Semmering

Vlhová v prvom obrovskom slalome v Semmeringu po zdravotných ťažkostiach druhá

Petra Vlhová s trofejou za druhé miesto v utorňajšom obrovskom slalome v Semmeringu.
TASR/Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla v utorok najlepší výsledok v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára. V obrovskom slalome v rakúskom Semmeringu obsadila druhé miesto, keď zaostala za Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 13 stotín sekundy.

Vlhová bola po úvodnom kole na druhej pozícii so stratou 72 stotín na Shiffrinovú a v ďalšej jazde mala najlepší čas spomedzi všetkých pretekárok (1:01,10 min). Na víťazku to síce v súčte nestačilo, no Slovenka prekonala svoje doterajšie maximum v tejto sezóne - tretie miesto, ktoré obsadila štyrikrát.

"Konečne iné číslo ako tri. Nerodilo sa to však ľahko, potrebovali sme chytiť lepší pocit z jazdy, ale postupne sa to zlepšuje," uviedol po pretekoch asistent trénera Matej Gemza. Vlhovej vyšla druhá jazda o poznanie lepšie ako Shiffrinovej, bola rýchlejšia o viac ako pol sekundy. Manko z predošlého kola však bolo privysoké, za čo dal Gemza kredit líderke celkového poradia: "Peťa neurobila chyby, bolo to o štarte. Mikaela dokázala lepšie prejsť cez malé terénne vlny, získala rýchlosť a už sa to viezlo."

Vlhová podala kvalitný výkon napriek žalúdočným problémom. Priznala, že prvé kolo bol boj a uvažovala aj o odstúpení z pretekov. "Rozmýšľala som nad tým, ale veľmi som to neriešila. Necítila som sa dobre. Nechala som tomu čas, som rada, že som bola v poriadku a som tu," uviedla 27-ročná lyžiarka po pretekoch.

Ďalšie komplikácie ju čakali aj na trati, ktorá nebola v ideálnom stave v dôsledku pomerne vysokých teplôt. Tento faktor však Slovenku podľa jej slov neovplyvnil a podobný názor mal aj asistent trénera: "Trať bola premrznutá, ale v dôsledku počasia nie úplne rovná. Pretekárky idú v niektorých miestach naslepo, preto to nevyzerá veľmi esteticky."

Utorňajší obrovský slalom v Semmeringu bol náhrada za zrušené preteky v rakúskom Söldene. V stredu budú preteky v rovnakej disciplíne a trať na tento "obrák" stavia práve Gemza. Vo štvrtok čaká pretekárky v rovnakom dejisku ešte nočný slalom.

Výsledky prvého obrovského slalomu SP v Semmeringu: 1. Shiffrinová (USA) 2:07,18 min, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,13 s, 3. Bassinová (Tal.) +0,31, 4. Worleyová (Fr.) +0,48, 5. Brignoneová (Tal.) +1,25, 6. Mowinckelová (Nór.) +1,38. Celkové poradie SP (po 13 súťažiach): 1. Shiffrinová 675, 2. Goggiová (Tal.) 475, 3. VLHOVÁ 420, 4. Holdenerová 384, 5. Suterová (obe Švaj.) 334, 6. Curtoniová (Tal.) 306. Poradie SP v obrovskom slalome (po 3): 1. Bassinová 240 bodov, 2. VLHOVÁ 190, 3. Gutová-Behramiová (Švaj.) a Hectorová (Švéd.) po 172, 5. Shiffrinová 160, 6. Worleyová 131.