Na 13. medzinárodnom zasadnutí riaditeľov národných olympijských akadémii v Olympii zaujala aj slovenská prezentácia o medzinárodnej online vedomostnej súťaže
Olympia, 14. mája (zl) - V priestoroch Medzinárodnej olympijskej akadémie v gréckej Olympii sa už po trinásty raz uskutočnilo medzinárodné zasadnutie riaditeľov národných olympijských akadémií a predstaviteľov národných olympijských výborov. V dňoch 7. - 14. mája 2016 spolu 109 účastníkov z 80 krajín sveta sa zaoberalo v diskusných skupinách dešifrovaním a hľadaním účinných metód pre realizáciu problémov v oblasti svetového olympijského hnutia, ktoré nastolila hlavná téma tohtoročného stretnutia „Olympizmus ako účinný nástroj pre vývoj a udržateľnosť so špeciálnym zreteľom na olympijskú výchovu ako nástroja pre rozvoj a udržateľnosť“.
S prednáškami k danej téme vystúpili Einar Braathen (Nórsko) - „Olympijské hnutie na križovatke“, Naofumi Masumoto (Japonsko) - „Olympijská výchova ako propagátor mierovej a inkluzívnej spoločnosti“, Benu Guptová (India) - „Olympijské hodnoty – ako základné výchovné prostriedky pre podporu zdravšieho životného štýlu“, Anna Maria Miragayová (Brazília) - „Olympizmus v akcii. Športové prístupy Rio 2016 v sociálnom rozvoji“, Alexandris Lyras (Cyprus) - „Olympijská ekológia. Budovanie udržateľnej spoločnosti“, Michael Pedersen ( Dánsko) - „Výchova profesionálnych športovcov v oblasti klimatických zmien“, Henry B. Tandau ( Tanzánia) - „Olympijská výchova a znižovanie chudoby“ a Constatntinos Filis (Grécko) - „Významnosť olympijského prímeria v súčasnosti“.
Zo záverečných výstupov z jednotlivých diskusných skupín jednoznačne vyplynulo, že národné olympijské akadémie sú významné nástroje v procese výchovy k olympizmu a šírenia základných olympijských hodnôt. Zároveň majú nezameniteľné miesto pre udržateľnosť olympijského hnutia v budúcnosti. Práve z tohto dôvodu, ako
významná úloha pre národné olympijské výbory v oblasti zachovania olympijského hnutia, vyplývajúca aj z prijatého dokumentu Agenda 2020, má byť prehĺbenie a zintenzívnenie spoluprácu s olympijskými akadémiami.Pravidelnou súčasťou stretnutia sú aj vystúpenia zástupcov národných olympijských akadémií o ich aktivitách. V tomto roku dostalo priestor spolu 23 národných olympijských akadémií. Zdenka Letenayová, ktorá zastupovala na podujatí Slovenskú olympijskú akadémiu (SOA), hovorila vo svojom príspevku na tému organizovania prvej medzinárodnej online vedomostnej súťaže o olympizme, ktorú SOA pripravila v spolupráci s Maďarskou olympijskou akadémiou. Myšlienka prítomných zaujala, čo vyjadrili aj v mnohých osobných rozhovoroch s ňou. Zaujímavou informáciou je aj príprava stretnutia, ktorého výsledkom má byť založenie Asociácie európskych národných olympijských akadémií (takéto asociácie už pracujú v Afrike, či Južnej Amerike). Zástupcovia v Olympii sa zhodli na termíne v druhej polovici septembra 2017. Miestom konania by mala byť bulharská Sofia.