Július Strnisko

1 B
Ocenenia:

Tak ako Karabin, aj Július Strnisko zápasnícky vyrastal v rodnej Nitre pod vedením trénera Jozefa Svitača v oddieli AC. Takisto ako on odišiel krátko po dosiahnutí plnoletosti za lepšími podmienkami do Rudej hvězdy Praha. Farby policajného klubu obliekal trinásť rokov, počas ktorých sa podobne ako jeho o tri roky starší a podstatne ľahší súputník stal ozajstnou voľnoštýliarskou stálicou. Na rozdiel od Karabina nedosiahol nikdy na svetovú medailu, ale z olympiády v Moskve si aj on doniesol bronz.

Urastený chlap s prezývkou Drobček sa dokázal preniesť aj cez sklamanie z vynútenej neúčasti na OH 1984 v Los Angeles a kariéru si predĺžil až do olympiády 1988 v Soule. Strnisko bol najmladší zo šiestich detí. Do telocvične ho zlákal príklad o poldruha roka staršieho brata Petra, ktorý na ňom doma občas názorne „predvádzal“, čomu ho naučili na žinenkách. Julo nechcel byť doma bitý a túžil sa mu vyrovnať. Zápasnícke kariéry bratov potom dlhý čas bežali paralelne. Aj Peter bol v príprave na OH 1980 v Moskve, lenže jeho sen ukončilo zranenie.

V roku 1977 sa Strnisko v Beladiciach pri Nitre vyučil za zvárača a rozhodoval sa, čo bude ďalej robiť. Po talentovanom zápasníkovi, ktorý sa v tom čase venoval nielen voľnému, ale i gréckorímskemu štýlu, rýchlo siahla Rudá hvězda Praha. Už o rok neskôr bol piaty na majstrovstvách Európy v Sofii.

Ďalší rok v Bukurešti si polepšil o jedno miesto. Pred olympiádou v Moskve na európskom šampionáte na domácej pôde v Prievidzi však skončil „až“ šiesty, keď mu kritici vyčítali váhavosť v kľúčovom súboji o postup medzi medailistov s Bittnerom z NDR. Na OH 1980 v Moskve sa Strnisko v kategórii do 100 kg predstavil v lepšom svetle.

Po víťazstvách nad Indom Singhom a Sýrčanom Saidom postúpil napriek prehre s Poliakom Bussem do najlepšej šestice. Vychádzajúcu hviezdu Rumuna Puscasua zdolal najtesnejším rozdielom a prehral len s dvoma neskoršími držiteľmi najcennejších medailí – zlatým domácim Matem, ktorý z olympijskej nominácie ZSSR v tejto kategórii vystrnadil hviezdy Jarygina aj Tediašviliho, a so strieborným Bulharom Červenkovom.

Ešte ďalších sedem rokov dosahoval Strnisko popredné výsledky na vrcholných podujatiach. Na európskych šampionátoch si vybojoval dva bronzové kovy – vo Varne v roku 1982 a v Budapešti o rok neskôr. Po jeho boku rástol do svetovosti najúspešnejší slovenský zápasník všetkých čias Jozef Lohyňa, s ktorým na súťažiach v zahraničí býval zvyčajne v jednej izbe. Vtedy však Jula už často sužovali bolesti kolien.

K svetovej medaile mal od olympiády v Moskve najbližšie na MS 1987 v Clermont-Ferrande. Nebyť najtesnejšej prehry s Rumunom Puscasum, získal by striebro. Keďže však prehral o bod, skončil až štvrtý. Rovnako aj na majstrovstvách Európy vo Velikom Tarnove. Reprezentačnú kariéru končil ako tridsaťročný o rok neskôr na olympiáde v Soule. Tam sa jeho účinkovanie skončilo už v skupine, keď mu v jednom súboji „vyhodilo“ rameno.

Keď už nemohol zápasiť, vrátil sa Július Strnisko do rodnej Nitry. Živil sa montážnymi prácami po celej republike, na živobytie si zarábal aj ako krupier v kasíne. Naposledy vlastnil malú kaviarničku s herňou v centre Nitry. Pravidelne však chodieval do telocvične, kde ako hobby viedol tréningy mladých adeptov zápasenia. V auguste 2008 oslávil päťdesiatku. O to šokujúcejšie bolo, keď len o niekoľko týždňov neskôr trinásťnásobný majster ČSSR náhle zomrel…

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Moskva 1980
ČSSR
zápasenie voľným štýlom 100 kg B
Soul 1988
ČSSR
zápasenie voľným štýlom 100 kg skupina
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque
ryba
tatratea
ecoinvest
ZVVS
marsen
rona
tauris
Uriner