Športové aktuality
Blog
3 min. čítania

Ni chao z Pekingu: O slovenské odznaky je veľký záujem

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Stačí mať na svojej šnúrke k akreditácii zapichnutý jeden odznak a už sa stávate stredobodom pozornosti minimálne jedného dobrovoľníka. „Nevymeníš odznak?“ pýta sa hneď lámanou angličtinou. Zároveň ponúka rôzne odznaky, ktoré dostali dobrovoľníci.

Majú ich desiatky. Rôzne neoficiálne. Ak chceme niektorý z oficiálnych, len smutne pokrčia ramenami. Ak aj majú, vysvetlia, že ich získali výmenou a je to pre nich cenný suvenír. A opäť ponúknu niektorý z neoficiálnych. Dlhoroční zberatelia, ktorých zbierka olympijských odznakov sa pohybuje v štvor až päťmiestnych číslach, nám o tých odznakoch len s úsmevom povedali, že sú bezcenné. Ako malá spomienka na pekinské hry však poslúžia.

V hokejových halách i na lyžiarskych zjazdovkách sa rozkríklo, že slovenské odznaky sú veľmi pekné. Akonáhle vidia dobrovoľníci bundu s nápisom Slovakia, okamžite štartujú a skúšajú vymieňať odznaky. Slovenský olympijský a športový výbor pripravil pre Peking 2022 dva druhy odznakov – v červenom a modrom tóne. O oba je v Číne veľký záujem, čo signalizuje, že sa vydarili.

História príležitostných odznakov k olympijským hrám siaha až do Atén 1896. Vtedy si účastníci vymieňali ešte kartónové odznaky. Využívali sa aj ako spôsob identifikácie športovcov, rozhodcov a funkcionárov. Postupne sa rozvinula tradícia výmen tohto cenného artiklu.

Keď kartón nahradili elegantnejšie smaltované materiály, predaj odznakov sa ešte viac rozvinul. Stali sa aj vítaným zdrojom príjmov pre organizátorov, pre ZOH 1994 v Lillehammeri ich vyrobili a predali 18 miliónov. Neskôr začali odznaky na reklamné účely využívať aj sponzori olympijských hier.

Odznaky sa stali zaujímavou súčasťou kultúry olympijských hier. V nekoronavírusových časoch lákali hry desiatky zberateľov, ktorí si pred športoviskami roztiahli svoje zbierky a snažili sa ich vymieňať s návštevníkmi či kolegami z iných krajín. Už v Tokiu 2020 táto možnosť odpadla a rovnako tak je aj teraz v Číne, keďže zahraniční diváci majú vstup na športoviská zakázaný.

Zberateľov nahrádzajú aktívni dobrovoľníci, ktorí pravdepodobne medzi sebou súťažia, kto bude mať viac odznakov. A určite vieme, že aj medzi športovcami je zberateľstvo obľúbená disciplína.

Veľa športovcov podľahlo vášni výmeny odznakov, vymieňajú si ich pri stretnutiach v Olympijskej dedine. Potom si v izbách porovnávajú, kto aký odznak získal. Cenia sa predovšetkým tie národné. V Pekingu by ich malo byť 91. Kto má celú zbierku, je jasný víťaz.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque