Športové aktuality
Bratislava
7 min. čítania

V sobotu oslavuje sedemdesiatku Peter Hochschorner starší, otec a tréner našich trojnásobných olympijských víťazov

Štefam Žilka, Ľubomír Souček
Sladká chvíľu triumfu. Po prvom olympijskom víťazstve bratov Hochchornerovcov v Sydney 2000 otec a tréner v strede medzi synmi Pavlom (vľavo) a Petrom.
Foto
Ján Súkup

Na vekovú „kótu 70“ v sobotu 11. júna symbolicky dopádluje Peter Hochschorner starší – otec a odmalička tréner našich mimoriadne úspešných vodných slalomárov, bratov Petra a Pavla Hochschornerovcov.

Pod jeho vedením získali najúspešnejšie dvojičky v dejinách športu v kategórii C2 (deblkanoe) tri olympijské víťazstvá a jednu bronzovú, päť titulov svetových a šesť titulov európskych šampiónov, okrem toho aj desať celkových triumfov v seriálu Svetového pohára. Vrátane súťaží hliadok 3xC2 majú z MS a z ME vo vodnom slalome spolu 31 medailí, z toho 17 zlatých. Ďalšie cenné kovy získali zo šampionátov vo vodnom zjazde. Peter Hochschorner starší sa trénersky podpísal aj pod olympijský bronz Juraja Minčíka v C1 na OH 2000 v Sydney.

„Ako rodičia – vodáci sme sa s manželkou snažili dávať deťom v oblasti športu všetko, čo sme vedeli. Bolo šťastie, že chalani sa ,chytili´. S pretekárskym športom začali síce trochu neskoro, ale o to intenzívnejšie. Nebolo plánované, že by sme z nich chceli mať pretekárov. Skôr k tomu došlo geneticky,“ vyjadril sa Peter Hochschorner starší kedysi dávno na adresu svojich synov.

Z futbalistu vodný slalomár a potom tréner

Sám sa najprv v družstve petržalskej Matadorky venoval futbalu. Príklad niekdajšieho majstra sveta Tibora Sýkoru, ktorý Petrovho otca vyhľadal ako šikovného čalúnnika, ho však zlákal k divokej vode. A to aj napriek tomu, že v Bratislave na vodný slalom vtedy ani zďaleka neboli také podmienky, ako podstatne neskôr, keď otvorili areál v Čunove.

Peter Hochschorner (v červenom tričku) nemá rád kúpeľ vo vodnoslalomárskych kanáloch, ale po víťazstve synov v Sydney sa im ponáhľal zablahoželať, ešte kým si triumf vychutnávali priamo na vode. Pridal aj aj Michal Martikán.
Peter Hochschorner (v červenom tričku) nemá rád kúpeľ vo vodnoslalomárskych kanáloch, ale po víťazstve synov v Sydney sa im ponáhľal zablahoželať, ešte kým si triumf vychutnávali priamo na vode. Pridal aj aj Michal Martikán.
Foto
Ján Súkup

Tibor Sýkora ma najskôr od vodného slalomu veľmi odhováral. Radil mi, aby som si vybral iný šport, že to je veľká drina. Aby som prišiel, keď budem starší. Ale ja som sa nedal odbiť. Nakoniec privolil, našiel mi starú loď a začal ma učiť na nej jazdiť. Mňa to chytilo a na konci sezóny som išiel na prvé preteky, ktoré boli v Bratislave. Skončil som druhý za Benešom. Nik ma nepoznal. Hlásateľ oznámil, že preteky vyhral čs. reprezentant Luděk Beneš, na druhom mieste skončil Rakúšan Peter Hochschorner...,“ spomínal v texte Štefana Žilku v Olympijskej revue 3/2011 Peter Hochschorner starší.

Už ako juniorský pretekár bol Hochschorner konkurenciou aj pre tých najlepších v ČSSR. Vybrali ho do širšieho kádra singlkanoistov pre OH 1972 v Mníchove a narukoval do Dukly Bechyně. Ako vojak však vyviedol „lotrovinu“, po ktorej v Dukle skončil. „Na rok a pol som mohol zabudnúť na kanoe. Až po návrate z vojenčiny som mohol opäť začať trénovať,“ povedal v spomínanom texte na margo udalosti, ktorá napokon prehodila výhybku v jeho živote smerom k budúcim trénerským úspechom.

Voda ako rodinný osud

Neskôr sa oženil a jeho manželkou sa stala takisto bratislavská vodáčka Gabriela Surovičová. V Slávii UK sa venovala vodnému slalomu – a do toho istého oddielu o niečo neskôr prišiel aj Peter Hochschorner. Po skončení kariéry prešla k rýchlostnej kanoistike. Pri oboch rodičoch, ktorí sa upísali vode, asi ani ich deti nemali inú voľbu, než ísť v ich stopách...

Začiatkom roka 1978 sa Hochschornerovcom narodila dcéra Eva, o poldruha roka neskôr dvojičky Peter a Pavol. Všetci jazdili na hladkej vode v karloveskej zátoke, Eva v rýchlostnej kanoistike dokonca bojovala o účasť na OH 1996 v Atlante. Z hladkej vody však postupne všetci Hochschornerovci presedlali na divokú. Evu to ťahalo k raftingu, chlapcov zase k slalomu a zjazdu. Rozhodujúcim zlomom sa stalo otvorenie čunovského areálu v roku 1996. A pre chlapcov príklad ich rovesníka Michala Martikána, ktorý sa len v 17 rokoch stal olympijským šampiónom!

Trio Hochschornerovcov na slávnostnom otvorení OH 2008 v Pekingu.
Trio Hochschornerovcov na slávnostnom otvorení OH 2008 v Pekingu.
Foto
Ľubomír Souček

Z vtedajšieho článku Štefan Žilku o rodine Hochschornerovcov sme pri príležitosti nadchádzajúceho okrúhleho jubilea hlavy rodiny vybrali viacero pasáží. Hodno však pripomenúť aj to, že na mimoriadnych úspechoch svojich synov sa Peter Hochschorner starší podieľal nielen ako tréner, ale aj ako človek, ktoré sa významne zasahoval do konštrukcie ich pretekárskych lodí.

„V auguste Mišo Martikán ako čerstvý olympijský víťaz z Atlanty otvoril čunovský areál prvou jazdou. Vtedy ich to opäť nakoplo. Miša, ktorý bol v ich veku, vždy obdivovali. Peter ich dal dokopy do C2. Lebo Peťo dovtedy jazdil v C1 a Paľo bol kajakár,” spomínala vo vyššie zmieňovanom texte „Skromní dobyvatelia Olympu“ mama zlatých dvojičiek Gabriela Hochschornerová.

Priviedol synov k fantastickým úspechom

Odvtedy Peter Hochschorner starší dlhé roky viedol svojich synov k absolútne výnimočným úspechom. Stali sa prvými trojnásobnými olympijskými šampiónmi v histórii Slovenska aj celého vodného slalomu. A pokiaľ berieme len medaily z individuálnych olympijských disciplín, sú aj najúspešnejší svetoví pretekári v histórii tohto športu. Ak zarátame aj medaily zo súťaží hliadok, je od úspešnejší vlastne len Michal Martikán.

V roku 1997 boli Pavol a Peter Hochschornerovci na MS vo vodnom slalome v brazílskom Trés Coroas len ako štvrtá slovenská „deblovka”. Ďalší rok v Roudnici nad Labem však už vyhrali majstrovstvá Európy medzi dospelými! Slalom pritom stále úspešne kombinovali so zjazdom. S vidinou štartu na OH v Sydney ho však napokon jednoznačne uprednostnili.

Pred OH 2000 v Sydney sa spolu s nimi pod vedením Hochschornera staršieho pripravoval aj singlkanoista Juraj Minčík. S medailami sa vrátili všetci traja. Dvojičky si vybojovali zlato, Juraj bronz. A hoci Hochschorner senior nemal rád kúpanie vo vodnoslalomárskych kanáloch, na oslavu triumfu svojich vtedy skončil vo vode ako prvý gratulant spolu s Minčíkom, k nim sa pridal aj Martikán...

Na OH 2008 v Pekingu sa deblkanoisti Peter a Pavol Hochschornerovci tešili zo zlata spoločne s kajakárkou Elenou Kaliskou v ten istý deň. Na fotografii z osláv v Slovenskom dome spolu s nimi tréneri Peter Hochschorner starší a Peter Mráz, úlohy moderátora sa chopil predseda SOV František Chmelár.
Na OH 2008 v Pekingu sa deblkanoisti Peter a Pavol Hochschornerovci tešili zo zlata spoločne s kajakárkou Elenou Kaliskou v ten istý deň. Na fotografii z osláv v Slovenskom dome spolu s nimi tréneri Peter Hochschorner starší a Peter Mráz, úlohy moderátora sa chopil predseda SOV František Chmelár.
Foto
Ján Súkup

Odvtedy Hochschornerovci disciplíne C2 zvyčajne dominovali. Obzvlášť v rokoch 2007 – 2011 boli takmer nezdolateľní. Na olympijských hrách triumfovali aj v Aténach 2004 a v Pekingu 2008. Pokus o zisk štvrtého zlata v sérii na OH 2012 v Londýne im prekazili dve britské dvojice, „Hochšíci“ za nimi získali bronz.

Žiadna šťastná hviezda – tvrdá práca

Trio Hochschornerovcov na OH 2012 v Londýne, kde po troch zlatých medailách získali bronz.
Trio Hochschornerovcov na OH 2012 v Londýne, kde po troch zlatých medailách získali bronz.
Foto
Ján Súkup

Niekto by mohol povedať, že Hochschornerovci sa narodili pod šťastnou hviezdou. Peter Hochschorner st. to v spomínanom texte jednoznačne odmietol: „Aká šťastná hviezda? Všetko sme si museli tvrdo zaslúžiť.“ Priznal však, že Peter a Pavol sa v lodi nádherne dopĺňajú a ako dvojičky sú na seba aj vnemovo úzko naviazaní. Peter je ľavák a pokojnejšia povaha, Paľo pravák a výbušnejší typ. Aj keď obaja sú silovo dobre vybavení, Paľo je silnejší, má mocný záber a navyše je talent na všetky športy.

Jubilujúci Hochschorner senior zvykol hovoriť, že rodina je základ všetkého. Alfa aj omega. Od rodiny závisí úspech alebo neúspech. Keďže jeho synovia sa s pretekárskou kariérou vlani oficiálne rozlúčili, výroky Petra Hochschornera staršieho spred trinástich rokov sme pri ich prepise posunuli do minulého času:

„Otec dá deťom aj posledné, čo má. Môj otec ma tak vychoval. Ja som bol s nimi každý deň. Keď boli mladší, bol som s nimi stále a vedel som o nich všetko. Vedel som aj to, že nemôžem k nim pristupovať ako k dvojici. S každým z nich som musel robiť inak. Keď na tréningu začali debatovať, lebo mali nejaký problém, nechal som ich, nech si to vyriešia. Ak tvrdili, že sú unavení, dal som im pokoj. Netlačil som na pílu. Oni trénovali podľa seba a vedel som, že to robia poctivo. Ako dospelí ľudia najlepšie vedeli, čo majú robiť. Nikdy neboli ochotní drieť toľko, koľko Mišo Martikán. On je v tomto totálny extrém. Moji chalani sa riadili pocitmi a reakciami tela.“

Peter Hochschorner starší si ako jeden z „architektov“ najslávnejšej éry slovenského vodného slalomu, počas ktorej svetovo dominoval, nedávno prevzal čestný štátny titul Zaslúžilý tréner. V súčasnosti pôsobí ako „trojitý“ poslanec - v zastupiteľstvách Bratislavského samosprávneho kraja, mesta Bratislava aj mestskej časti Petržalka.

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi Petrovi Hochschornerovi staršiemu k jeho sedemdesiatke srdečne blahoželá!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque