Športové aktuality
13 min. čítania

Z časopisu OLYMPIC.sk: Zo „suterénu“ až k senzačnej medaile, alebo 30-ročný olympijský príbeh nášho hokeja

Boris Vanya
V Pekingu 2022 napísal slovenský tím najjagavejšiu kapitolu histórie našej účasti na zimných olympijských hrách. Mala bronzový lesk.
Foto
TASR/Jaroslav Novák

Pokračujeme vo zverejňovaní textov z časopiseckého magazínu Slovenského olympijského a športového výboru OLYMPIC.sk jeseň/zima 2022, ktorý vyšiel krátko pred Vianocami. V jednom z nich Boris Vanya zosumarizoval tridsaťročný olympijský príbeh nášho ľadového hokeja.

Žiadny iný šport nepúta na hrách takú pozornosť slovenských fanúšikov, ako ľadový hokej. Žiadny iný šport v nich nevyvoláva také veľké emócie. Počas uplynulých bezmála 30 rokov ním pod piatimi kruhmi ponúkol nečakanú medailovú radosť, pocity hrdosti, ale aj sklamanie a slzy smútku.

Olympijský príbeh slovenského hokeja sa začal písať takmer súčasne so vznikom samostatného Slovenska, po rozpade spoločného štátu s Čechmi. Hneď, ako v bulletine Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) vyšla v januári 1993 informácia, že nástupníctvo po ČSFR preberá v hokeji Česko a Slováci začnú až v „céčku“, teda vzhľadom na naše hokejové tradície v „suteréne“, zavelila do útoku slovenská hokejová diplomacia. Jej cieľom bolo zabojovať o šancu hrať na zimných olympijských hrách 1994 v Lillehammeri.

Manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Dušan Pašek v emotívnom prejave na kongrese IIHF v Mníchove v apríli 1993 zdôraznil, že podľa Olympijskej charty má každý športovec právo uchádzať sa o účasť na olympijských hrách. Výrazná väčšina delegátov (hlasovanie dopadlo 59:14) odobrila štart Slovenska na turnaji olympijskej kvalifikácie v Sheffielde.

Štart v meste ocele

Do mesta ocele odcestovali v auguste 1993 slovenskí hokejisti vedení trénerom Júliusom Šuplerom a kapitánom Petrom Šťastným v pozícii favorita. Hoci sa nevyhli zaváhaniu (remíza 4:4 s Poľskom), napokon 5. septembra oslavovali víťazstvo v kvalifikácii, keď zdolali Japoncov 7:2 a Lotyšov aj Britov zhodne 7:1. Vyslúžili si prémiu milión korún od sponzora, ale najmä miestenku na ZOH.

„Ak raz budú písať zlatú knihu nášho hokeja, tento historický zápas v nej nesmie chýbať,“ vravel po kľúčovom súboji proti Lotyšsku (7:1) Peter Šťastný, legenda NHL.

O necelého pol roka priviedol Šťastný s vlajkou v ruke slovenskú výpravu premiérovo pod päť kruhov a hokejistov s kapitánskym céčkom na drese prvý raz do súbojov proti svetovej elite.

Superhviezda NHL Peter Šťastný bol v olympijskej kvalifikácii 1993 v Sheffielde a aj na samotných ZOH 1994 ústrednou postavou nášho tímu. Dostal preto česť skladať sľub výpravy spoločne s biatlonistkou Martinou Jašicovou a aj niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli hier.
Superhviezda NHL Peter Šťastný bol v olympijskej kvalifikácii 1993 v Sheffielde a aj na samotných ZOH 1994 ústrednou postavou nášho tímu. Dostal preto česť skladať sľub výpravy spoločne s biatlonistkou Martinou Jašicovou a aj niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli hier.
Foto
Štartfoto

Život sa zastavil o päť minút dvanásť

Lillehammerské hry vošli do histórie vďaka jedinečnej atmosfére a výbornej organizácii ako fantastické. Mnohí ich prirovnali k zimnej rozprávke. A nádych rozprávky mala dlho aj premiéra slovenských hokejistov na veľkom podujatí.

S tromi víťazstvami a dvoma remízami Slováci ovládli základnú B-skupinu. S neskoršími víťazmi turnaja Švédi remizovali a budúcich finalistov z Kanady dokonca zdolali. Získali si sympatie publika, aj uznanie hokejových expertov. Pre krajinu, ktorá bola na politickej mape sveta iba niečo vyše roka, to bola skvelá reklama.

Vo štvrťfinále čakal zverencov Júliusa Šuplera ruský výber legendárneho trénera Viktora Tichonova. Za stavu 2:2 zápas dospel do predĺženia. Do jeho konca zostávalo 81 sekúnd, keď Vinogradov zničil slovenský sen o medaile.

Večne zachmúrený Tichonov od radosti krepčil na striedačke. Sklamaný Šupler kopol od zlosti do mantinelu a pokrčil v ruke papierik s piatimi menami hráčov, ktorí by šli na nájazdy: Šťastný, Pálffy, Petrovický, Jánoš a Šatan.

„V tej chvíli som sa pozrel na hodinky a zdalo sa mi, že život na Slovensku sa skončil o päť minút dvanásť. Myslel som na desaťtisíce sklamaných fanúšikov pri televíznych obrazovkách, na rodiny našich hráčov i na moju manželku a dcéru, ktoré sú v takýchto situáciách veľmi citlivé,“ súkal zo seba Šupler slová.

Žigmund Pálffy bol najproduktívnejším hráčom olympijského turnaja v Lillehammeri.
Žigmund Pálffy bol najproduktívnejším hráčom olympijského turnaja v Lillehammeri.
Foto
Ján Súkup

Napriek nešťastnej prehre vo vyraďovacej fáze našiel slovenský hokej v Lillehammeri svoju identitu a aj budúceho lídra. Miroslav Šatan mal v čase turnaja 19 rokov. Pôvodne mal hrať vo štvrtom útoku, takže prvú tretinu úvodného zápasu proti Švédsku presedel zabalený v deke na striedačke. Slováci ju prehrali 1:2 a Šupler sa rozhodol niečo zmeniť.

„Prišiel za mnou so slovami, nech sa pripravím, idem hrať. Trochu sa mi rozklepali kolená, pocítil som žalúdočnú nervozitu. Navyše, keď mi oznámil, že ma dáva do prvej formácie po boku Petra Šťastného, mal som dosť. Dostal som sa skoro do tranzu, vyskočil som na ľad a za jedenásť sekúnd som strelil gól. Takto odštartovala moja olympijská kariéra,“ spomínal po rokoch pre Olympic.sk Šatan.

V Lillehammeri sa stal s deviatimi gólmi najlepším strelcom turnaja. Žigmund Pálffy zase s 10 bodmi jeho najproduktívnejším hráčom. V prvej trojke produktivity boli samí Slováci – Pálffy, Šatan a takisto deväťbodový Šťastný.

ZOH 1994 LILLEHAMMER

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – B-skupina: 4:4 proti Švédsku, 3:3 proti USA, 10:4 proti Taliansku, 3:1 proti Kanade, 6:2 proti Francúzsku. Štvrťfinále: 2:3 po predĺžení proti Rusku, o 5.-8. miesto: 6:5 po predĺžení proti Nemecku, o 5. miesto: 1:7 proti Česku. Poradie: 6. Slovensko

 

Trauma po turnaji storočia

Hokejový olympijský turnaj v Nagane 1998 bol výnimočný. Prvý raz v histórii sa na ňom predstavili aj hráči z NHL. V Nagane sa mala servírovať ozajstná hokejová delikatesa. A Slováci nechceli na tejto slávnosti chýbať. Lenže pozvánku na finálový turnaj dostalo len šesť rebríčkovo najvyššie postavených krajín – Kanada, USA, Švédsko, Fínsko, Rusko a Česko. Ďalších osem tímov súperilo o zvyšné dve miestenky do finálového turnaja.

Slováci odohrali najskôr kvalifikáciu v Oberhausene. Z nej po remíze 3:3 so Švajčiarskom, víťazstve 4:1 nad Ukrajinou a prehre 2:3 s Nemeckom postúpili do predkola olympijského turnaja, ktorý sa uskutočnil už v Japonsku. Slovensko v ňom začínalo ešte bez posíl z NHL, ktorú prerušili až tesne pred štartom finálového turnaja.

Po víťazstve nad Talianskom a remíze s Rakúskom potrebovali Slováci v poslednom zápase vyhrať nad Kazachstanom. Na dve voľné miesta na súpiske dopísali tréneri Ján Šterbák a František Hossa obrancu Floridy Róberta Švehlu a útočné eso Washingtonu Petra Bondru.

Ostatní hráči z NHL – Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy, Richard Zedník, Pavol Demitra a Miroslav Šatan – mohli zápas sledovať len z tribúny. A videli prehru 3:4. Bol to šok. „Je to pre mňa tragédia, neviem, či sa mám skryť, alebo mám skrývať slzy sklamania," vravel po zápase Bondra.

Nagano sa stalo na nejaký čas traumou slovenského hokeja. Naopak, najväčší úspech v histórii oslavovali päť rokov po rozdelení spoločného štátu senzační víťazi turnaja Česi.

ZOH 1998 NAGANO

 

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – predkolo: 2:2 proti Rakúsku, 4:3 proti Taliansku, 3:4 proti Kazachstanu. O 10. miesto: 2:4 proti Nemecku. Poradie: 10. Slovensko.

 

Po hanbe historický úspech

Aj na ZOH 2002 v Salt Lake City hrali najlepší hráči sveta, ale NHL prerušili len na týždeň počas hlavného turnaja a Slováci bojovali o miestenku v ňom už v predkole. Z plejády hráčov pôsobiacich v NHL mal tréner Ján Filc na striedačke len tých, ktorých na jednotlivé zápasy uvoľnili ich kluby.

Napriek tomu bol slovenský tím v pozícii favorita a očakávania vysoké. „Ak by sme nepostúpili do hlavného turnaja, bol by som veľmi sklamaný,“ tvrdil Filc pred odchodom k Soľnému jazeru.

V zložitej situácii mali Slováci jednoduchý plán. Najsilnejšia zostava mala hrať proti Nemcom a Lotyšom, zápas proti Rakúsku mal byť pri ideálnom scenári iba formalita. Ale plán sa začal rúcať už v úvodnom súboji.

Po prehre 0:3 s Nemeckom by Slovákov udržala v hre len výhra aspoň o štyri góly proti Lotyšsku. Po dvoch tretinách bolo 6:3, na konci zápasu 6:6. Konečné 13. miesto znamenalo ešte väčší pád, než v Nagane.

„Zažil som tu najkrajšie i najsmutnejšie chvíle. Na otváracom ceremoniáli som niesol slovenskú vlajku, pociťoval som nesmiernu hrdosť. Nečakal som však, že sa s turnajom rozlúčime tak skoro a s takou hanbou. Akoby sme hrali bez jednej ruky a nohy,“ smútil uslzený kapitán Róbert Petrovický.

Štyri roky po výbuchu v Nagane prišlo ďalšie, azda ešte trpkejšie sklamanie. Výkonný výbor SZĽH podržal Jána Filca napriek neúspechu vo funkcii reprezentačného trénera (pomer hlasov bol 6:1). O tri mesiace neskôr doviedol slovenský tím vo Švédsku k titulu majstrov sveta...

ZOH 2002 SALT LAKE CITY

 

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – predkolo: 0:3 proti Nemecku, 6:6 proti Lotyšsku, 2:3 proti Rakúsku. O 13. miesto: 7:1 proti Francúzsku. Poradie: 13. Slovensko.

 

S piatimi víťazstvami, no bez medaily

Na momentke z Turína 2006 Zdeno Chára a Marián Hossa.
Na momentke z Turína 2006 Zdeno Chára a Marián Hossa.
Foto
Ján Súkup

V Turíne 2006 sa hralo opäť s hráčmi z NHL a už v inom formáte. Trénerovi Františkovi Hossovi chýbala iba dvojica zranených – Michal Handzuš a Ladislav Nagy.

Slováci sa odpichli k parádnej jazde. Zdolali Rusko, Lotyšsko, USA, aj Kazachstan. V poslednom zápase v skupine nastúpili proti Švédsku. Víťaz súboja šiel do štvrťfinále proti Čechom, zdolaný tím proti Švajčiarom. Slováci nekalkulovali. Vyhrali 3:0 a postúpili do vyraďovacej fázy z prvého miesta.

Štvrťfinálovú prehru s Českom niesli slovenskí fanúšikovia veľmi ťažko. Nikdy predtým a azda ani nikdy potom nemalo Slovensko na zimnej olympiáde taký kvalitný hokejový tím. „Systém turnaja je krutý – s piatimi víťazstvami a jednou prehrou nebudeme hrať o medaily,“ hodnotil tréner Hossa. Zlato získali Švédi.

ZOH 2006 TURÍN

 

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – B-skupina: 5:3 proti Rusku, 6:3 proti Lotyšsku, 2:1 proti USA, 2:1 proti Kazachstanu, 3:0 proti Švédsku. Štvrťfinále: 1:3 proti Česku. Poradie: 5. Slovensko.

Vo Vancouvri 2010 prežili naši hokejisti veľa radosti, ale po tom, čo s zápase o bronz po vedení 3:1 prehrali s Fínmi 3:5, aj smútok, ktorý ich nikdy neprebolí.
Vo Vancouvri 2010 prežili naši hokejisti veľa radosti, ale po tom, čo s zápase o bronz po vedení 3:1 prehrali s Fínmi 3:5, aj smútok, ktorý ich nikdy neprebolí.
Foto
Ján Súkup

 

Demitrov Vancouver

Vo Vancouvri 2010 sa hokej vrátil ku koreňom. Záujem fanúšikov o zápasy bol obrovský, atmosféra v hale elektrizujúca. A v tejto šou Slováci nehrali vedľajšiu rolu.

Pavol Demitra na ZOH vo Vancouvri zažiaril ako hviezda prvej veľkosti. Jeho gól zo samostatného nájazdu Rusovi Bryzgalovovi bol nezabudnuteľný.
Pavol Demitra na ZOH vo Vancouvri zažiaril ako hviezda prvej veľkosti. Jeho gól zo samostatného nájazdu Rusovi Bryzgalovovi bol nezabudnuteľný.
Foto
Ján Súkup

Bol to turnaj Pavla Demitru. Pre zranenie ramena v olympijskej sezóne dlho pauzoval. Do zápasov NHL naskočil len tesne pred začiatkom olympijského turnaja. Ale v ňom žiaril. Bol najproduktívnejší hráč turnaja a vyslúžil si aj nomináciu do jeho All-star tímu.

Hrací model turnaja sa opäť menil a vydržal až do súčasnosti. V kvalifikácii o štvrťfinále Slováci po dráme vyradili Nórsko a potom aj ďalšieho, ešte náročnejšieho súpera – Švédov.

V semifinále vyzvali najväčšieho favorita na zlato – Kanadu.

Jasná záležitosť? Kdeže!  Domáci síce viedli v tretej tretine 3:0, ale v posledných sekundách s vypätím síl bránili tesný náskok. Keby tak Demitra vtedy nadvihol puk nad ležiaceho spoluhráča z Vancouvru Canucks Roberta Luonga...

V zápase o bronz viedli zverenci Jána Filca nad Fínskom po dvoch tretinách 3:1, no prehrali 3:5. „Nezvládli sme tretiu tretinu. V hlavách ani herne. Každý sa už videl s medailou na krku. Pritom pred turnajom v medailu nikto neveril. Neviem, či tému Vancouver niekedy rozdýcham,“ hovoril s odstupom rokov obranca Ľubomír Višňovský.

ZOH 2010 VANCOUVER

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – B-skupina: 1:3 proti Česku, 2:1 sn proti Rusku, 6:0 proti Lotyšsku. Kvalifikácia: 4:3 proti Nórsku. Štvrťfinále: 4:3 proti Švédsku. Semifinále: 2:3 proti Kanade. O bronz: 3:5 proti Fínsku. Poradie: 4. Slovensko.

 

Spor Šatan vs. Chára

V novembri 2012 v zápase KHL medzi Levom Praha a Slovanom Bratislava zastavil Zdeno Chára z Leva prenikajúceho Miroslava Šatana. Rozhodcovia vyhodnotili situáciu tak, že bola v rámci pravidiel. Šatan pre zranenie krčnej chrbtice dlho pauzoval.

Medzi oboma hráčmi pretrvávalo napätie, ktoré ovplyvnilo aj nomináciu na zimnú olympiádu v Soči. Krátko pred jej uzatvorením sa Šatan dostal do výbornej streleckej formy, ale na olympijský turnaj necestoval.

„Usúdili sme, že menšie zlo bude, keď nomináciu necháme pôvodnú bez Mira. Do poslednej chvíle sme čakali na telefonát na jedného alebo druhého, že sa dohodli. Lenže telefonát neprišiel. Je veľkým nešťastím, že dvaja lídri slovenského hokeja sa za 14 mesiacov nedokázali dohodnúť na urovnaní svojho sporu,“ komentoval český tréner slovenského tímu Vladimír Vůjtek.

Atmosféra v našej kabíne tým bola očividne negatívne poznačená a turnaj sa pre Slovákov aj s esami z NHL skončil neúspechom. Nevyhrali žiadny zápas a skončili na 11. mieste.

ZOH 2014 SOČI

 

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – A-skupina: 1:7 proti USA, 0:3 proti Slovinsku, 0:1 sn proti Rusku. Kvalifikácia: 3:5 proti Česku. Poradie: 11. Slovensko.

 

Dobrý začiatok, zlý koniec

V lete 2017 sa stal novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie Kanaďan Craig Ramsay a na ZOH v Pjongčangu zažil krst na vrcholnom podujatí. Lepší začiatok na turnaji bez hráčov z NHL si ani nemohol priať. Slováci zdolali najväčšieho favorita na zlato, Olympijských športovcov z Ruska 3:2, hoci v zápase rýchlo prehrávali 0:2.

„Tento zápas bol typickým súbojom Gulivera s Liliputáncami. Slovákom zjavne pozícia outsidera vyhovovala. Ruskému tímu chýbal plán „B“. Kým naša mašina šla, bolo to v poriadku, no keď sa vykoľajila, všetci zostali bezradní,“ hodnotil ruský portál championat.ru.

Na priamy postup do štvrťfinále potrebovali Slováci ešte jedno víťazstvo za tri body, no proti Američanom ani proti Slovincom ho nedosiahli. Opäť hrali kvalifikáciu o postup do štvrťfinále a po prehre 1:5 s USA sa lúčili. „Trápili sme sa a vôbec nám to nešlo,“ hodnotil najskúsenejší zo zostavy Ladislav Nagy.

ZOH 2018 PJONGČANG

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – B-skupina: 3:2 proti Olympijským športovcom z Ruska, 1:2 proti USA, 2:3 sn proti Slovinsku. Kvalifikácia: 1:5 proti USA. Poradie: 11. Slovensko.

 

Medaila za odvahu

Úprimne, koľko by ste stavili na to, že sa z Pekingu 2022 vrátia slovenskí hokejisti s medailou?

Účasť na olympijskom turnaji si Slováci museli vybojovať v kvalifikácii v Bratislave. V ňom postupne zdolali Rakúsko 2:1, Poľsko 5:1 a Bielorusko 2:1.

Do Pekingu nominovali tréner Craig Ramsay a generálny manažér Miroslav Šatan aj dvoch 18-ročných mladíkov Juraja Slafkovského (osemnásť mal až po ZOH) a Šimona Nemca, či 20-ročného Samuela Kňažka. Odvážny ťah? Možno.

Základ tímu tvorili hráči z českej (11 hokejistov) a slovenskej extraligy (5) a nepatril medzi kandidátov na popredné umiestenie. Tréner Ramsay však presvedčil hráčov, že si môžu trúfnuť na každého.

Slovenská bronzová olympijská radosť v Pekingu 2022.
Slovenská bronzová olympijská radosť v Pekingu 2022.
Foto
TASR/Jaroslav Novák

Po úvodných dvoch prehrách v skupine Slováci naskočili na víťaznú vlnu a zastavili ich až v semifinále Fíni. V súboji o bronz zdolali Ramsayho zverenci Švédov. „Za 50 rokov, čo som pri hokeji, som takýto tím nevidel,“ vravel dojatý Kanaďan.

Tínedžer Slafkovský sa stal so siedmimi gólmi najlepším strelcom turnaja a napodobnil Šatana z Lillehammeru 1994. Bol aj lídrom tabuľky produktivity a vyhlásili ho aj za MVP turnaja. Ďalším naším esom bol brankár Patrik Rybár. Oboch vybrali do All-star tímu turnaja.

ZOH 2022 PEKING

Výsledky Slovákov, olympijský turnaj – C-skupina: 2:6 proti Fínsku, 1:4 proti Švédsku, 5:2 proti Lotyšsku. Kvalifikácia: 4:0 proti Nemecku. Štvrťfinále: 3:2 sn proti USA. Semifinále: 0:2 proti Fínsku. O bronz: 4:0 proti Švédsku. Poradie: 3. Slovensko.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque