Športové aktuality
7 min. čítania

Prekážkar Martin Kučera sa môže vďaka štipendiu Olympijskej solidarity MOV pripravovať kvalitnejšie, chce ďalšiu účasť na OH

Foto
TASR/Pavel Neubauer

Slovenský reprezentant v behu na 400 m cez prekážky Martin Kučera sa začal venovať atletike na gymnáziu, pričom jej ostal verný až doteraz. V tomto roku sa chcel držiteľ štipendia Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) predstaviť na olympijských hrách v Tokiu a na majstrovstvách Európy v atletike v Paríži, čo znemožnila situácia ohľadom koronavírusu. Aktuálne však už štartuje príprava v tretrách a slovenská atletická sezóna má naplánovaný začiatok na 11. júla.

Martin Kučera sa narodil 10. mája 1990 v Bratislave, pričom absolvoval Univerzitu Komenského. V roku 2013 vybojoval zlato na 400 m prekážky na univerziáde v ruskom meste Kazaň, o tri roky neskôr obsadil siedmu priečku na majstrovstvách Európy v Amsterdame. V amsterdamskom semifinále zabehol osobný rekord 49,08 s, čím sa zaradil na druhú pozíciu v slovenských historických tabuľkách za Jozefa Kuceja. Počas rovnakého roka sa predstavil na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro. Momentálne sa pripravuje pod vedením trénera Radoslava Ivana.

S atletickým tréningom začal na gymnáziu

K atletike sa dostal, keď prechádzal zo základnej školy na Gymnázium Ostredkova 10 v Ružinove. „Tam sa začala pre mňa všeobecná atletická príprava. Postupne v staršom veku prišli aj výsledky a ostal som pri atletike.“

Štipendium začal poberať po olympijských hrách v roku 2016. „Krátko po tom som mal zdravotné problémy, takže mi to dosť pomohlo. Využíval som v tom čase tieto peniaze na fyzioterapiu, regenerácie, ciže vďaka tomu som sa mohol dostať rýchlejšie zo zranení či boliestok. Postupne som sa začal vracať do výkonnosti pred olympijskými hrami.“

Vďaka štipendiu môže mať kvalitnejšiu prípravu

Pre Martina poberanie štipendia znamená veľkú finančnú pomoc, najmä čo sa týka prípravy. „Minimálne dvakrát do roka chodíme na sústredenie, na jar a na jeseň. Takže bola to pre nás veľká finačná výpomoc. Mohli sme sa pripravovať vďaka tomu v lepších podmienkach či v kvalitnejších destináciách.“

Na prípravu dostáva takisto financie zo Slovenského atletického zväzu. „Vďaka účasti na olympijských hrách v Riu som bol zaradený do top tímu. Mal som aj iné zdroje, ale predovšetkým mám podporu prostredníctvom štipendia Olympijskej solidarity MOV a nášho zväzu.“

Účasť na olympijských hrách bol splnený sen

Možnosť štartovať na olympijských hrách v Riu de Janeiro pred štyrmi rokmi bol úžasný zážitok. „Predchádzajúce štyri roky sme prípravu smerovali k tomu, aby sa nám to podarilo zopakovať. Všetko, čo sa tam odohráva, je splnený sen pre športovca. Keď to človek raz zažije, rád by to zažil znova.“

Japonci vedia každé podujatie vynikajúco pripraviť. „V ázijských krajinách bývajú všetky medzinárodné mítingy na vysokej úrovni. V Japonsku som ešte síce nesúťažil, ale vždy na tamojšie mítingy príde veľké množstvo divákov. Myslím si, že tam bude úžasná atmosféra.“

Odklad olympijských hier a zrušenie majstrovstiev Európy treba rešpektovať

V dôsledku koronakrízy boli najskôr olympijské hry odložené na budúci rok. Následne sa rozhodlo o zrušení tohtoročných majstrovstiev Európy v atletike v Paríži. „Pre mňa to bolo veľké sklamanie, lebo som sa chcel na to dobre pripraviť. Mal som kvalitnú prípravu bez zranení a vyzeralo to nádejne. Treba to brať tak, že by bola hlúposť v takejto situácii usporiadať veľké podujatia.“

Nikto momentálne nevie, ako sa vo svete bude z dlhodobého hľadiska vyvíjať situácia okolo pandémie nového koronavírusu. „Musíme rozhodnutia rešpektovať, aj keď nám veľké súťaže budú chýbať. Vždy sa snažím pripravovať s nejakým cieľom - a teraz to boli olympijské hry a majstrovstvá Európy. Z tohto hľadiska to bude zložitejšie.“

Štartuje príprava v tretrách

Spočiatku sa nedalo pripravovať na štadiónoch, čo sa už teraz dá. Posilňovne sa však zatiaľ neotvorili. „Chodil som trénovať do rôznych parkov, do lesa a do prostredia, kde neboli ľudia. Pre nabiehanie do prípravy a tréningy, ktoré v tom období prebiehali, to nebol kritický problém. Teraz sa začína ostrá príprava, pričom ideme do tretier. Vďaka tomu, že sa otvárajú opatrenia, to už bude lepšie.“

Tento rok mal byť pre slovenského rekordéra veľmi dôležitý z výkonnostného hľadiska i v rámci vrcholných podujatí. „Chcel som sa na to dobre pripraviť a, bohužiaľ, nás to zasiahlo. Neočakávali sme, že situácia ohľadom koronavírusu naberie až takéto rozmery. Zastavilo nás to a ostali sme dlhšie v takej rozbehovej fáze. Všetky preteky sa zastavili a museli sme sa tomu prispôsobiť.“

V prvej polovici júla sa na Slovensku začne atletická sezóna

Zatiaľ sú naplánované domáce preteky. Slovenská liga by mala odštartovať 11. júla. „Pomaličky by sa mohla rozbiehať aj česká extraliga. Uvidíme však, ako sa vyvinie situácia s cestovaním. Zatiaľ sa sústredíme na tie preteky, ktoré máme doma. Koncom augusta sa uskutočnia aj majstrovstvá Slovenska.“

Otázkou budúcnosti je, kedy by atléti mohli vycestovať na zahraničné mítingy. „Nikto nevie, či sa budú otvárať hranice a za akých podmienok. Čiže aktuálne sú v pláne len slovenské a české podujatia. Chcel by som absolvovať aspoň nejaké preteky a otestovať si formu.“

Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov predaja vysielacích práv z olympijských hier.

Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. V porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.

Na Slovensku poberá štipendium k OH v Tokiu 13 športovcov

Smerom k OH v Tokiu toto štipendium poberá 13 slovenských športovcov. V porovnaní s minulosťou sa štipendijný program OS MOV rozšíril o celý jeden rok, takže všetci 13 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich športovou prípravou počas 36 mesiacov každý mesiac poberajú v priemere 650 dolárov (USD). Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a za štyri mesiace predložiť ich vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4.545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na OH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na OH 2020.

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia