Šport a olympizmus
Sereď
3 min. čítania

V Seredi na tému fair play: Človek môže byť čestný a zároveň úspešný

Katarína Ráczová pri rozprávaní.
Foto
KFP SOŠV

Klub fair play Slovenského olympijského a športového výboru (KFP SOŠV) usporiadal 28. mája ďalšie tohtoročné stretnutie so študentmi, ktorého cieľom je šírenie duchu fair play na športoviskách i v každodennom živote. Tentoraz bolo miesto podujatia trochu nezvyčajné. Stretnutie so študentmi Súkromnej spojenej školy Kolárovo sa uskutočnilo v priestoroch SNM-MŽK Múzea holokaustu v Seredi.

Miesto nebolo zvolené náhodou, ale pri príležitosti konania výstavy, ktorá priblížila život a dielo Olivera Rácza. Otec predsedníčky KFP SOŠV v roku 2019 získal in memoriam ocenenie Spravodlivý medzi národmi.

Predsedníčka KFP SOŠV Katarína Ráczová v pútavej prednáške priblížila mladým svoje osobné zážitky z olympijských hier. Zúčastnila sa na OH 1972 v Mníchove, OH 1976 v Montreale a na OH 1980 v Moskve.

Študentov zaujala veľmi aktuálna téma, ktorá v súčasnosti v súvislosti s blížiacimi sa olympijskými a paralympijskými hrami v Paríži mimoriadne rezonuje v spoločnosti - vplyv politiky na športové a obzvlášť na olympijské hnutie.

Na príklade tragickej udalosti v podobe zavraždenia členov izraelskej výpravy na Hrách XX. olympiády v Mníchove a následne na hrách v Montreale a v Moskve, ktoré boli poznačené bojkotmi, Katarína Ráczová priblížila túžbu zakladateľa novovekých olympijských hier Pierra de Coubertin, ktorý vyznával ideál posvätného olympijského mieru – ekecheirie.

Predsedníčka KFP SOŠV pripomenula, že nad tradíciou posvätného mieru, na ktorú od roku 1994 nadväzuje Olympijské prímerie, vyhlasované Organizáciou spojených národov v spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom a po ktorom tak veľmi túžime v súčasnosti, visí veľký otáznik. Na Ukrajine aj v pásme Gazy aktuálne prebiehajú krvavé vojnové konflikty. Je to ďalší dôkaz, že medzi športom a politikou ani v minulosti, ale ani v súčasnosti neexistovala a neexistuje žiadna imaginárna alebo skutočná hranica.

V tejto súvislosti Katarína Ráczová opísala svoje hlboké sklamanie, keď 12. mája 1984 Československý olympijský výbor oznámil, že naša výprava sa nezúčastní na Hrách XXIII. olympiády v americkom Los Angeles. Bol to politicky motivovaný bojkot.

Nezabudla ani upriamiť pozornosť poslucháčov na pochybnú hodnotu víťazstva, ktoré je dosiahnuté s nečestnými metódami. Prostredníctvom krátkych videonahrávok prezentovala príbehy významných športovcov, ktorí dokázali, že človek môže byť čestný a zároveň aj úspešný. Na záver študenti vyskúšali aj svoje vedomosti z oblasti fair play.

Projekt
Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque