Basketbalisti Francúzska v prvom semifinále zdolali Nemcov 73:69

Profile picture for user teraz.sk
Spravodajstvo
TERAZ.sk
Mathias Lessort (26) z Francúzska oslavuje kôš proti Nemecku počas semifinálového basketbalového zápasu mužov v Bercy Arene na Letných olympijských hrách 2024 vo štvrtok 8. augusta 2024 v Paríži vo Francúzsku. Foto: TASR/AP
Paríž 8. augusta (TASR) - Basketbalisti USA postúpili do finále olympijských hier v Paríži a zabojujú o piaty titul v poradí a sedemnásty v histórii. Hviezdny tím na čele s LeBronom Jamesom či Stephenom Currym však musel vo štvrtkovom semifinále otočiť zápas so Srbskom, ktorý nakoniec vyhral 95:91. Američania sa v sobotňajšom finále (21.30 h) stretnú rovnako ako v Tokiu s Francúzmi. Srbi zabojujú o bronz s Nemcami.

Srbi prehrali v základnej skupine olympijského turnaja s USA vysoko 84:110, no vo štvrtok mali od začiatku navrch. Po prvej štvrtine viedli 31:23 a po druhej dokonca o jedenásť bodov 54:43. Srbi premieňali svoje šance a nerobili chyby, zámorskí favoriti vstúpili do druhého polčasu s cieľom zmazať manko, ale nedarilo sa im to a krátko pred koncom tretej štvrtiny prehrávali už o 15 bodov. V poslednom dejstve však zabrali ich najväčšie hviezdy, strelecky sa darilo najmä Currymu, ktorý premenil až deväť trojok a dokopy nazbieral 36 bodov. Američania otočili nepriaznivý stav pár minút pred koncom, keď upravili na 87:86 a odvtedy už súpera do vedenia nepustili. James zaznamenal triple double za 16 bodov, 12 doskokov a desať asistencií, Joel Embiid pridal 19 bodov. Za Srbov mal najviac 20 b Bogdan Bogdanovič, Nikola Jokič zaznamenal 17 bodov, päť doskokov a 11 asistencií.

Francúzi zvíťazili v prvom štvrtkovom semifinále nad Nemcami 73:69. S úradujúcimi majstrami sveta sa stretli druhýkrát na turnaji, duel v základnej skupine vyhrali Nemci presvedčivo 85:71. Aj semifinále začali lepšie a v prvom polčase si vypracovali až desaťbodový náskok. No Francúzi podporovaní búrlivým publikom v tretej štvrtine duel otočili a vo štvrtej nepustili súpera ani raz do vedenia, hoci Nemci sa ešte aj v záverečnej minúte držali na odstupe jediného koša. Najlepším strelcom víťazov bol pivot Realu Madrid Guerschon Yabusele so 17 bodmi, najviac za Nemcov dal rozohrávač Brooklynu Dennis Schröder - 18.