Športové aktuality
28. január 2022
2 min. čítania
Nemecká iniciatíva varuje pred špehovaním a špionážou na olympiáde
Osoba s ochranným štítom na tvári kráča okolo olympijských kruhov v novinárskom tlačovom centre na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu 19. januára 2022. Foto: TASR/AP
Berlín 28. januára (TASR) - Nemecká iniciatíva Athleten Deutschland v piatok opätovne varovala pred bezpečnostnými medzerami v oblasti informačných technológií a špionážou počas zimných olympijských hier v čínskom Pekingu. Informovala o tom agentúra DPA.Pri všetkých radostných očakávaniach športových hier, ktoré sa začínajú 4. februára, "pre nás i pre mnoho ďalších vrhá na tieto hry tieň, keď sa pozrieme na situáciu ohľadne ľudských práv, na pandémiu koronavírusu, strach pred obmedzeniami alebo o slobodu prejavu a možno aj nebezpečenstvo špehovania a špionáže", uviedol splnomocnenec iniciatívy pre medzinárodnú športovú politiku Maximilian Klein v rannom vysielaní stanice ZDF.
Klein zároveň opätovne vyzval na veľkú ostražitosť. "Nemali by sme byť naivní a veriť, že sa nemôže nič stať. Nebezpečenstvo ohľadne manipulácií by sme tu mali brať vážne," dodal.
Ako podotkol, od čínskeho režimu možno – na základe všetkého, čo sa hovorí – očakávať čokoľvek. Zároveň poukázal na zjavné bezpečnostné medzery v aplikácii My2022, ktorú si účastníci zimných olympijských hier musia povinne nainštalovať.
Pre obavy v súvislosti so špionážou dávajú niektoré krajiny vrátane Nemecka svojim športovcom k dispozícii mobilné telefóny bez citlivých údajov, do ktorých si budú môcť aplikáciu My2022 nainštalovať, píše DPA. Objavili sa tiež varovania, že čínske tajné služby dokážu údaje prečítať nielen zo smartfónov, ale aj z tabletov či laptopov.
Ako informuje magazín Der Spiegel vo svojom aktuálnom vydaní, experti v oblasti bezpečnosti odporúčajú nevziať si so sebou na olympiádu do Pekingu viac než len najnevyhnutnejšie dokumenty, pretože ani hotelové trezory nemusia byť bezpečné.
Opatrní by účastníci zimnej olympiády mali byť aj pri nových žiadostiach o priateľstvo na sociálnych sieťach, keďže by za nimi mohli byť falošné profily čínskych tajných služieb, dodáva DPA.
Problematická je podľa nej tiež najmä skutočnosť, že mnohí nemeckí športovci sú zamestnaní v armáde, colnej správe či spolkovej polícii.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
Podujatia a športovci