Richard Riszdorfer OLY

1 S
1 B

Mladší brat Michala Riszdorfera Richard mal v elitnom slovenskom štvorkajaku na 500 a 1000 m jedenásť rokov vyárendovanú prvú sedačku. V kajakárskej terminológii je teda „háčik“. Ako takpovediac líder lode udával tempo a dával povely na „nástup“. Podľa mienky dlhoročného trénera KKK Komárno Tibora Soósa bol na hladkej vode dlho najlepší „háčik“ na svete, s jedinečným citom pre tempo. Preto bol považovaný za nenahraditeľného.

Dlhý čas sa kariéra Richarda Riszdorfera prelínala s kariérou ďalšieho Komárňana, o deväť mesiacov mladšieho Erika Vlčeka. Ešte ako juniori spoločne utvorili špičkový dvojkajak. Na ME 1998 získali bronz, na MS v Záhrebe 1999 si v K2 vybojovali zlato na 1000 m a striebro na 500 m.

V olympijskom roku 2000 mali mladíci vedno s ich ďalším „kolegom“ z Komárna, o dva roky starším Jurajom Tarrom, takú výkonnosť, že niekoľko mesiacov pred OH v Sydney sa na návrh reprezentačného trénera Pavla Blaha dali dokopy v štvorkajaku. A „do partie“ prizvali aj skúseného Piešťanca Róberta Erbana. Ten sa v K4 už o osem rokov skôr na OH v Barcelone podieľal na štvrtom mieste, ale odvtedy sa sústredil len na disciplíny K1 a K2. Robo sa nechal mladíkmi týždeň prehovárať, ale napokon pristal.

Novoutvorená osádka si dala ťažkú úlohu – z olympijskej nominácie vystrnadiť štvoricu Kužel, Kadnár, Wiebauer, Chorváth, ktorá rok predtým vybojovala pre Slovensko olympijskú miestenku v disciplíne K4. Vďaka siedmemu miestu na MS si vyslúžila aj miesto v olympijskom Top tíme, čo jej zaručovalo výborné podmienky na prípravu.

Už na júlových majstrovstvách Európy v Poznani sa ukázalo, že to bude súboj ako remeň. „Toptímový“ štvorkajak získal na olympijskom kilometri štvrté miesto, ale takzvaný „mladý“ štvorkajak, ktorému ako „háčik“ určoval tempo Richard Riszdorfer, si na neolympijskej 500 m trati vybojoval dokonca striebro.

V prvý augustový deň roku 2000 sa na Zelenej vode medzi oboma loďami odohral rozhodujúci duel, ktorý bol súbojom nielen svalov, ale aj nervov. Mladíci doplnení Erbanom ho jasne vyhrali. Jazdiac takpovediac v šialenom tempe súperov „uštvali“ a tí už dvesto metrov pred cieľom zložili pádla a kapitulovali... Novozložená osádka R. Riszdorfer, Vlček, Tarr, Erban potom zajazdila výborne aj na OH v Sydney, kde skončila štvrtá.

Po olympijskom sklamaní Michala Riszdorfera s Jurajom Bačom v dvojkajaku (maximom majstrov sveta z rokov 1998 a 1999 bola šieste miesto) už ďalší rok došlo k výraznej zmene v zložení štvorkajaka – o štyri roky starší dvojnásobní majstri v dvojkajaku si doň sadli vedno s R. Riszdorferom a Vlčekom.

Táto loď zložená výlučne z komárňanských členov Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR sa štyri roky viezla zväčša na víťaznej vlne. V rokoch 2002 a 2003 dokonca bola na neolympijskej päťstovke aj na olympijskom kilometri na vrcholných súťažiach nezdolaná!

O výnimočnosti osádky R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Tarr výrečne svedčí prehľad jej top umiestení v priebehu olympijského cyklu: ME 2001 Miláno – 1. na 1000 m, 2. na 500 m, MS 2001 Poznaň – 3. na 500 m, ME 2002 Szeged - 1. na 500 m, 1. na 1000 m, MS 2002 Sevilla – 1. na 500 m, 1. na 1000 m, MS 2003 Gainesville - 1. na 500 m, 1. na 1000 m.

Na OH 2004 v Aténach bolo komárňanské kvarteto po predošlých dvoch triumfálnych sezónach v úlohe favorita. Celkom ju však nezvládlo. Maďari pred hrami znovu dali dokopy rozhádanú štvoricu víťazov z OH v Sydney 2000 – a vyšla im zlatá obhajoba. Našich suverénov predošlých dvoch rokoch predstihli ešte aj Nemci. Zisk bronzovej medaily však bol aj tak veľkým úspechom, pretože kajakárskou medailou z OH sa dovtedy nemohol pochváliť nielen žiadny Slovák, ale ani Čech.

V ďalšom olympijskom cykle sa v našej „vlajkovej lodi“ dva razy vymenil zadák – v rokoch 2005 a 2006 na tejto pozícii pádloval veterán Róbert Erban, potom ju po dlhej absencii v tejto lodi nadlho zaujal ďalší člen štvrtého štvorkajaka z OH 2000 Juraj Tarr. Richard Riszdorfer však aj po týchto zmenách stále ťahal štvorkajak k skvelým úspechom. Znovu to pekne ilustruje sumár top výsledkov: ME 2005 Poznaň – 1. na 1000 m, 2. na 500 m, MS 2005 Záhreb – 2. na 500 m, 2. na 1000 m, ME 2006 Račice – 1. na 500 m, 1. na 1000 m, MS 2006 Szeged – 1. na 500 m, ME 2007 Pontevedra – 1. na 500 m, 1. na 1000 m, MS 2007 Duisburg – 1. na 500 m, 3. na 1000 m, ME 2008 Miláno - 1. na 500 m, 1. na 1000 m.

V roku 2005 si Richard Riszdorfer a Vlček okrem K4 skúsili znovu po rokoch aj súťaženie v deblkajaku na 500 m trati. Na ME v Poznani skončili štvrtí a na MS v Záhrebe šiesti. Bolo to však len chvíľkové odskočenie. Keď videli, že v štvorkajaku majú k medailám podstatne bližšie, zostali mu verní.

Rok pred OH 2008 v Pekingu bol náš štvorkajak na MS na kilometri tretí, takže pred hrami boli odhady jeho vyhliadok na zisk zlata opatrné – obzvlášť po aténskej skúsenosti. Titul majstrov Európy dva mesiace pred hrami však potešil. Tentoraz už Maďari „neoprášili“ niekdajšiu zlatú zostavu, takže cesta k víťazstvu mohla byť otvorená.

Finálová jazda nášho štvorkajaka v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Jura Tarr zdvihla všetkých Slovákov v hľadisku zo sedadiel, pretože po polovici kilometrovej trate boli Komárňania na čele. Potom sa však záber za záberom na nich doťahovali Bielorusi, ktorí ich už pred tretím medzičasom predstihli a napokon nečakane presvedčivo zvíťazili. O striebro sa naši kajakári pobili s nemeckým kvartetom. Tentoraz bolo poradie na druhom a treťom mieste opačné ako pri Maratóne v roku 2004. V cieli boli Slováci o 79 tisícin sekundy skôr!

S cennými kovmi sa náš elitný štvorkajak vrátil aj z oboch šampionátov v roku 2009. V roku 2010 však už nezískal na MS ani na ME žiadnu medailu. To sa stalo prvý raz po 10 rokoch. V K1 vtedy vo veľmi dobrej forme jazdil Trenčan Peter Gelle, tak sa v tom čase už najlepší z kvarteta Erik Vlček rozhodol, že okrem K4 sa pobije o miestenku na OH 2012 v Londýne aj v K2 spoločne s Gellem. Michalovi Riszdoferovi ako dlhoročnému „vodcovi“ štyráka sa to nepáčilo a kritizoval, že Vlček šance štvorkajaka týmto oslabuje.

Výsledok novozloženej dvojice bol nečakaný – v roku 2011 sa Gelle s Vlčekom v Szegede stali majstrami sveta! Štvorkajak v tradičnom zložení skončil na 1000 m trati štvrtý. Erik dal potom jasne najavo, že aj na OH v Londýne chce štartovať na oboch tratiach. Vtedy jeho konflikt so starším z bratov Riszdorferovcov, ktorý už nemal niekdajšiu výkonnosť, eskaloval.

V dôsledku stupňujúceho sa napätia na svoju pozíciu už predtým rezignoval dlhoročný reprezentačný tréner Pavel Blaho a potom aj jeho komárňanský kolega Tibor Soós. Trénerské vedenie reprezentačného štvorkajaka prevzal v roku 2011 rovesník pretekárov Peter Likér, ktorý je v tejto pozícii dodnes.

Situácia sa napokon vyhrotila tak, že Michal Riszdorfer zo štvorkajaka vypadol a už sa do lode nikdy nevrátil. Zo solidarity s bratom skončil aj Richard Riszdorfer, ktorý by v lodi inak aj naďalej mal miesto „háčika“. Obaja sa potom plne zamerali na podnikanie. Prevádzkujú fitnescentrum Olympcentrum v Komárne a majú aj ďalšie aktivity. „Riči“ ukončil kariéru ako strieborný aj bronzový z OH, šesťnásobný majster sveta (medaily 6-2-3) a desaťnásobný majster Európy (medaily 10-3-0).

Všestranný športovec Richard Riszdorfer (hrával futbal, ľadový hokej aj tenis) absolvoval popri športe bakalárske štúdium ekonomického manažmentu na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Peking 2008
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m S
Atény 2004
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m B
Sydney 2000
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m 4
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque