František Gregor
Bratislavčan František Gregor je o necelý rok mladší ako Golonka a po jeho boku strávil celý čas v tíme Slovana (dokonca v ňom končil o rok neskôr), aj dva roky vojenčiny v Dukle Jihlava. Urastený tvrdý defenzívny obranca, spoľahlivý bojovník s výborným korčuľovaním a prudkou strelou, síce v klubovom tíme nepatril až k takým hviezdam ako Golonka, Starší, Dzurilla, či neskôr Nedomanský, ale pôsobil ako stmeľujúci prvok družstva.
Vo veľkej domácej konkurencii sa viackrát prebojoval aj do reprezentácie ČSSR. Odohral v nej spolu 47 zápasov a strelil 7 gólov. Spolu s Jozefom Čaplom utvoril v Slovane obávanú obrannú dvojicu, s ktorou mali problémy všetci súperi.
Obavy však vzbudzovali aj jeho prudké strely zdiaľky, ktoré bolo naozaj ťažké chytať. Ako obranca strelil v 480 ligových zápasoch 77 gólov, čo je obdivuhodná bilancia. Gregorova reprezentačná kariéra síce trvala pomerne krátko, ale bola nadmieru úspešná. Hneď pri svojom debute na svetovom šampionáte 1961 vo Švajčiarsku sa tešil zo striebra a zároveň z titulu majstra Európy.
Gólom prispel k prekvapujúcemu víťazstvu 6:4 nad tímom ZSSR. O dva roky neskôr bol členom bronzového tímu ČSSR na MS a v roku 1964 si z Innsbrucku priniesol dva bronzy – olympijský aj svetový. Nastúpil vo všetkých siedmich zápasoch a pripísal si štyri body za dva góly a dve asistencie, len o rok neskôr ho však v reprezentácii ako neperspektívneho odpísali. Pritom mal iba 26 rokov... Na svoju slovanistickú kariéru nadviazal Gregor v košických VSŽ, tam sa v jednom drese znovu zišiel s mladším bratom Milanom, s ktorým krátko hral už aj v Slovane.
Hráčske pôsobenie definitívne ukončil v druholigovom Martine. Neskôr tam pôsobil ako tréner a tajomník hokejového oddielu. Keďže popri priemyslovke vyštudoval aj hotelovú školu, neskôr prevádzkoval kamarátov motorest a pomáhal aj bratovi v snack bare.
Autor: Ľubomír Souček