Šport a olympizmus
Lausanne
12 min. čítania

Protesty v Tokiu zostanú mimo stupňov víťazov, ceremoniálov a športovísk

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Odporúčania komisie športovcov MOV k pravidlu 50 Olympijskej charty v stredu prezentovala predsedníčka komisie Kirsty Coventryová. Exekutíva odporúčania jednomyseľne schválila.
Foto
MOV

Exekutíva (výkonný výbor) Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom stredajšom virtuálnom zasadnutí jednomyseľne schválila šesť odporúčaní komisie športovcov MOV k pravidlu 50 Olympijskej charty, vrátane odporúčania na jeho „reštrukturalizáciu na dve samostatné pravidlá. O obsahu pravidla 50 takmer rok prebiehala celosvetová diskusia.

Podľa stanoviska komisie športovcov i exekutívy MOV akékoľvek prípadné protesty na blížiacich sa OH v Tokiu aj na ZOH 2022 v Pekingu musia zostať mimo športovísk, ceremoniálov a stupňov víťazov. To znamená, že olympijské hry naďalej zostanú politicky, nábožensky aj rasovo neutrálne. Právna komisia MOV má pripraviť prehľadný a jednoduchý návrh sankcií pre prípad porušenia pravidla 50 ktorýmkoľvek z akreditovaných účastníkov hier.

Na celých OH, vrátane oficiálnych miest (Olympijská dedina a Múr olympijského prímeria v nej, aj športoviská), sa však bude výrazne propagovať týchto päť základných pojmov – mier, rešpekt, solidarita, inklúzia a rovnosť. V tomto zmysle sa navrhuje aj úprava znenia olympijskej prísahy športovcov, rozhodcov a členov sprievodu športovcov, ktorá sa prednáša na slávnostnom otvorení olympijských hier. Uvedené návrhy by sa mali objaviť v novele Olympijskej charty, ktorú bude schvaľovať zasadnutie MOV v Tokiu krátko pred otvorením olympijských hier.

Olympijské hry sa naďalej dominantne majú zameriavať na výkony športovcov, samotný šport, jednotu olympijského hnutia a na univerzalitu.

Čo hovorí pravidlo 50

Pripomeňme, že text pravidla 50 Olympijskej charty, ktoré nesie názov „Reklama, demonštrácie a propaganda“, je nasledovný:

„1. Pokiaľ výkonný výbor MOV výnimočne nerozhodne inak, na štadiónoch či iných športoviskách a nad nimi, ani na iných miestach, ktoré sa považujú za súčasť olympijských priestorov, nie je povolená žiadna forma reklamy. Komerčné inštalácie a reklamné tabule nie sú povolené na štadiónoch ani na iných športoviskách.

2. V olympijských priestoroch, na športoviskách a na iných miestach nie je povolený žiadny typ demonštrácií alebo politickej, náboženskej či rasovej propagandy.”

K samotnému pravidlu sa v Olympijskej charte uvádza aj deväť vykonávacích predpisov. Avšak tie sa prakticky výlučne vzťahujú len na prvý bod pravidla 50, nie na toľko diskutovaný druhý. Preto sa odporúča aj rozdelenie pravidla 50 na dve samostatné pravidlá.

Na lepšie vyjasnenie rozsahu a účelu samotného existujúceho pravidla 50 sa odporúča priamo do dvoch nových pravidiel začleniť aj niektoré formulácie, ktoré sú teraz zahrnuté len do vykonávacích predpisov. Viaceré komisie športovcov vo svete totiž pri konzultáciách pripustili, že niektorí ich členovia úplne nepochopili pravidlo 50.

„Cieľom pravidla 50 nie je umlčať športovcov ani ich urobiť apolitickými. Skôr je to udržať olympijské hry politicky neutrálne. Hoci sa obmedzenia, uložené pravidlom 50, môžu zdať príliš rozsiahle, existujú značné ťažkosti, aby organizácia tak rozmanitá a univerzálna ako MOV čelila pri rozlišovaní medzi prípustnými a neprípustnými príčinami. Z tohto dôvodu sa celoplošná politika neutrality považuje za vhodné a primerané riešenie, a to aj z hľadiska ľudských práv,“ uvádza sa v správe komisie športovcov k navrhnutným odporúčaniam.

Fotografia členov komisie športovcov MOV v zložení po ZOH 2018 v Pjongčangu. V popredí v pokľaku vpravo slovenská strelkyňa Danka Barteková, ktorá bola ako podpredsedníčka komisie športovcov v diskusiách okolo pravidla 50 veľmi aktívna.
Fotografia členov komisie športovcov MOV v zložení po ZOH 2018 v Pjongčangu. V popredí v pokľaku vpravo slovenská strelkyňa Danka Barteková, ktorá bola ako podpredsedníčka komisie športovcov v diskusiách okolo pravidla 50 veľmi aktívna.
Foto
MOV

Od mája 2020 búrlivé diskusie

Najväčšie snahy o revíziu pravidla 50 (konkrétne jeho bodu 2), prípadne aj o jeho zrušenie, vychádzali z USA a podnietil ich brutálny policajný zásah belošského policajta Dereka Chauvina proti neozbrojenému Afroameričanovi Georgeovi Floydovi vlani v máji v Minneapolise. Floyd dôsledkom zásahu podľahol (policajta porota práve tento týždeň uznala za vinného), čo vyvolalo obrovské protesty po celých Spojených štátov a zrod hnutia Black Lives Matter (vo voľnom preklade „Životy čiernych zavážia“).

S hnutím BLM vyjadrili solidaritu rôznymi gestami (predovšetkým pokľaknutím pri slávnostných ceremoniáloch) mnohí športovci nielen v USA, ale aj v rôznych krajinách sveta. V júni 2020 exekutíva MOV v reakcii na dianie prijala uznesenie, veľmi dôsledne odsudzujúce akúkoľvek diskrimináciu. Vzhľadom na vyhrotenú atmosféru znovu do veci vstúpila komisia športovcov MOV, pričom veľmi aktívna bola aj jej podpredsedníčka, špičková slovenská strelkyňa (bronzová z OH 2012) Danka Barteková.

Pritom len v januári 2020 exekutíva MOV schválila návrh výkladu pravidla 50, ktoré pripravila komisia športovcov MOV. Vtedy bola ešte situácia okolo pravidla 50 pokojná. Od mája sa však výrazne zmenila a zradikalizovala sa. A predovšetkým z USA zneli početné hlasy, aby sa protesty (či už prostredníctvom giest, alebo obrázkami či nápismi) – predovšetkým proti rasizmu – mohli priniesť aj na športoviská a dokonca aj na ceremoniály športových podujatí, vrátane olympijských hier. S tým súviseli požiadavky na revíziu, či dokonca na zrušenie pravidla 50.

Americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC) dokonca nedávno oznámil, že nebude športovcov trestať za prejavy ich protestov proti diskriminácii na športových podujatiach na území, vrátane ich ceremoniálov (ide napríklad o pokľaknutie, alebo o zdvihnutie zaťatej päste). Pri sumarizácii názorov komisií športovcov a olympionikov z celého sveta počas predošlých 11 mesiacov sa však jasne ukázalo, že veľká väčšina má v tejto veci odlišný názor, než aký je momentálne dominantný v USA.

Sumár aktivít komisie športovcov MOV v tejto veci na stredajšej tlačovke po zasadnutí exekutívy MOV predniesla jej predsedníčka Kirsty Coventryová, bývalá skvelá plavkyňa zo Zimbabwe (dvojnásobná olympijská víťazka a sedemnásobná medailistka z OH 2004 a 2008).

Coventryová informovala, že konzultačný proces okolo prípadnej revízie pravidla 50 trval 11 mesiacov. Komisia športovcov MOV okrem iného absolvovala konferenčné hovory zo zástupcami 21 komisií športovcov z rôznych štátov sveta, aj z kontinentálnych asociácií národných olympijských výborov a zo Svetovej asociácie olympionikov. Coventryová uviedla, že cieľom tohto procesu bolo zapojiť do diskusie športovcov z celého sveta, vypočuť si ich názory na existujúce a prípadne aj na nové príležitosti vyjadrovať svoje názory na olympijských hrách aj mimo nich.

Kľúčový pre prijatie odporúčaní však bol celosvetový kvantitatívny prieskum, ktorý sa realizoval od 7. decembra 2020 do 7. januára 2021. Zúčastnilo sa na ňom 3547 súčasných aj bývalých olympionikov zo všetkých aktuálnych 41 olympijských športov a zo 185 krajín.

Celosvetový prieskum medzi olympionikmi: športoviská, ceremoniály a stupne víťazov musia zostať ochránené

Pri celom procese prieskumu, vrátane jeho metodiky, realizácie aj interpretácie, komisia spolupracovala so Švajčiarskym centrom odborných znalostí v sociálnych vedách. Prieskum realizovala profesionálna agentúra. Jeho výsledky boli rozhodujúce pre formulovanie odporúčaní komisie športovcov MOV. Pri konečnej formulácii odporúčaní komisia spolupracovala s medzinárodnými expertmi na ľudskoprávne otázky, aj na športové právo.

Účastníci prieskumu sa okrem iného vyjadrovali aj k vhodnosti „fór“ na prezentovanie svojich názorov, vrátane politických. Za najvhodnejšie považovali respondenti médiá (42 percent), tlačové besedy (38 percent) a mixzóny športovísk, v ktorých športovci krátko po súťažiach hovoria so zástupcami médií (36 percent). Za najmenej vhodné na uvedený účel označili športoviská (14 percent), otvárací ceremoniál (14 percent) a stupeň víťazov (16 percent).

Z hľadiska toho, na čo sa sústreďovala najväčšia pozornosť volajúcich po revízii či zrušení pravidla 50, mali kľúčovú výpovednú hodnotu tieto výsledky celosvetového prieskumu: Ako miesta, na ktorých by sa mohli prezentovať protesty alebo demonštrácie, až 70 percent odmietlo olympijské športoviská aj ceremoniály, a 67 percent odmietlo stupeň víťazov. To je jednoznačná väčšina. To znamená, tieto miesta musia zostať naďalej ochránené pred prezentáciou akýchkoľvek prejavov politickej, rasovej, či náboženskej povahy.

Prieskum ďalej preukázal, že pre olympionikov z celého sveta sa ako vhodná možnosť prezentácie názoru (pozitívneho, nie negatívneho) javí zobrazenie posolstva, propagujúceho olympijského hodnoty, na náramku, tetovaní, odznaku alebo oblečení.

Medzi novými možnosťami, ktoré boli navrhnuté v kvantitatívnom prieskume, sa objavili také, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou bude dôležité zaviesť na olympijských hrách: Chvíľku solidarity proti diskriminácii počas otváracieho ceremoniálu hier a jednotné posolstvo o začlenení a solidarite. Okrem toho prieskum medzi svetovou komunitou olympionikov jasne preukázal preferenciu spoločného posolstva propagácie olympijských hodnôt a Olympijského prímeria pred individuálnymi posolstvami ku konkrétnym kauzám.

Ilustračná fotografia zo zasadnutia komisie športovcov MOV, kým sa ešte jej členovia mohli schádzať. V poslednom roku v dôsledku pandémie rokovali návzájom aj so zástupcami športovcov a olympionikov z celého sveta len online.
Ilustračná fotografia zo zasadnutia komisie športovcov MOV, kým sa ešte jej členovia mohli schádzať. V poslednom roku v dôsledku pandémie rokovali návzájom aj so zástupcami športovcov a olympionikov z celého sveta len online.
Foto
MOV

Odporúčania komisie športovcov MOV, ktoré schválila exekutíva MOV

Komisia športovcov pripravila k pravidlu 50 a k jeho aplikácii v praxi šesť odporúčaní, ktoré exekutíva MOV v stredu jednomyseľne schválila:

1. Rozšíriť príležitosti na vyjadrenia športovcov počas olympijských hier:

  1. Na otváracom a záverečnom ceremoniáli

  2. V Olympijskej dedine

  3. Prostredníctvom Múru Olympijského prímeria

  4. Na odeve športovcov

  5. Prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach

  6. Prostredníctvom digitálnych správ počas športovej prezentácie

2. Rozšíriť príležitosti na vyjadrenie športovcov mimo olympijských hier

3. Ochrániť stupeň víťazov, športovisko a oficiálne ceremoniály

4. Poskytnúť objasnenie sankcií (za porušenie pravidla 50)

5. Poskytnúť viac informácií o pravidle 50

6. Reštrukturalizovať pravidlo 50 do dvoch pravidiel a lepšie objasniť (súčasné) pravidlo 50.2

Konkrétne návrhy a poznámky k odporúčaniam:

1 a) Na otváracom a záverečnom ceremoniáli

Zdôrazniť význam solidarity, jednoty a antidiskriminácie. Prispôsobiť olympijskú prísahu tak, aby zahŕňala posolstvá o inklúzii a antidiskriminácii v tejto podobe:

„V mene športovcov“, „V mene všetkých rozhodcov“ alebo „V mene všetkých trénerov a funkcionárov“

"Sľubujeme, že sa zúčastňujeme na týchto olympijských hrách, rešpektujúc a dodržiavajúc pravidlá a duch fair play, inklúzie a rovnosti. Spoločne sme solidárni a zaväzujeme sa k športu bez dopingu, podvádzania a bez akejkoľvek formy diskriminácie. Robíme to pre česť našich tímov, rešpektujúc základné princípy olympizmu a snažiac sa, aby svet bol prostredníctvom športu lepším miestom."

1 b) V Olympijskej dedine

Začleniť do výzdoby kolektívne posolstvá na oslavu mieru, rešpektu, solidarity, začlenenia a rovnosti.

1 c) Prostredníctvom Múru Olympijského prímeria

Športovci by mali byť viac informovaní o možnosti na Múre Olympijského prímeria v Olympijskej dedine vyjadriť svoju podporu diverzite, spájaniu ľudí a vytváraniu harmónie a posilniť dosah tohto posolstva prostredníctvom digitálnych médií.

1 d) Na odeve športovcov

Na oblečení športovcov a členov ich výprav využiť možnosť posolstva prostredníctvom umiestňovania slov mier, rešpekt, solidarita, inklúzia a rovnosť.

1 e) Prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach.

Na základe kampane „Spoločne silnejší“ prostredníctvom sociálnych sietí možno v športovej komunite zvýšiť povedomie o spoločných hodnotách mieru, rešpektu, solidarity, inklúzie a rovnosti.

1 f) Prostredníctvom digitálnych správ počas športovej prezentácie

Zahrnúť posolstvá o spoločných hodnotách do digitálnych správ na športoviskách a počas športovej prezentácie.

2. Rozšíriť príležitosti na vyjadrenie športovcov mimo olympijských hier

Športovci môžu na diskutovanie a zdôrazňovanie vecí, ktoré sú pre nich dôležité, využívať celosvetovú platformu Athlete365. Ich vyjadrenia však vždy musia byť v zhode s olympijskými hodnotami a rešpektovať ostatných.

3. Ochrániť stupeň víťazov, športovisko a oficiálne ceremoniály.

Je potrebné zabezpečiť, aby boli rešpektované špeciálne chvíle v živote športovcov a aby sa na olympijských hrách hlavná pozornosť sústredila na oslavu výkonov športovcov, šport a na olympijské hodnoty. Avšak niektorí zástupcovia športovcov zastávajú odlišný názor. Odvolávajú sa na slobodu vyjadrovania a na slobodu slova.

Komisia športovcov MOV oba názory konzultovala s expertmi na ľudské práva a na športové právo. V týchto diskusiách sa vyjasnilo nasledovné: I. Hoci sloboda prejavu a prejavu je všeobecne uznávaným základným ľudským právom, nie je absolútna. Takéto právo sa spája s povinnosťami a zodpovednosťami. II. Sloboda prejavu a sloboda slova môžu byť obmedzené pri veľkom úzkom súbore podmienok, ktorých posúdenie je chúlostivé a líši sa v závislosti od okolností (preto sa ďalej uvádza v odporúčaniach 4, 5 a 6).

Komisia športovcov MOV je veľmi znepokojená rizikami politizácie športovcov a vonkajšieho tlaku na nich. Je dôležité chrániť ich pred možnými dôsledkami postavenia do pozície, v ktorej môžu byť nútení zaujať verejné stanovisko k určitej domácej alebo medzinárodnej otázke bez ohľadu na ich presvedčenie. V takýchto prípadoch je politická neutralita olympijských hier spôsobom, ako ochrániť športovcov pred politickým zasahovaním alebo zneužívaním.

Kvantitatívne aj kvalitatívne zistenia naznačujú, že väčšina športovcov chce ochrániť športoviská, oficiálne ceremoniály a stupeň víťazov. Odporúča sa chrániť športoviská, oficiálne ceremoniály a stupeň víťazov pred akýmikoľvek protestmi a demonštráciami alebo akýmikoľvek činmi, ktoré sú takto vnímané.

4. Poskytnúť objasnenie sankcií

Komisia športovcov MOV odporúča, aby právna komisia MOV v primeranom čase objasnila rozsah sankcií, ktoré môžu byť uložené za porušenie pravidla 50, pričom zohľadní príslušný kontext každého jednotlivého prípadu.

5. Poskytnúť viac informácií o pravidle 50

Treba poskytovať rozšírené a rozšírené informácie o účele a rozsahu pôsobnosti pravidla 50.2 (vyjadrenie názoru športovca) a súvisiacich usmernení, ako aj o spôsoboch, akými zainteresované strany vykonávajú a podporujú olympijské hodnoty a zásadu antidiskriminácie.

6. Reštrukturalizovať pravidlo 50 do dvoch pravidiel a lepšie objasniť (súčasné) pravidlo 50.2

Kombinácia článku 50.1 a článku 50.2 v článku 50 vedie k nejasnosti o rozsahu a účele článku 50. Je potrebné objasniť rozsah pôsobnosti článku 50.2, a to aj začlenením do pravidla niektorých prvkov, ktoré sú v súčasnosti zahrnuté len do vykonávacích predpisov k nemu.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque