6 min. čítania

8. deň ZOHM 2024: Hokejisti prehrali po nájazdoch s Američanmi, Hagara i Nedielka sú spokojní

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Hokejová reprezentácia Slovenska prehrala vo svojom úvodnom vystúpení v A-skupine na zimných olympijských hrách v Kangwone v Hokejovom centre Kangnung s výberom USA po veľkom boji a výbornom výkone 4:5 po samostatných nájazdoch. V nedeľňajšom finále snoubordového Big Airu nebude vo Welli Hilli Parku v Hoengseongu chýbať Tadeáš Nedielka.

Slováci odohrali proti favorizovaným Američanom veľmi dobrý zápas a neboli ďaleko od víťazstva. Po dvoch tretinách viedli 4:2. Zámorský tím dokázal vyrovnať na 4:4 pri presilovke a power-play 54 sekúnd pred koncom duelu. Stretnutie sa hralo 3x15 minút, hráči boli vylučovaní na 1,5 minúty namiesto klasických dvoch.

Slováci neboli ďaleko od víťazstva

Američania na Slovákov od prvých sekúnd vybehli. Zverenci Romana Sýkoru sa prvé tri minúty nevedeli dostať zo svojho obranného pásma a už po 97 sekundách hry otvoril Torre skóre. Slovenskí hráči sa dokázali zmobilizovať, postupne vyrovnali hru a dokázali si vytvárať aj šance. V 12. min po rýchlej kombinácii vyrovnal Syrný.

V druhej tretine sa hra pritvrdila, prišli aj vylúčenia. Američania využili svoju prvú presilovku, Slováci v poslednej možnej chvíli využili svoju tretiu zásluhou kapitána Ďurča. V 25. min Rezničák po naskočení z trestnej lavice nachytal amerického brankára nahodením puku od zadného mantinelu a potom o 5 minút v závere druhej tretiny pridal po chybe americkej jednotky aj svoj druhý gól na 4:2.

ZÁZNAM ZÁPASU

V tretej tretine prevzali taktovku hry Američania. Kórejskí diváci, ktorých sa zišlo na zápase 4056, hýkali pri každej strele či bodyčeku. Slováci poctivo bránili a snažili sa dodržiavať herný systém. Veľkou oporou bol brankár Samuel Hrenák, ktorý v zápase čelil 38 strelám. V 37. min sa hráči USA priblížili na rozdiel gólu. V závere išiel po prísnom vylúčení za faul lakťom na trestnú lavicu Plančár, zámorskí tréneri odvolali brankára a risk sa im podaril, keď vyrovnal Torre.

O víťazovi duelu rozhodli podľa pravidiel samostatné nájazdy. V nich sa presadili dvaja americkí hokejisti a strhli výhru na stranu svojho tímu.

Samuel Hrenák
SOŠV/ANDREJ GALICA

Hodnotenia zápasu od Samuela Hrenáka a trénera Romana Sýkoru

Jedným z najlepších hráčov na ľade bol brankár Samuel Hrenák, ktorého brat Dávid chytá v Liberci a už okúsil aj seniorskú reprezentáciu. Hrenák čelil 38 strelám.

„Do druhej tretiny sme boli podľa môjho názoru lepším tímom. Dostali nás však oslabenia v závere zápasu. Musíme sa poučiť z chýb a v nedeľu ideme do zápasu s Čechmi ako jeden tím. Verím, že ďalší duel vyhráme. V stretnutí som čelil veľa strelám, chcel som predovšetkým pomôcť tímu. S Američanmi sa nehrá každý deň. Američania sú veľmi rýchli, postupne som si však zvykol na tempo zápasu a bolo to už v pohode. Nájazdy, aj keď sú vždy lotéria, zvládli americkí hráči veľmi dobre,“ povedal Samuel Hrenák.

Tréner Roman Sýkora pochválil hráčov za prístup a výkon i na to, ako zareagovali na zlý úvod duelu. Prehra aj jeho mrzela. „Po dvoch tretinách to vyzeralo, že máme Američanov na lopate. Nezvládli sme však záver zápasu, mali sme troch vylúčených, čo súper využil a vyrovnal. V nájazdoch už bola mentálna sila na strane Američanov,“ priznal Roman Sýkora.

Slovákom chvíľu trvalo, kým sa dostali do zápasu. Úvodné minúty boli v znamení dominancie zámorského tímu. „Na chlapcoch bolo vidieť, že do zápasu nastúpili s veľkým rešpektom. Bol to pre nich náročný prvý duel. Prvýkrát sa objavili na olympijskom ľade, prvýkrát sa stretli s Američanmi. Boli roztrasení. Veľmi dobre však zareagovali, vyrovnali hru i skóre. V druhej tretine nás naštartoval inkasovaný gól v oslabení, po ňom sme boli lepší a aktívnejší. Viedli sme 4:2 a do posledných 15 minút sme nastupovali s cieľom odohrať ich čo najlepšie. Bohužiaľ, súper strelil v polovici tretiny gól a tam sa lámal chlieb. Chalani sa snažili, ale záver nám ušiel,“ doplnil Roman Sýkora.

Radosť Kristiána Rezničáka po góle do siete USA na ZOH mládeže v Kangwone.

Adam Hagara druhý v krátkom programe

Krasokorčuliar Adam Hagara je po krátkom programe na zimných olympijských hrách mládeže v juhokórejskom Kangwone na 2. mieste. Za svoju jazdu na hudbu Another Love od Toma Odella dostal od arbitrov 75,06 bodu. O 9 stotín si vylepšil svoje doterajšie osobné maximum z ME 2024. Za vedúcim Jacobom Sanchezom zaostáva po prvej časti súťaže o 1,32 bodu. Tretí Kórejčan Kim Hjung-jeom zaostáva za Slovákom o takmer 6 bodov. Krátky program pokazil favorizovaný Japonec Rio Nakata, ktorý skončil po pádoch až trinásty.

Adam Hagara nastupoval na krátky program ako predposledný z osemnásťčlenného štartového poľa. „S jazdou som spokojný. Spravil som si svoju prácu. Snažil som sa užiť celú jazdu a zajazdiť čo najlepšie, čo sa mi podarilo. Do voľnej jazdy pôjdem opäť s cieľom predviesť najlepší a najčistejší program. Uvidím, ako to pôjde,“ povedal Adam Hagara.

Tadeáš Nedielka vo finále Big Air

ZÁZNAM KVALIFIKÁCIE

V kvalifikácii snoubordového Big Air sa darilo Tadeášovi Nedielkovi. Vo Welli Hilli Parku v Hoengseongu dostal za svoj druhý pokus 70,25 bodu a ako desiaty postúpil do finále. Za prvý skok dostal 55,5 bodu. Vo finále sa v nedeľu predstaví 10 snoubordistov. V kvalifikácii štartovalo 21 pretekárov.

Tadeáš Nedielka počas súťaže na Big Air na ZOH mládeže v Kangwone.
IOC/OIS/Joel Marklund

VÝSLEDKY – ZOH MLÁDEŽE KANGWON 2024 – SOBOTA 27. januára:

ĽADOVÝ HOKEJ

A-skupina (Kangnung)

Slovensko – USA 4:5 po sam. nájazdoch (1:1, 3:1, 0:2 – 0:1) – hralo sa 3x15 min, po 45 minútach nasledovali samostatné nájazdy

Góly: 12. Syrný (Kubát), 23. Ďurčo (Rausa, Goljer), 25. Rezničák, 30. Rezničák (Stankoven) – 2. Torre (Schairer, Garcia), 19. Hurlbert (Francisco, Berchild), 37. Baumgarner (Stuart, Marthaler), 45. Torre (Trottier, Berchild), rozhodujúci sam. nájazd Berchild.

Vylúčení: 5:3 na 1,5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 4056 divákov.

Slovensko: S. Hrenák – Požgay, Goljer, Kovalčík, Bereš, Černák, Syrný – Rausa, Ďurčo, Plančár – Kubát, Stankoven, Trebula – Macák, Rezničák, Matta.

KRASOKORČUĽOVANIE

Chlapci – po krátkom programe: 1. Jacob Sanchez (USA) 76,38, 2. Adam Hagara (SR) 75,06, 3. Kim Hjung-jeom (Kór. rep.) 69,28.

SNOUBORDING

Chlapci – Big Air – kvalifikácia: 1. Eli Bouchard (Kan.) 96,00, ... 10. Tadeáš Nedielka (SR) 70,25 – postúpil do finále.