Squaw Valley 1960

1 S
VIII
ZOH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
viceprezident Richard Nixon
Počet NOV
30
Počet športov
4
Počet disciplín
27
Počet odvetví
8
Počet športovcov
665
Mužských športovcov
521
Ženských športovkýň
144
Slovenských športovcov
4

Druhé zimné olympijské hry na pôde USA sa konali v dovtedy neznámom kalifornskom mestečku Squaw Valley. Tesné uprednostnenie tohto miesta v hlasovaní členov MOV pred rakúskym Innsbruckom vzbudilo veľké prekvapenie, ale Američanom sa podarilo ZOH 1960 usporiadať na vysokej úrovni. Stálo ich to však nečakane veľa peňazí. Až po pridelení hier Squaw Valley totiž vyšlo najavo, že miestny podnikateľ v oblasti turizmu Alex Cochran Cushing, ktorý sa výrazne angažoval v olympijskej kandidatúre Údolia indiánskych žien, predvídavo aj s priateľmi skúpil takmer všetky pozemky pre olympijské stavby. Samozrejme, predať ich bol ochotný len za podstatne vyššiu cenu. Organizátorom tak museli finančne pomôcť kalifornská i federálna vláda.

S vládnou podporou v Squaw Valley postavili moderné športové zariadenia, aj keď napríklad zjazdové trate nemali patrične náročný profil. Jedno športovisko však nepostavili – bobovú dráhu. Pre prílišnú finančnú náročnosť tejto stavby, fakt, že v tomto športe vtedy súperili len športovci z deviatich krajín, aj pre obavy z nedostatočného budúceho využitia dráhy sa Američania tak dlho zdráhali postaviť bobový tobogan, až MOV napokon rozhodol tento tradičný šport vyradiť z programu ZOH 1956... Naopak, z olympijskej premiéry sa na týchto hrách tešil biatlon.

Keďže ZOH 1960 sa konali v Kalifornii a olympiády sú veľkým divadlom, záujem o ne prejavil aj Hollywood. A tak hlavným tvorcom úvodného aj záverečného ceremoniálu bol svetoznámy tvorca filmových komiksov Walt Disney, ktorý pripravil veľkolepú šou. Američanov mohli potešiť výborné výsledky ich reprezentantov. Domáca výprava skončila v hodnotení krajín druhá za ZSSR, keď zlaté medaily získali jej športovci práve v disciplínach, pre túto krajinu najatraktívnejších – v krasokorčuľovaní mužov i žien (David Jenkins a Carol Heissová) a v ľadovom hokeji. Triumf družstva hokejistov USA, v ktorom skvelé výkony podával najmä brankár John McCartan, patril k veľkým prekvapeniam hier. Družstvo ZSSR skončilo v hokejovom turnaji až tretie, keď naposledy na olympijskej pôde prehralo s Kanadou.

Celkove jasná dominancia výpravy ZSSR v medailovej i bodovej bilancii na ZOH v Squaw Valley pochádzala najmä z rýchlokorčuľovania. Z dovedna deviatich zlatých medailí v tomto športe si pretekári ZSSR vybojovali šesť! Dve znovu získal Jevgenij Grišin, ktorý sa na 1500 m trati opäť podelil o zlato – tentoraz s Nórom Roaldom Aasom, a takisto dve Lidia Skoblikovová, ktorej ešte väčšie chvíle prišli o štyri roky neskôr.

Pre výpravu ČSR boli ZOH 1960 úspešnejšie ako predošlé, na čom mali výrazný podiel i slovenskí športovci. Krasokorčuliar Karol Divín aj s natrhnutým svalom podal veľkolepý výkon a hoci zranenie mu neumožnilo skočiť vo voľnej jazde trojitého rittbergera, v súboji s domácim esom Davidom Jenkinsom (jeho brat Hayes Alan Jenkins zvíťazil na ZOH 1956) získal striebro! Útočníci Jozef Golonka a Ján Starší sa podieľali na štvrtom mieste družstva hokejistov, Karol Fako v ňom bol náhradníkom.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
divin Karol Divín
ČSR
krasokorčuľovanie muži S
Golonka Jozef Golonka
ČSR
ľadový hokej muži 4
Ján Starší OLY
ČSR
ľadový hokej muži 4
Čillík Rudolf Čillík OLY
ČSR
beh na lyžiach 30 km 30
Čillík Rudolf Čillík OLY
ČSR
beh na lyžiach 15 km 36
Karol Fako OLY
ČSR
ľadový hokej muži DNS

Kvalifikovaní športovci

Ján Starší OLY

ľadový hokej - muži

Jozef Golonka

ľadový hokej - muži

Karol Fako OLY

ľadový hokej - muži

Rudolf Čillík OLY

beh na lyžiach - 30 km, 15 km

Karol Divín

krasokorčuľovanie - muži
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia