Viktória Chladoňová má ďalší kov, tentoraz bronz z ME v časovke

Viktória Chladoňová (vpravo) medzi trojicou najlepších v časovke junioriek na ME v cyklistike 2024.
FB SZC

Slovenská reprezentantka Viktória Chladoňová získala na majstrovstvách Európy v cestnej cyklistike v Belgicku bronzovú medailu v stredajšej individuálnej časovke junioriek. Trať z Heusden-Zolderu do mesta Hasselt s dĺžkou 13,3 km absolvovala v čase 18:03,12 minúty.

Zlato si vyjazdila Španielka Paula Ostizová Tacová (17:52,31), na striebornej priečke sa umiestnila Holanďanka Fee Knavenová (17:53,69). Druhá Slovenka v 46-člennom štartovom poli Sofia Ungerová obsadila 30. miesto časom 19:31,38 minúty.

Sedemnásťročná Chladoňová, ktorá bude od januára 2025 pôsobiť v holandskom profesionálnom tíme Visma–Lease a Bike, získala medailu už na treťom šampionáte v tomto roku. Okrem zlata z Andorry v horskej cyklistike má na konte aj juniorský bronz z MS v cyklokrose a jeden triumf na elitnej úrovni. Jej zbierku úspechov dopĺňajú aj domáce tituly v cestnej cyklistike v kategórii žien.

„Na štarte som vôbec nemala tušenie ako zájdem dnešnú časovku, pretože som tento rok časovku s medzinárodnou konkurenciou ešte nešla. Mala som čistú hlavu a dala som do toho všetko. Urobila som zopár chýb v zákrutách, čo ma možno stálo nejaké tie sekundičky k dobru. Som nad očakávanie spokojná, ako dopadla moja prvá časovka na majstrovstvách Európy,“ uviedla bronzová Chladoňová pre Slovenský zväz cyklistiky (SZC).

V časovke juniorov na 31,2 km triumfoval Holanďan Michiel Mouris pred domácim Belgičanom Jasperom Schoofsom. Pódium doplnil Nemec Paul Fietzke. Samuel Fedor obsadil 21. priečku s mankom 2:09,82 min na víťaza, druhý Slovák v štartovom poli Lukáš Panáček skončil na 49. mieste (+4:50,34 min).

Ženský titul v kategórii do 23 rokov získala Fínka Anniina Ahtosalová v čase 40:54,78 min. Rovnako ako vlani skončila druhá Antonia Niedermaierová z Nemecka (+29,09), bronz získala Luxemburčanka Marie Schreiberová (+31,96). Slovenka Nora Jenčušová obsadila 12. priečku s mankom 1:01 min na víťazku.

Belgičan Alec Segaert dosiahol zlaté triple v kategórii do 23 rokov. Pred druhým Jakobom Söderqvistom zo Švédska mal náskok 30,82 sekundy, pódium doplnil Holanďan Wessel Mouris (+34,56). Na štarte boli aj dvaja Slováci. Lepší z nich bol Matthias Schwarzbacher, ktorý skončil na 22. mieste (+2:45,41 min.), Dominik Dunár obsadil 25. priečku. Segaert získal štvrté zlato za sebou v časovke na ME, v roku 2021 vyhral medzi juniormi.