Šport a olympizmus
3 min. čítania

Vykročte za zdravím pomáha desiatkam seniorov: Sú silnejší a viac sa usmievajú

Projekt „Vykročte za zdravím“ sa zameriava na pohyb a zdravý životný štýl predovšetkým žien v produktívnom a seniorskom veku. Projekt realizuje SOŠV už od roku 2013 a teší sa čoraz väčšej popularite. Cvičí sa na celom Slovensku od východu po západ, od severu po juh. 

Projekt „Vykročte za zdravím“ má celoročný charakter a v súčasnosti sa doň zapája viac ako 600 aktívnych cvičeniek, ktoré cvičia pravidelne počas celého roka.

Olympijský klub Košice sa do pohybových aktivít pre seniorov zapája už od úplného začiatku projektu aj vďaka cvičiteľke Tatiane Luberdovej. „Do Vykročte za zdravím som sa zapojila hneď pri jeho vzniku. Sú medzi nami aj ženy, ktoré majú už 80 rokov a chodia na akcie dlhodobo a pravidelne,” hovorí.  

Dvakrát do týždňa majú seniori z Košíc a okolia možnosť cvičiť pilates a rovnako často sa venujú nordic walkingu. „Moje cvičenky o tom niekedy ani nevedia, ale pri nordic walkingu zapájajú až 90 % svalov na tele. Navyše, keďže je to tréning v prírode, sú na čerstvom vzduchu, posilňujú si aj ,core‘ stred tela,” vysvetľuje Luberdová. 

Seniorky, ktoré prídu cvičiť, najviac trápia problémy s chrbticou, kolenami či bedrovými kĺbmi. Luberdovej pravidelnú skupinu tvorí viac ako 20 žien v staršom veku, no občas prídu cvičiť aj páni. „Benefity cvičení vrátane tých zdravotných sú obrovské. Ženy, ktoré k nám chodia, sú väčšinou vdovy, takže sa navzájom socializujú a skamarátia sa. Hľadajú si spoločnosť, spoločne potom chodia na prednášky, do múzeí a podobne. Pre ne je dôležité, aby mali pravidelný pohyb a niečo robili,“ dodáva.

Nordic walking však nie je len o tom mať doma hocijaké turistické palice a ísť s nimi von, pripomína Luberdová. Sú medzi nimi rozdiely. Najväčší je v tom, že turistické na rozdiel nordic walkingových nemajú špeciálny úchyt na ruky. „Je to taká malá rukavica. S trekovými alebo bežkárskymi palicami teda neurobíte správne techniku. Pohyb vždy musí vychádzať z ramena, z lakťa a ruka smeruje za telo. Pri takom pohybe by mi obyčajná palica vypadla. Musí byť preto pevne upevnená,“ vysvetľovala v minulosti pre web olympic.sk prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking Lucia Okoličányová.

Zľava Angelika Révészová a Tatiana Luberdová.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Aktívni seniori a seniorky cvičia v Olympijskom klube Alojza Szokolyho v Šahách pod vedením Angeliky Révészovej už od roku 2014. „Zo začiatku to boli len lokálne skupinové cvičenia, no potom sme sa na to vrhli - najskôr sme začali s pilatesom, potom sme založili tanečný krúžok, no a pred 8 rokmi sme sa začali venovať aj nordic walkingu. Začali sme so seminármi a sústredeniami a už štvrtý rok cvičíme na pravidelnej báze raz týždenne,” vysvetľuje.  
 
Na juhu Slovenska sa do pohybových aktivít zapája pravidelne viac ako 20 seniorov a senioriek, celkovo sa ich v projekte objavilo viac ako stovka. Benefity pravidelného cvičenia na senioroch vníma aj Angelika Révész. „Cvičenky zmenili prístup k životu, sú oveľa viac nadšené, tešia sa na aktivity, sú silnejšie a viac sa usmievajú,“ zhrnula.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque