť sa na trón najväčšej zimnej športovej veľmoci suverénne vrátilo Nórsko. Z jeho výpravy vzišiel aj najúspešnejší účastník ZOH 1936, trojnásobný rýchlokorčuliarsky šampión z ľadu na jazere Riesersee Ivar Ballangrud (na 5 km trati vyhral už na ZOH 1928...). Krasokorčuliarska superhviezda Sonja Henieová, desaťnásobná svetová šampiónka, zase svoju kariéru korunovala už tretím olympijským titulom v sérii. Pozoruhodnou postavou bol aj ďalší Nór Birger Ruud, jedna z najväčších legiend v histórii lyžovania. Muž, ktorý triumfoval v súťaži skokanov, bol aj štvrtý v alpskej kombinácii!

Mimochodom, kým klasické lyžovanie s obrovskou tradíciou v Škandinávii od začiatku patrilo k pilierom bielych olympiád, zjazdové lyžovanie malo svoju premiéru pod piatimi kruhmi až na ZOH v Ga-Pa. Zjazdári však namiesto špeciálnych disciplín súťažili len v alpskej kombinácii. V nej dominovali Nemci, ktorých dvanásťnásobná svetová šampiónka Christl Cranzová získala práve v Ga-Pa svoje jediné olympijské zlato. Zjazdárske súťaže bojkotovali Rakúšania i Švajčiari, pretože Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zakázala lyžiarskym inštruktorom účasť na ZOH. Podľa prísnych olympijských predpisov ich považovala za profesionálov.

Senzáciou sa na IV. ZOH skončil hokejový turnaj. Dovtedy večne neporazení Kanaďania získali len striebro, keď podľahli 1:2 Veľkej Británii. Z 12 hráčov v tíme ich premožiteľa sa však deväť naučilo hrať hokej v Kanade a desiaty bol rodený Kanaďan a príslušník tamojšej armády... Štvrté miesto v hokejovom turnaji obsadilo družstvo ČSR, v ktorom hral aj prvý slovenský hokejový velikán Ladislav Troják. Bol jedným z prvých dvoch Slovákov na zimných olympijských hrách. Druhý – bežec Lukáš Mihalák – bol vedno s Musilom, Berauerom a Šimůnkom členom piatej štafety ČSR na 4x10 km. Aj slovenský olympionik bol tak aktérom premiéry tejto jednej z najatraktívnejších disciplín v programe ZOH.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
trojak Ladislav Troják
ČSR
ľadový hokej muži 4
Michalák Lukáš Michalák
ČSR
beh na lyžiach 4x10 km 5
Michalák Lukáš Michalák
ČSR
beh na lyžiach 18 km 10
Michalák Lukáš Michalák
ČSR
beh na lyžiach 50 km DNF

Kvalifikovaní športovci

Ladislav Troják

ľadový hokej - muži

Lukáš Michalák

beh na lyžiach - 4x10 km, 18 km, 50 km
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia