Mikuláš Athanasov
Košický rodák Mikuláš Athanasov nadviazal v Helsinkách 1952 na žinenkách na predvojnový úspech Jozefa Herdu a stal sa historicky druhým slovenským zápasníkom s olympijskou medailou – a zatiaľ posledným, ktorý sa prebojoval na olympijské pódium v gréckorímskom štýle.
Robotnícku minulosť našich viacerých špičkových športovcov minulosti potvrdzuje fakt, že Athanasov sa podobne ako boxer Zachara vyučil za strojného zámočníka. Po skončení priemyslovky pracoval ako majster na železničnej stanici v Košiciach a zápasil za tamojšiu Lokomotívu.
Ako 20-ročný získal striebro na majstrovstvách ČSR a na jar nasledujúceho, olympijského roka, zvíťazil v ľahkej hmotnostnej kategórii (do 67 kg) na výborne obsadenom medzinárodnom turnaji v Sofii, kde ho vyhlásili za najtechnickejšieho zápasníka. Výrazný úspech v Sofii sa podpísal na tom, že hoci mal len 21 rokov, na OH v Helsinkách bol Athanasov v úlohe kapitána čs. reprezentačného tímu.
Vysokú zápasnícku úroveň potvrdil ziskom bronzovej medaily, keď postupne zdolal Gréka Parmerasa, Francúza Verdainca, bez boja zraneného Poliaka Szajewského a vo štvrťfinále po ťažkom boji na lopatky Taliana Benedettiho. Nad jeho sily bol až semifinálový súper a neskorší olympijský víťaz Šazam Safin zo ZSSR. Po ňom ho zdolal aj strieborný Švéd Freij.
Athanasov mohol mať pred sebou ešte veľkú a dlhú kariéru, lenže po vojenčine, ktorú v rokoch 1953 – 1955 absolvoval v armádnom klube ATK Praha (v tom čase získal tri tituly majstra ČSR), čelil po návrate na Slovensko problému s nedostatočnými podmienkami na prípravu. Aby zápasnícky oddiel Lokomotívy Košice mal nejaké peniaze na činnosť, chodil vedno s ďalšími jeho členmi pracovať a zarábať peniažky do kameňolomu.
Na jeho výkonnosti sa však táto drina odrazila negatívne. Z reprezentácie vypadol a zápasil už len v lige. Napokon sa Mikuláš Athanasov stal zápasníckym trénerom i funkcionárom. Bol aj nadšený propagátor olympijských myšlienok, predovšetkým na besedách s mladými ľuďmi. Bol podpredseda Československého klubu olympionikov a od vzniku Olympijského klubu Košice až do svojej smrti jeho aktívny člen.
Autor: Ľubomír Souček