Anton Urban OLY

1 S

Kapitán strieborného družstva futbalistov ČSSR z olympijských hier v Tokiu 1964 spojil svoj futbalový život takmer výlučne so Slovanom Bratislava, odohral v československej. lige 279 ligových zápasov, v rakúskej lige za Wacker Innsbruck 18 zápasov, za československý A-tím 4 zápasy a za československý olympijský tím 20 zápasov. Na olympijských hrách v Tokiu nastúpil vo všetkých šiestich dueloch a strelil jeden gól (Zjednotenej arabskej republike).

Anton Urban sa narodil v Kysaku, ale od ôsmich rokov, keď stratil otca, presťahovali sa s mamou a piatimi súrodencami v roku 1942 do  Bratislavy. Tu sa začal formovať aj jeho hlbší vzťah k športu, najmä futbalu. Jozef Múdry (manžel známej krasokorčuliarskej trénerky) ho zavolal v roku 1947 do mládežníckeho tímu futbalistov ŠK Bratislava. Tam vtedy boli ozajstní futbaloví velikáni, ktorí zakrátko doviedli tím na prvé miesto v Československu – Jozef Reimann,

Michal Vičan, Emil Pažický a mnohí ďalší. So svojím o rok mladším rovesníkom Jánom Popluhárom dlhé roky tvorili piliere obrany bratislavského Slovana. Obaja boli známi futbalovými schopnosťami, ale aj rytierskosťou na trávniku. . Obaja skončili v belasých farbách v roku 1968 a odišli hrať do zahraničia.

Za pätnásť rokov v československej lige sa Anton Urban ligového titulu nikdy nedočkal. V A-tíme Československa odohral len 4 zápasy, do medailových tímov na majstrovstvách Európy 1960 ani na majstrovstvách sveta 1962 sa v silnej konkurencii neprebil. Vrchol jeho kariéry preto jednoznačne znamenali  XVIII. olympijské hry 1964 v Tokiu. Ako kapitán a v 30 rokoch najstarší hráč tímu nastúpil na všetkých šesť zápasov a strelil jeden gól. A na stupni víťazov si ako prvý z tímu prevzal striebornú medailu. Družstvo Československa podľahlo v olympijskom finále Maďarsku na čele s vynikajúcim kanonierom Ferencom Benem 1:2.

Významná postava nášho futbalu bola aj veľkou morálnou autoritou. Anton Urban bol držiteľ najvyššieho slovenského ocenenia fair play za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu a v duchu fair play - Ceny Jána Popluhára, ktoré mu udelil Slovenský olympijský a športový výbor. Od Slovenského futbalového zväzu dostal Cenu fair play Ivana Chodáka aj Zlatý odznak SFZ a stal sa členom Sieny slávy slovenského futbalu. Aj v pokročilom veku bol členom kolégia Klubu fair play Slovenského olympijského výboru.

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Tokio 1964
ČSSR
futbal muži S
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque