Rory Sabbatini
Šesť titulov na okruhu PGA Tour, člen víťazného tímu v Prezidentskom pohári 2007.
Rory Sabbatini je takpovediac svetoobčan. Jeho meno prezrádza taliansky pôvod, ale predkov mal aj zo Škótska a Írska. Narodil sa však v juhoafrickom Durbane a na Svetovom pohári spolu šesťkrát reprezentoval Juhoafrickú republiku. Študoval na University of Arizona v USA. Žije na Floride, má americké občianstvo, ale aj britský pas, a od roku 2018 reprezentuje Slovensko vďaka tomu, že za ženu si zobral Slovenku.
Na olympijských hrách 2020 v Tokiu, ktoré sa v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 konali až v roku 2021, Rory súťažil za Slovensko ako prvý golfista na OH vôbec. A senzačne získal striebro!
Sabbatini začal profesionálnu kariéru v roku 1998. Svoj prvý turnaj na PGA Tour vyhral ako 22-ročný v roku 2000. Odvtedy až do roku 2011 si pripísal na svoje konto spolu šesť turnajových víťazstiev na PGA Tour: postupne zvíťazil na Air Canada Championship 2000, FBR Capital Open 2003, Nissan Open 2006, Crowne Plaza Invitational at Colonial 2007, HP Byron Nelson Championship 2009 a na The Honda Classic 2011.
V roku 2007 sa na turnaji Masters delil o druhé miesto. V sezóne 2006/07 mal aj najvyšší zárobok – vyše 4,55 milióna dolárov. V tom období mal životnú formu. Od septembra 2007 do marca 2008 bol spolu 21 týždňov v prvej desiatke svetového rebríčka, najvyššie na ôsmom mieste. Pohyboval sa teda vo výšinách, o ktorých sa žiadnemu slovenskému golfistovi ani len nesnívalo. Počas svojej profesionálnej kariéry do konca roka 2021 na prize money zarobil vyše 35,7 milióna dolárov.
Sabbatini má od roku 2014 za manželku Slovenku Martinu Štofaníkovú (žijú spolu na Floride), ktorá ho na gríne sprevádzala aj počas OH v Tokiu. V decembri 2018 vďaka manželstvu s ňou Rory získal slovenské občianstvo. Certifikát o ňom dostal na našom konzuláte v New Yorku. Hoci zahraničné médiá vtedy špekulovali, že ide o účelový krok v snahe štartovať na OH (v Južnej Afrike by sa totiž v tamojšej silnej konkurencii do Tokia neprebojoval), golfista vysvetľoval, že jeho motiváciou pre zmenu občianstva bola snaha pomôcť rozvoju golfu na Slovensku.
Rory sa prebojoval na OH v Tokiu a vo veku 45 rokov tam bol najstarší športovec v slovenskej výprave. Keď pred odchodom dával najavo sebavedomie a až medailové ambície, zrejme nikto to nebral celkom vážne. V Tokiu vo výborne obsadenom turnaji však Sabbatini úplne šokoval, keď si pripomenul svoje najlepšie chvíle z mladších liet.
Pritom turnaj na ihrisku Kasumigaseki sa preňho dlhšie nevyvíjal príliš nádejne. Po prvom dni bol až dvadsiaty, po druhom jedenásty a po treťom sedemnásty so stratou sedem úderov na lídra Schauffeleho z USA. Posledný deň však hral priam zázračne. Výkonom 61 úderov na 18 jamiek zahral 10 pod par ihriska, o dva údery prekonal rekord ihriska a poskočil na konečnú druhú priečku za Schauffeleho! Od víťaza ho delil jediný úder... Za celý deň mal len jeden zlý odpal.
Olympijské striebro Roryho Sabbatiniho v super profesionálnom športe, akým je golf, pre Slovensko znamenalo obrovský úspech. Povšimli si ho v celom golfovom svete. Je pozoruhodné, že medzi absolútnu golfovú špičku sa týmto výsledkom znovu prebojoval desať rokov po svojom poslednom triumfe v turnaji PGA Tour. Vo veku 45 rokov sa stal historicky najstarším slovenským olympijským medailistom.
Zhodou okolností bratanec jeho manželky je bývalý viceprezident a súčasný prezident Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Rastislav Antala. Práve on bol „otcom“ myšlienky, aby Rory reprezentoval Slovensko. Po troch rokoch Sabbatini na ponuku prikývol. A keď získal historickú olympijskú medailu, nádejal sa, že to veľmi pomôže slovenskému golfu.
Ako športový vzor uviedol v dotazníku bývalého španielskeho profesionálneho golfistu Seva Ballesterosa. Okrem angličtiny sa dohovorí afrikánskym jazykom. Jeho obľúbenou skladbou je Redemption song od Boba Marleyho. Ak by si mal vybrať film, potom by možno volil jeden z titulov Why him?!, Green Mile, Invincible.
Autor: Ľubomír Souček