Športové aktuality
5 min. čítania

Priateľstvo, rešpekt a vlastný názor - ako vyzeral 21. medzinárodný seminár olympijských štúdií pre postgraduálnych študentov

Zuzana Botiková

Na 21. medzinárodnom seminári olympijských štúdií sa zúčastnila za Slovensko Zuzana Botíková, ktorá popísala svoje dojmy zo seminára.

OLYMPIA - Olympijské hry sú jednou z celosvetovo najsledovanejších udalostí. Menej známou skutočnosťou je fakt, že sa im kontinuálne venuje organizačná, výchovná a vedecká pozornosť. Napriek tomu, že šport sledujem ako študentka sociológie, ale i ako fanúšik, nevedela som si predstaviť, koľko mojich vrstovníkov sa v rôznych kútoch sveta tiež odborne venuje téme olympijských hier, olympizmu a vôbec úlohe športu v spoločnosti. Pre mladých akademikov sa preto za posledné roky stal štvortýždenný seminár Medzinárodnej olympijskej akadémie (MOA) ideálnou platformou nielen na prezentáciu svojich doktorandských výskumov, ale aj na vytvorenie kontaktov so svojimi zahraničnými kolegami. Tento rok sa konal už 21. ročník tohto seminára. Zúčastnilo sa na ňom štyridsať magisterských a doktorandských študentov z 26 krajín sveta. Vďaka Slovenskému olympijskému výboru a Slovenskej olympijskej akadémii som jednou z nich bola aj ja.

Seminár bol rozčlenený na štyri hlavné tematické bloky, ktorým bol vždy venovaný týždeň prednášok a diskusií vedených odborníkmi na vybrané oblasti. Areál Medzinárodnej olympijskej akadémie, kde sme štyri týždne bývali, sa nachádza iba niekoľko metrov od pôvodného olympijského štadióna. Antickou históriou teda dýchalo celé okolie. V rámci výletov do histórie sme však navštívili aj iné miesta, kde sa v minulosti zvykli konať pravidelné športové slávnosti – Istmiu, Nemeu a Delfy. Olympia a olympijské hry však boli z tohto „antického grandslamu“ najprestížnejšie. Areálu týchto hier sme preto venovali aj najväčšiu pozornosť. Osobitá pozornosť sa ušla štadiónu, ktorý však nestačí iba navštíviť, treba si na ňom aj skúsiť zabehať.

Spoločná fotografia účastníkov.

Na každodenných prednáškach a seminároch sme riešili nielen pohľad do antickej histórie hier, ale aj filozofický rozmer športu a demokratizácie, teda témy relevantnej nielen pre starovek, ale aj pre súčasnosť. Premostenie antických hier so súčasným olympizmom načrtol dekan MOA Kostantinos Georgiadis. Na svojich prednáškach vysvetlil proces obnovovania hier, ako postupoval a s kým sa radil barón Pierre de Coubertin. Objasnil tiež. akú úlohu v celom procese zohrávalo Grécko. Dôležitou témou seminára bola aj olympijská výchova, teda výzva preniesť olympijské heslá a ideály aj do života mladých ľudí.

Objavili sa však aj kontroverznejšie témy diskusií, do ktorých sa všetci zapájali aj s trochu vyhranenejšími názormi. Jednou z takýchto tém, ktorej sa vo svojej doktorskej práci venujem aj ja, sú sociálno-politické aspekty moderných olympijských hier, teda médiá, komunikácia, manažment, organizácia a marketing. Odborníkom na túto oblasť bol Holger Preuss z Nemecka, ktorý sa osobne podieľal na príprave, či ohodnocovaní kandidatúr niektorých miest uchádzajúcich sa o organizáciu, či už priamo olympijských hier alebo

Zuzana Botiková počas svojej prezentácie.
iných veľkých športových podujatí. Na jeho seminároch sme rozoberali gigantizmus súčasných olympiád, ako aj následnú nechuť krajín organizovať hry. Tie totiž zasiahnu nielen do štátneho rozpočtu, ale môžu po sebe zanechať napríklad nevyužité štadióny. Venovali sme sa aj etickým a právnym aspektom športu – olympijského aj paralympijského.

Prezentácie mladých účastníkov medzinárodného seminára boli rovnako prínosné ako prednášky etablovaných profesorov. Navyše, niektorým z nás vytvorili možnosť nájsť si spomedzi zahraničných kolegov budúcich spolupracovníkov na výskumných projektoch, spoluautorov možných odborných článkov alebo aspoň zahraničných kamarátov. Zaujímavú interkultúrnu výmenu poskytovali aj tzv. „národné večery“, počas ktorých sme v krátkosti predstavovali svoje krajiny, ich špecifiká a tradície. Pri prezentácií Slovenska som sa spojila s Adriannou z Poľska, a v olympijskom duchu sme ostatným ukázali, ako by naše dve krajiny pravdepodobne spolupracovali pri príprave spoločnej zimnej olympiády v roku 2022.

Areál MOA poskytuje priestory nielen pre akademické, ale i pre športové aktivity. Spoločné športovanie upevňovalo

Zuzana Botiková si preberá certifikát MOA.
priateľské vzťahy. Ku koncu pobytu dostali účastníci možnosť zvoliť spomedzi seba človeka, ktorý bude pomáhať budúcoročným študentom. Spomedzi zúčastnených som dostala najväčšiu dôveru práve ja. Je teda pravdepodobné, že sa budúci rok do Olympie opäť vrátim a všetky moje postrehy, ktoré som spísala aj sem, budem môcť odovzdať aj budúcoročným účastníkom seminára. Snaha dostať toľko rozdielnych názorových, kultúrnych a osobnostných typov „pod jednu strechu“ na celý mesiac sa ľahko môže skončiť rôznymi konfliktmi. Avšak práve tie univerzálne hodnoty, ktoré olympijské hnutie zdôrazňuje - teda vzájomný rešpekt, priateľstvo a snaha o excelentnosť, sa netýkajú iba športovcov, ale aj športom sa zaoberajúcich akademikov a vlastne všetkých nás.            
OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque