Šport a olympizmus
6 min. čítania

Kongres športovej medicíny prepojil svet športu, umenia a lekárskej vedy

Medzinárodný kongres športovej medicíny sa tento rok konal online.
Foto
Ilustračné/FB ISMC

Lekári, ale aj právnici, známi športovci či umelci sa stretli na IV. Medzinárodnom kongrese športovej medicíny. Domáce i zahraničné osobnosti takmer šestnásť hodín diskutovali na tému „Moderné trendy v zdravotnej starostlivosti o športovcov“.

Športové aktivity detí, dospelých i seniorov sú veľmi dôležitá a efektívna prevencia všetkých ochorení. Prednášajúci i diskutujúci sa na kongrese zhodli, že šport pomáha revitalizovať telo i duševnú rovnováhu, malé či veľké víťazstvá prinášajú úprimné emócie šťastia do ľudských životov.

Kongres sa konal on-line vo dvoch virtuálnych sálach. Organizátori pripravili celkovo deväť odborných blokov, ktoré mali okrem hostí predovšetkým z medicínskeho prostredia aj gestorov zo sveta športu či umenia. Medzi gestormi boli olympijské víťazky Anastasia Kuzminová a Elena Kaliská, bronzová olympijská medailistka Danka Barteková, speváčka Zuzana Smatanová, Mário Kollár alias Kuly, Mirka Miškechová, Samuel Tomeček a tanečník Laci Strike.

„Ak nás počas pandémie niečo drží pri živote, tak je to prienik športu, umenia a vedy. My, umelci, sme nemohli koncertovať, hrať divadlo, tancovať, dotýkať sa... My, ktorí sme zvyknutí na potlesk v plných sálach sme oveľa viac športovali, zatiaľ čo lekári a sestričky boli tí, ktorým ľudia tlieskali. Športovci zasa v improvizovaných podmienkach trénovali a hľadali útechu v umení. Všetko bolo (a zrejme ešte nejaký čas ostane) úplne inak, než sme boli zvyknutí. Veľa vecí ešte stále nemôžeme, čo však môžeme, je navzájom sa povzbudzovať, chápať a pomáhať si,“ vysvetlila dôvody prepojenia kultúrneho, športového a medicínskeho sveta herečka, hlavná moderátorka a spoluorganizátorka kongresu Oľga Belešová.

Záznamy jednotlivých prednášok nájdete TU. 

Kongres pod záštitou Slovenskej lekárskej komory zorganizovali Slovenský olympijský a športový výbor, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národné športové centrum. 

„Počas predchádzajúcich ročníkov som mal na kongrese možnosť stretnúť zaujímavých odborníkov a diskutovať s nimi na rôzne dôležité témy. Tieto debaty ma utvrdili o dôležitosti organizácie tohto podujatia. Je to príležitosť na zdieľanie najnovších poznatkov v oblasti športovej medicíny, antidopingu. Dnes je potrebné reagovať aj na situáciu v súvislosti s pandémiou. Kvalitný výber tém, diskutujúcich i prednášajúcich je garanciou pre všetkých účastníkov, aby si odniesli nové poznatky a boli spokojní s kongresom,“ povedal v pozdravnom videu pre účastníkov kongresu prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Unikátne podujatie malo vysokú odbornú úroveň, medzi prednášateľmi boli domáci i zahraniční lektori. Predpoludňajšie bloky diskusií zaujímali okrem odborníkov aj mnohých športovcov. Diskutovalo sa o antidopingu a prípravách olympijských hier v Tokiu, aj z hľadiska zdravotníckeho zabezpečenia.

Na jednom mieste sa rozoberala rozsiahla tematika zakázaných látok v športe a s moderátormi v bloku o antidopingu sa interaktívne rozprávali aj známi športovci Anastasia Kuzminová a Adam Žampa.

Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček zhodnotil kroky prípravy slovenských športovcov, ktorí o necelé dva mesiace odlietajú na olympijské hry do Tokia. Či bude väčším problémom pre športovcov prísny režim protipandemických opatrení alebo vysoká teplota ovzdušia v spojení s vysokou vlhkosťou ukáže až čas.

Jedno z posledných komplexných online stretnutí pre olympionikov s inštrukciami o prevencii COVID, cestovaní, právnych dôsledkoch pandémie a postkoronovom syndróme u športovcov viedol v úlohe moderátora Roman Fano, predseda lekárskej komisie Slovenského olympijského a športového výboru. S praktickými skúsenosťami prispela do debaty aj olympijská medailistka Elena Kaliská, ktorá do vysielacieho štúdia prišla osobne.  Aj tento blok pre olympionikov plný vzácnych informácií nájdete v zázname vysielania.

Popoludnie a večer sa v prvej virtuálnej sále niesli v znamení rozhovorov a prednášok o výžive a suplementoch, práve, traumatológii a ortopédii a neuroscience. V druhej sále sa hovorilo o telovýchovnom lekárstve, rehabilitácii a postcovidových obdobiach u športovcov.

Komunikačné katastrofy pri stretnutiach pacientov s lekármi rozobrali právnici a poskytli praktické rady kolegom do terénu. Čoraz agresívnejší a nervóznejší sú pacienti, ale aj zdravotníci. Vyčerpaní komplikovanou dobou s COVID-19 potrebujú pomoc. Diskutujúci sa zhodli na tom, že vzájomný rešpekt účastníkov osobných stretnutí v ambulanciách a nemocniciach bude prioritou a veľkou výzvou nadchádzajúceho obdobia.

„Športom k trvalej invalidite“, tak znel názov prezentácie prednostu I. ortopedickej kliniky z Bratislavy Andreya Šveca, ktorý poukázal na poškodenia kostrovosvalovej sústavy v súvislosti so športom. Často sa stretáva s následkami úrazov, nedoliečených opakovaných úrazov aj so zápalovým poškodením šliach. „Vnútrokĺbové zranenia prinášajú následky, ktoré riešime aj implantáciou endoprotéz a následne pacienti športujú už len rekreačne. Dnes už nikto nepochybuje o dôležitosti regenerácie po športovom výkone, kedysi športovci túto možnosť nemali a dnes sa stretávam s vážnymi následkami ich športovania,“ uviedol Švec v bloku Traumatológia a ortopédia.

Unikátny hodinový blok, ktorý môžete stráviť v spoločnosti svetovo uznávaného Richarda Smíšeka (autor SM systém cvičenia, Praha) je nezabudnuteľným zážitkom s priamym návodom ako cvičením napraviť to, čo sa v  tele športom pokazilo a ako predísť ďalším jeho devastáciám.

Športové aktivity pre deti, dospelých aj seniorov sú nesmierne dôležitou a efektívnou prevenciou všetkých ochorení. Šport pomáha revitalizovať telo aj duševnú rovnováhu. „Doba covidová priniesla do našich životov komplikácie, zasiahla všetkých, vrátane športovcov či umelcov a prináša so sebou silné ľudské príbehy aj nesmierne obetavú prácu všetkých zdravotníkov,“ uviedla výkonná riaditeľka kongresu Andrea Švrčková.

Hlavná organizátorka Andrea Švrčková verí, že sa kongres o rok na začiatku júna uskutoční nielen virtuálne, ale jeho účastníci sa stretnú aj fyzicky.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque