Ľubomír
Souček
Zuzana Paňková získala v Čunove štyri strieborné medaily.
TASR/Jaroslav Novák

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Zuzana Paňková získala v nedeľu dve strieborné medaily na ME do 23 rokov v Čunove. Najprv si vybojovala striebro v C1 a potom aj v kajak krose.

V C1 na domácom kanáli Paňková nestačila len na obhajkyňu Gabrielu Satkovú z Česka, na ktorú stratila 3,76 sekundy. Tretie miesto obsadila Doriane Delassusová z Francúzska s mankom 4,38 s, pričom všetky tri predviedli bezchybnú jazdu. Medaila tesne ušla ďalšej Slovenke Soni Stanovskej, ktorá bola štvrtá s jednou chybou (+7,35 s). Ďalšia domáca pretekárka Emanuela Luknárová dostala 50-sekundovú penalizáciu za bránku číslo desať a obsadila deviate miesto. Paňková i Stanovská štartovali v Čunove vo všetkých disciplínach a získali spolu dve striebra v hliadke.

Medzi juniormi obsadil Samuel Krajčí v C1 šieste miesto, nepodarilo sa mu tak obhájiť vlaňajší titul. Mal tri dotyky bránok a na najrýchlejšieho Filipa Jirasa z Česka stratil 4,40 sekundy. V mužskej kategórii do 23 rokov ani medzi juniorkami nemalo Slovensko vo finále C1 zastúpenie. Tituly si vybojovali Francúz Yohann Senéchault, resp. Nemka Neele Krechová.

Šampionát v Čunove zakončili súťaže v kajak krose. V kategórii do 23 rokov získala Zuzana Pańková ďalšie striebro – na tomto šampionáte už štvrté! Vo finále ju zdolala len Francúzka Doriane Delassusová, pódium doplnila Emily Apelová z Nemecka. Jej krajanky Soňa Stanovská a Ivana Chlebová vypadli v rovnakej kategórii vo štvrťfinále.

V piatkovej kvalifikácii kajak krosu obsadila tretie miesto. Z nedeľňajšej štvrťfinálovej jazdy postúpila pomerne pohodlne, keď zdolala obhajkyňu Evu Alinu Hočevarovú zo Slovinska a Laurene Roisinová z Francúzska bola diskvalifikovaná za prechod treťou prekážkou. Väčšiu drámu prinieslo semifinále, tam domáca "obojživelníčka" spočiatku viedla, no súperky ju zablokovali na červenej sedmičke. Do cieľa prišla na treťom mieste, no po diskvalifikácii Češky Antonie Galuškovej a Leiri Gonivoej zo Španielska postúpila z druhého miesta. To zopakovala aj vo finále, kde si postrážila sedmičku a pozíciu udržala až do cieľa.

"Bolo to šialené, ale užila som si to. Po semifinále som si hovorila, že ideme domov, nakoniec to vyšlo. Vo finále som išla viac takticky, vedela som, že sa to rozhodne na sedmičke. Po predošlej jazde som si tam dala viac pozor, mali sme s trénerom dve taktiky a jedna z nich vyšla," povedala Paňková pre TASR.

Pre Slovensko to bolo piate striebro i piata medaila na podujatí. V novej disciplíne má Paňková už druhé striebro, získala ho aj vlani ako juniorka na MSJ v Ivrei.

Medzi juniorkami sa vo štvrťfinále skončilo účinkovanie slovenskej dvojice Karolína Abrahámová a Sandra Krutá. V tejto kategórii triumfovala Češka Bára Galušková.

Slováci nemali v kajak krose zastúpenie medzi mužmi do 23 rokov ani medzi juniormi. Víťazstvá z týchto súťaží si odniesli Anatole Delassus z Francúzska a Moritz Kremslehner z Rakúska.

Výsledky ME

C1, do 23 rokov, ženy: 1. Satková (ČR) 99,99 s (0), 2. Zuzana PAŇKOVÁ (SR) +3,76 (0), 3. Delassusová (Fr.) +4,38 (0), 4. Soňa STANOVSKÁ +7,35 (2), ... 9. Emanuela LUKNÁROVÁ (obe SR) +57,43 (52), muži: 1. Senéchault (Fr.) 93,59 s (0), 2. Heger (ČR) +1,27 (0), 3. Linksted (V. Brit.) +1,54 (0).

Juniorky: 1. Krechová (Nem.) 114,74 (4), 2. Pinteričová (Slov.) +2,07 (2), 3. Pirrová (Nem.) +5,76 (8), juniori: 1. Jiras (ČR) 99,20 s (2), 2. Debliquy (Fr.) +0,60 (0), 3. Kratochvíl +1,40 (6), ... 6. Samuel KRAJČÍ (SR) +4,40 (6).

Kajak kros - do 23 rokov, ženy: 1. Delassusová (Fr.), 2. Zuzana PAŇKOVÁ (SR), 3. Emily Apelová (ČR), ... vo štvrťfinále vypadli Soňa STANOVSKÁ a Ivana CHLEBOVÁ (obe SR), muži: 1. Delassus (Fr.), 2. Leaver (V. Brit.), 3. Delahaye (Fr.).

Juniorky: 1. Galušková (ČR), 2. Pinteričová (Slov.), 3. Rhodesová (V. Brit.), ... vo štvrťfinále vypadli Karolína ABRAHÁMOVÁ a Sandra KRUTÁ (obe SR), juniori: 1. Kremslehner (Rak.), 2. Kratochvíil (ČR), 3. Cornu (Fr.).