Šport a olympizmus
Tokio, Dauha, Colorado Springs
6 min. čítania

Aktuality z dejiska OH, Olympijská dedina v Tokiu už má prvých obyvateľov

Štafeta s olympijským ohňom už od piatka 9. júla putuje po území metropolitného Tokia. Táto fotografia je z jej úvodnej zastávky v Olympijskom parku Komazawa. Štafeta vyvrcholí 23. júla počas otváracieho ceremoniálu na Národnom štadióne v Tokiu.
Foto
TASR/AP

V UTOROK 13. JÚLA OTVORILI V TOKIU OLYMPIJSKÚ DEDINU PRE ŠPORTOVCOV

Ako píšu japonské médiá, scéna mala iba hŕstku svedkov. Podľa hygienických pravidiel uložených delegáciám sa môžu olympionici usadiť v dedine iba päť dní pred začiatkom ich súťaží. V dedine bude v 21 budovách bývať na ploche 44 hektárov bývať 18-tisíc športovcov a členov ich sprievodu. Tento týždeň očakávajú v Japonsku viac ako 2 200 športovcov. V dedine panujú prísne opatrenia z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Musia sa dodržiavať rozostupy, platí zákaz podávania rúk a všetci musia nosiť masky mimo svojich izieb. Olympijské hry v Tokiu sa budú konať od 23. júla do 8. augusta za núdzového stavu a bez prítomnosti divákov.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach pri príležitosti otvorenia Olympijskej dediny označil japonskú metropolu za najlepšie pripravené mesto na OH v histórii. „Dokázali ste spraviť z Tokia najlepšie pripravené mesto na olympiádu vôbec. Vzhľadom na zložité okolnosti, ktorým musíme všetci čeliť, je to obzvlášť pozoruhodné,“ povedal Thomas Bach, keď vyšiel z trojdňovej hotelovej karantény.

V utorok sa stretol Thomas Bach s japonským premiérom Jóšihidem Sugom, aj so šéfkou OCOG Seiko Hašimotovou. „Sme na jednej lodi a veslujeme spolu v plnej sile rovnakým smerom. Naším spoločným cieľom sú bezpečné a spoľahlivé hry pre všetkých športovcov, delegácie a japonských občanov. Ľudia v Japonsku si môžu byť istí v úsilí, ktoré vyvíjame, aby sme zostali v bezpečí - s najintenzívnejším a najprísnejším programom reakcie na COVID-19, ktorý na celom svete máme. Do otvorenia olympiády zostáva 10 dní, čo znamená, že je pred nami ešte veľa práce. Naša úloha bude splnená až po odchode športovcov z Tokia. Môžete si byť istí, že scéna je pripravená, ale teraz je úlohou dokončiť, sprostredkovať a ukázať všetko najlepšie z toho, čo ste tak dlho pripravovali. Pokračujme v práci na tom, aby sa z hier stal obrovský úspech pre Japonsko, Tokio a celé olympijské hnutie,“ uviedol Thomas Bach.

V TOKIU ZAZNAMENALI VIAC AKO TISÍC NOVÝCH PRÍPADOV KORONAVÍRUSU

Viac ako týždeň pred začiatkom olympijských hier zaznamenali v Tokiu vyše tisíc nových prípadov koronavírusu. V stredu malo pozitívny test 1149 ľudí, išlo o prvý štvorciferný počet infikovaných za uplynulé dva mesiace. Nárastu prípadov nezabránil ani núdzový stav, ktorý v pondelok predĺžili už po štvrtý raz. Olympiáda sa začne 23. júla napriek nesúhlasu väčšiny obyvateľov Japonska, ktorá sa obáva, že hry prispejú k ešte výraznejšiemu šíreniu vírusu. Informovala agentúra DPA.

Napriek tomu sú prezident MOV Thomas Bach i predseda japonskej vlády Jóšihide Suga presvedčení, že hry prebehnú bez komplikácií. Suga však po vzájomnom stretnutí zdôraznil potrebu dôsledného uplatňovania opatrení: "Pre porozumenie ľudí a úspech hier je nevyhnutné, aby všetci účastníci dodržiavali opatrenia a správali sa adekvátne situácii. Ako hostitelia dúfame, že MOV zaistí, aby všetci účastníci dodržiavali pravidlá."

K bezproblémovému priebehu by mala dopomôcť 85-percentná zaočkovanosť športovcov, navyše, spomedzi členov MOV má vakcínu každý. "Chcem opäť všetkých ubezpečiť, že spravíme všetko, aby sme neohrozili japonské obyvateľstvo," povedal Bach podľa agentúry AP.

TÍM UTEČENCOV NAMIESTO DO TOKIA PUTOVAL DO KARANTÉNY

Takmer celý Olympijský tím utečencov (ROT) musel odložiť odlet z kempe v katarskej Dauhe do dejiska olympijských hier v Tokiu po tom, ako jeden z členov realizačného štábu mal pozitívny test na kronavírus. Karanténe sa vyhli iba traja športovci, ktorí priletia do Tokia individuálne, zvyšných 36 zostalo v Katare. V izolácii budú môcť trénovať a každý deň absolvujú testovanie. Zatiaľ však nie je známe, kedy ich pustia do Japonska. "MOV spolupracuje s Katarským olympijským výborom, ktorý podporuje tím a vyhodnocuje situáciu, ďalší postup oznámime po prijatí rozhodnutia," citovala agentúra AP stanovisko MOV.

  
VÍŤAZI SA BUDÚ V TOKIU DEKOROVAŤ SAMI, POČAS CEREMONIÁLU MUSIA MAŤ RÚŠKA

V dôsledku opatrení proti šíreniu koronavírusu počas OH prešla výraznou zmenou aj medailová ceremónia. Kým doteraz bolo zvykom, že víťazov dekorovali osobnosti, v Tokiu si medailu na krk zavesia športovci sami. Navyše, počas slávnosti budú musieť mať na tvári ochranné prostriedky, informovala agentúra AP. "Medaily im pripravia na podnose a oni si ich sami vezmú. Osoba, ktorá s nimi bude manipulovať, bude mať dezinfikované rukavice a športovci si môžu byť istí, že nikto iný s medailami nemanipuloval," priblížil opatrenia prezident MOV Thomas Bach.

ZNEPOKOJENÍ ČÍŇANIA

Prví čínski športovci v dejisku OH vyjadrili obavy z nedostatočných opatrení proti ochoreniu COVID-19 v ich hoteli. Šéf čínskych jachtárov Čang Siao-dong pre čínsku oficiálnu štátnu tlačovú agentúru uviedol, že športovcom z krajiny bolo umožnené miešať sa s miestnymi obyvateľmi a turistami pri ich satelitnom ubytovaní v Enošime. „Aj keď sú tímy z rôznych krajín rozmiestnené na samostatných poschodiach, miestni turisti sa stále miešajú s olympijskými športovcami vo vstupnej hale a v reštaurácii,“ povedal. Všetky ubytovacie zariadenia sú povinné presadzovať obmedzenia s cieľom zmierniť riziko šírenia nákazy. Športovcom a funkcionárom doporučili obmedziť svoje kontakty s ostatnými vrátane svojich krajanov v iných športoch.

ORGANIZÁCIA SPOJENÝCH NÁRODOV VYHLÁSILA OLYMPIJSKÉ PRÍMERIE

Predseda Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov, turecký diplomat Volkan Bozkir, vyzval krajiny celého sveta, aby dodržiavali Olympijské prímerie na počesť hier v Tokiu 2020. „Olympijské hnutie sa snaží prispieť k mierovej budúcnosti celého ľudstva prostredníctvom výchovnej hodnoty športu, najmä pre mladých ľudí. Ako predseda Valného zhromaždenia na jeho 75. zasadnutí slávnostne vyzývam všetky zúčastnené štáty, aby preukázali odhodlanie dosiahnuť olympijské prímerie na olympijských a paralympijských hrách v Tokiu 2020,“ povedal Bozkir.

VÝPRAVA USA BUDE DRUHÁ NAJPOČETNEJŠIA V HISTÓRII

Spojené štáty americké vyšlú na tohtoročné olympijské hry do Tokia druhú najpočetnejšiu výpravu v histórii. Reprezentovať ich bude dovedna 613 športovcov, z toho 329 žien. Po tretí raz za sebou tak budú mať ženy prevahu. Viac amerických športovcov sa predstavilo iba na domácich hrách v Atlante 1996, keď ich bolo 648.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque