Športové aktuality
Bratislava
6 min. čítania

Členka Siene slávy slovenského volejbalu a olympionička Pavlína Kohútová-Štefková oslavuje v piatok 80

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Pavlína Kohútová v roku 1968 (vtedy bola Štefková) a dnes...
Foto
Archív SOŠV, Ján Súkup

Keď v roku 2018 uvádzali prvé štyri osobnosti do Siene slávy slovenského volejbalu, bola medzi nimi ako jediná žena olympionička a medailistka z majstrovstiev Európy Pavlína Kohútová-Štefková. Bývalá členka špičkového tímu Slávie UK Bratislava oslavuje 27. januára osemdesiatku.

Rodáčka z Rohožníka (narodená 27. januára 1943), ktorá sa narodila ako posledné zo šiestich detí v rodine Šteffkovcov, v športe počas štúdia na strednej pedagogickej škole v Trnave začínala ako atlétka – vrhačka. Po dvoch rokoch však uprednostnila volejbal. Spočiatku hrala za Lokomotívu Trnava, ale na vrcholnú úroveň sa dostala ako hráčka Slávie UK Bratislava.

„Mala som 18 rokov, keď som v roku 1961 na dnešnej FTVŠ začala študovať pedagogiku, odbor matematika – telesná výchova. Predseda volejbalového oddielu Slávie UK Bratislava Dušan Prieložný ma rýchlo zlákal, aby som hrala za tento klub. Potrebovali vysokú hráčku a ja som na tú dobu bola vysoká. Až v hlavnom meste som začala hrávať v telocvični, v Trnave sme hrávali len pod holým nebom,“ spomína.

Keď sme sa jej spýtali, prečo má jej krstné meno českú verziu Pavlína a nie slovenskú Paulína, Pavlína Kohútová-Štefková zareagovala: „To bola chyba matrikárky, ktorá mi do rodného listu omylom zapísala českú verziu. Prišla som na to, až keď som sa v roku 1970 vydávala. Keďže v dokladoch bolo moje krstné meno uvedené tak, musela som sa prispôsobiť...“

V listinách úspechov Slávie UK však má pre zmenu uvádzané krstné meno Jana. Prečo? „Keď som nastupovala na strednú školu v Trnave, po ceste do školy v prvý deň ma moja spolužiačka nahovorila, aby sme si uviedli iné krstné meno. Predstavila som sa teda v škole ako Jana a odvtedy ma všetci volali Jana. Aj neskôr. Všetci to používali automaticky,“ ponúka zaujímavé vysvetlenie.

Pavlína ešte ako Štefková (celkom vpravo) pri blokovaní smeču súperky v ligovom zápase.
Pavlína ešte ako Štefková (celkom vpravo) pri blokovaní smeču súperky v ligovom zápase.
Foto
Archív SOŠM

Vo volejbalovej Slávii UK Bratislava sa Pavlína ešte pod dievčenským menom Štefková pod trénerským vedením najprv Miroslava Rovného a potom Mikuláša Židišina stala súčasťou veľmi silného tímu. Ten v rokoch 1966 – 1968 získal tri československé tituly v sérii.

Okrem nej boli v tíme Slávie UK viaceré hráčky, ktoré si zahrali buď na OH 1968 v Mexico City (spolu s ňou Júlia Bendeová a Hilda Mazúrová), resp. 1972 (znovu Hilda Mazúrová, plus Mária Mališová a Darina Kodajová). Bendeová bola po Židišinovi aj trénerkou tímu.

„V Slávii UK mi trvalo len dva roky, kým ma prvý raz vybrali do reprezentácie ČSSR. Boli sme v nej tri Slovenky,“ spomína. Keďže bola vysoká, jej doménou boli smeče a bloky.

V československej reprezentácii pôsobila Pavlína Kohútová-Štefková v rokoch 1964 – 1970. V Turecku v roku 1967 bola súčasťou tímu, ktorý si vybojoval bronzové medaily na majstrovstvách Európy.

O rok neskôr na OH v Mexico City sa podieľala na šiestom mieste družstva ČSSR. Zahrala si vo všetkých siedmich zápasoch. V nich naše družstvo hralo postupne so ZSSR 1:3, s USA 3:1, s Mexikom 3:0, s Japonskom 0:3, s Peru 3:2, s Poľskom 0:3 a s Kórejskou republikou 1:3.

„Olympijské hry 1968 boli môj najkrajší zážitok,“ spomína Pavlína. „Konali sa len niekoľko týždňov po augustovej vojenskej okupácii Československa a ako reprezentanti napadnutej krajiny sme sa tešili obrovským sympatiám publika. Na otváracom ceremoniáli nás privítali ako domácich. Mexičania boli nielen k nám veľmi milí.“

„Atmosféra hier bola skvelá, vychutnávala som si stretnutia so športovcami z celého sveta, všetko mi pripadalo krásne. Z ostatných súťaží sme síce videli len zápasy našich volejbalistov a na iné športy sme sa nedostali, ale zato nám pripravili krásny výlet k Pyramíde boha slnka. Ľúto mi bolo len to, že sme nezískali medailu.“

Šteste družstvo volejbalistiek ČSSR na OH 1968 v Mexico City. V hornom rade zľava Tichá, Široká, Bendeová, Štruncová, Šašková, Hrabáková a Vlasáková, dole Mifková, Poláková, Senecká, Mazúrová a aktuálna jubilantka Štefková.
Šteste družstvo volejbalistiek ČSSR na OH 1968 v Mexico City. V hornom rade zľava Tichá, Široká, Bendeová, Štruncová, Šašková, Hrabáková a Vlasáková, dole Mifková, Poláková, Senecká, Mazúrová a aktuálna jubilantka Štefková.
Foto
Archív SOŠV

Reprezentačnú kariéru končila na majstrovstvách sveta 1970 v Bulharsku, kde ako kapitánka priviedla družstvo k 5. miestu. Krátko po nich ukončila aj klubové pôsobenie a s palubovkou sa nadobro rozlúčila.

„Musela som skončiť pre veľké bolesti krížov. Mala som poškodené medzistavcové platničky a bolesť mi dosť vyrážala aj do nohy,“ vysvetľuje. S týmito problémami jej však výrazne pomohli počas liečenia v Piešťanoch a neskôr dobre zvládla dve tehotenstvá.

Pavlína Kohútová po uvedení do Siene slávy slovenského volejbalu spoločne s dcérou Katarínou.
Pavlína Kohútová po uvedení do Siene slávy slovenského volejbalu spoločne s dcérou Katarínou.
Foto
TASR/Radovan Stoklasa

Je zaujímavé, že keď prestala hrať súťažne, dlhý čas sa nemohla na volejbal pozerať. „Keď družstvá nehrali podľa mojej chuti, znervózňovalo ma to,“ prezrádza a vraví, že ju to držalo asi desať rokov. Až potom si znovu dokázala pozrieť zápasy ako diváčka.

Pavlína Kohútová-Štefková má dve deti a troch vnukov. Volejbalu sa úspešne venovala aj jej dcéra Katarína, ktorá hrala slovenskú extraligu. „Veľmi rýchlo však vyrástla a začala mať problémy s kolenami, takže skončila,“ vysvetľuje.

Dodáva: „Výšku máme akosi v rodine, veď syn bol hodne vysoký a kratšie sa venoval basketbalu. Moji dvaja vnuci dokonca majú cez dva metre. Jeden nedávno tiež začal s basketbalom.“

Kto Pavlínu pozná ako stále energickú a usmiatu pani, ani zďaleka by jej nehádal, že teraz dovŕši osemdesiatku. V čom je jej tajomstvo? „Asi to vyplýva z mojej povahy. Mám rada ľudí a vždy myslím skôr na druhých, ako na seba. Nemám rada negatívne veci a nezaoberám sa tým, čo nemôžem zmeniť.“

Pavlína Kohútová s kolkárskou guľou počas športového popoludnia v rámci vlaňajšieho liečebného pobytu našich športových osobností v seniorskom veku, ktorý im v Kúpeľoch Dudince každoročne poskytuje Nadácia SOŠV.
Pavlína Kohútová s kolkárskou guľou počas športového popoludnia v rámci vlaňajšieho liečebného pobytu našich športových osobností v seniorskom veku, ktorý im v Kúpeľoch Dudince každoročne poskytuje Nadácia SOŠV.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Už veľa rokov je na dôchodku. Ako trávi čas? „Venujem sa záhrade, chodievam von so psom, čítam knihy, stretávam sa s rodinou a s kamarátmi – vrátane bývalých spoluhráčok. V septembri som bola spolu s ďalšími olympionikmi a športovými osobnosťami na týždňovom liečebnom pobyte v Dudinciach, ktorý nám venovala Nadácia SOŠV, a veľmi dobre mi padlo, že sa mohla zoznámiť so známymi ľuďmi z oblasti športu, z ktorých väčšinu som dovtedy poznala len z médií.“

Keďže vyzerá byť stále v dobrej kondícii, zrejme častejšie športuje – nadhadzujeme otázku na záver. „Dá sa povedať, že každý druhý deň športujem, inak by som bola stuhnutá. Človek pohyb potrebuje. Doma máme takú menšiu telocvičňu, takže tam si pocvičím. A v Ivanke pri Dunaji máme za domom pole, tam sa realizujem na prechádzkach. Keď idem von so psom, vykračujem si s palicami na nordic walking.“

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantke Pavlíne Kohútovej-Štefkovej srdečne blahoželá!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque