Športové aktuality
Bratislava
3 min. čítania

Olympionička v krasokorčuľovaní a trénerka olympijského medailistu Sabovčíka Agnesa Búřilová oslavuje osemdesiatku

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Takto poznal Agnesu Búřilovú celý krasokorčuliarsky svet - ako trénerku bronzového olympijského medailistu a dvojnásobného majstra Európy Jozefa Sabovčíka.
Foto
Archív SOŠV
Agnesa Búřilová, rodená Wlachovská.
Agnesa Búřilová, rodená Wlachovská.
Foto
Ján Súkup

V slovenskej olympijskej histórii má Agnesa Búřilová jedinečné miesto a pozoruhodný primát – sama súťažila na zimných olympijských hrách v krasokorčuľovaní, potom na nich trénersky viedla nášho bronzového medailistu a napokon na ZOH súťažil (aj keď v inom športe – v ľadovom hokeji) aj jej syn. Nemáme na Slovensku druhý takýto prípad „trojitého“ a trojgeneračného prepojenia jednej osobnosti s olympijskými hrami.

Veľká postava nášho športu oslavuje 4. januára osemdesiatku.

Rodáčka z Rožňavy pod dievčenským menom Wlachovská súťažila v krasokorčuľovaní na ZOH 1964 v Innsbrucku. Jazdila v športovej dvojici s Petrom Bartosiewiczom. Spoločne obsadili v Innsbrucku 9. miesto. Na tých istých hrách pod piatimi kruhmi debutoval neskorší olympijský víťaz Ondrej Nepela a lúčil sa strieborný krasokorčuliar zo Squaw Valley 1960 Karol Divín.

Wlachovská spoločne s Bartosiewiczom okrem toho dvakrát štartovali na majstrovstvách sveta (v Dortmunde 1964 aj v Davose 1966 skončili na desiatej priečke) a štyrikrát na majstrovstvách Európy (najlepšie na siedmom mieste v Budapešti 1963).

Športová dvojica Agnesa Wlachovská, Peter Bartosiewicz patrila pred bezmála 60 rokmi do prvej svetovej desiatky.
Športová dvojica Agnesa Wlachovská, Peter Bartosiewicz patrila pred bezmála 60 rokmi do prvej svetovej desiatky.
Foto
Archív SOŠM

V rokoch 1964, 1965 a 1966 získala športová dvojica Wlachovská - Bartosiewicz zo Slovana Bratislava tri tituly majstrov ČSSR.

Po skončení krasokorčuliarskej kariéry sa absolventka Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave Agnesa Wlachovská vydala a v roku 1969 priviedla na svet syna Vladimíra Búřila, z ktorého sa stal známy hokejista. Tiež štartoval na ZOH, pri slovenskej olympijskej premiére v Lillehammeri 1994 bol člen družstva, ktoré obsadilo šieste miesto.

Ešte významnejšie ako pretekárske bolo jej trénerské pôsobenie. Agnesa Búřilová ho odštartovala v roku 1972 v Slovane Bratislava. Následne v rokoch 1975 – 1988 pôsobila ako trénerka Strediska vrcholového športu v Bratislave. Počas tohto obdobia dosiahla najväčšie úspechy. Potom pracovala päť rokov v Grécku a po návrate pôsobila ako metodička Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu.

Trénerskou prácou si Agnesa Búřilová získala svetové meno. Jej najznámejší zverenec Jozef Sabovčík získal v Sarajeve 1984 striebornú olympijskú medailu a v rokoch 1985 a 1986 sa stal majstrom Európy. Ako prvý človek v histórii predviedol na vrcholnej súťaži štvoritý skok.

Agnesa Búřilová so svojím najslávnejším zverencom Jozefom Sabovčíkom.
Agnesa Búřilová so svojím najslávnejším zverencom Jozefom Sabovčíkom.
Foto
Archív SOŠM

Okrem Sabovčíka viedla aj ďalších reprezentantov Československa: Tatianu Michalkovú, či športové dvojice Kostková – Komár, resp. Kovářová – Komár.

Trénerskej práci sa venovala dlho aj v dôchodkovom veku – jednak v Sabovčíkovej krasokorčuliarskej akadémii Jumping Joe a jednak v Slovane Bratislava.

Slovenský olympijský výbor ocenil športové aj olympijské zásluhy Agnesy Búřilovej- Wlachovskej už v roku 2003 udelením Bronzových kruhov SOV.

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) jubilantke srdečne blahoželá! Prezident SOŠV Anton Siekel jej zaslal gratulačný list.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque