Jakub Grigar OLY

1 S
Šport
182cm
80kg
Klub
KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Názov strediska
VŠC Dukla Banská Bystrica
Tréner
Stanislav Gejdoš
Odkedy sa venujem športu
Od roku 2006
Záľuby
varenie, gitara
Úspechy

Bol multimedailista z vrcholných mládežníckych súťaží. Na MS do 23 rokov v K1 triumfoval v Krakove 2016 aj v Bratislave 2017, na ME do 23 rokov v Liptovskom Mikuláši 2019. Ako junior bol majster sveta v Liptovskom Mikuláši 2013 a vo Foz do Iguacú 2015 a majster Európy v Bourg St. Maurice 2013. V roku 2014 získal v slalome na hladkej vode striebro na OH mládeže v Nankingu. Na OH 2016 v Riu de Janeiro skončil v K1 piaty, na OH 2020 v Tokiu (konali sa v roku 2021) získal striebro. Na MS bol v K1 najlepšie štvrtý v roku 2022 a siedmy v roku 2021. Medaily z vrcholných seniorských podujatí: OH (0 – 1 – 0), MS (0 - 2 – 0, obe v hliadkach 3xK1), preteky Svetového pohára (1 – 1 – 1, zvíťazil v roku 2021 v Markleebergu), majstrovstvá SR v K1 (4 – 2 – 0).

Podpora

Vo vodnom slalome je mužský kajak tradične disciplínou s najväčšou konkurenciou. Napriek tomu, že Slovensko je najúspešnejšou svetovou krajinou v olympijskej histórii tohto odvetvia, v tejto disciplíne naši pretekári v minulosti na medailu nedosiahli. Zmenilo sa to až v Tokiu. V kanoistickom centre Kasai vylovil striebro Jakub Grigar.

S vodným slalomom začal ako deväťročný. Na vodáckom raste rodáka z Liptovského Mikuláša sa podpísalo mnoho trénerov. Najprv jeho otec, potom Ján Vozár, Roman Vajs, Stanislav Gejdoš, Lukáš Giertl, Tomáš Mráz, Jozef Martikán v spolupráci so synom, šampiónom Michalom, potom znovu Mráz a najväčšie úspechy dosiahol po návrate ku Gejdošovi.

V začiatkoch však naňho mala zásadný vplyv dvojnásobná olympijská šampiónka v K1 žien Elena Kaliská. „Elena mi ukázala, že slalom je zábava. Na mojom raste má obrovský podiel. Pomohla mi pretekársky aj ľudsky,“ priznal Grigar po OH 2016 v Riu de Janeiro, kde skončil piaty.

Kaliská si ho v L. Mikuláši všimla pri tréningoch na tichej vode pod otcovým vedením. Oslovila ho, či nechce trénovať pri nej. Vtedy bola už olympijská víťazka aj majsterka sveta, ale keď mala čas, dosť sa mu venovala. Dávala mu cenné rady k technike jazdenia a často ho brávala so sebou na tréningové pobyty v pražskej Troji. Asi po dvoch rokoch mu navrhla, aby s ňou išiel som na dlhší tréningový pobyt v austrálskom Penrithe. Rodiča malého Kuba po určitom váhaní pustili. Okrem Kaliskej mu v Penrithe radili aj Michal Martikán a tréneri našich šampiónov Peter Mráz a Jozef Martikán.

Tieto možnosti prípravy pod špičkovým vedením Grigarovi veľmi pomohli. Rovesníkov čoraz viac prevyšoval. Stal sa multimedailistom z vrcholných mládežníckych súťaží. Z máloktorej sa vrátil bez medaily. Ako pätnásťročný bol v K1 bronzový na MS juniorov 2012. O rok neskôr získal juniorský svetový aj európsky titul. Ďalší rok bol strieborný na OH mládeže v Nankingu (tam sa však slalom jazdil na hladkej vode so štartom z rampy) a bronzový na MS juniorov. V roku 2015 sa na svetový juniorský trón vrátil, navyše v hliadke 3xK1 získal na MS prvú medailu aj medzi mužmi - striebornú.

Ako osemnásťročný už Kubo poškuľoval po umiesteniach medzi svetovou špičkou v K1 aj v kategórii dospelých. Pretekár KTK Dukla Liptovský Mikuláš si mládežníckymi medailami vyslúžil aj zaradenie do Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. A vybojoval si postup na OH 2016 v Riu de Janeiro. Už krátko pred nimi sa stal majstrom sveta do 23 rokov a na európskom šampionáte mužov na „rodnej“ vode v L. Mikuláši skončil piaty.

Na OH v Riu v areáli vo štvrti Deodoro siahal 19-ročný mladík na medailu. Suverénne tam vyhral semifinále – s časom, ktorý by vo finále skončil druhý. Vo finále išiel celkom na koniec. Ešte na poslednom medzičase viedol, potom sa však „zamotal“ v dvoch posledných bránkach a klesol na piate miesto. Na víťazného Brita Josepha Clarka stratil zverenec trénera Tomáša Mráza iba 90 stotín sekundy a na bronzového Čecha Jiřího Prskavca 44 stotín.

Najmladší účastník súťaže kajakárov sa piatym miestom postaral o historicky najlepšie olympijské umiestenie Slováka vo vždy najlepšie a najpočetnejšie obsadenej disciplíne vodného slalomu.

V kategórii do 23 rokov aj v ďalších rokoch pokračoval v zbieraní medailí. Na MS 2017 získal striebro, na ME 2018 striebro a na ME 2019 zlato. Na súťažiach mužov mu to však zďaleka nešlo tak dobre. Mladík, ktorý okolie zvyčajne očarováva výdajom pozitívnej energie a takmer neprestajným úsmevom, sa na vode dlhšie trápil a často chyboval. Jazdil neraz ako keby v kŕči. Jeho niekdajšia uvoľnenosť aj bavenie sa jazdením sa vytratili.

„Predtým som medzi mužmi jazdil uvoľnene, lebo sa odo mňa veľa neočakávalo. Ale po OH som cítil ťarchu očakávaní verejnosti a ešte viac mojich vlastných. Veľmi som chcel vyhrať – vždy. A tak som ,tlačil som na pílu´,“ prezradil po zisku olympijského striebra v Tokiu 2021.

V roku 2019 v priebehu sezóny zmenil trénera – od Tomáša Mráza, ktorý ho viedol v Riu, Grigar prešiel k Stanislavovi Gejdošovi. Ten vedie i veľmi úspešného singlkanoistu Alexandra Slafkovského, v minulosti aj ďalších majstrov Európy Tomáša Kučeru, Jána Bátika a Jána Šajbidora.

Grigar s Gejdošom sa najprv zamerali na kondičnú prípravu a na to, aby vo vysokom tempe vydržal až do konca jazdy. Potom začali pracovať na mentálnej stránke a plánovali aj určité zmeny v technike jazdy. Ale kým si na seba zvykli a zladili sa, nejaký čas to trvalo. Trénerovi sa ho postupne podarilo presvedčiť, že lepšie je jazdiť v pretekoch na takom vysokom štandarde ako v tréningoch a nie riskovať tak veľmi, ako to robil predtým.

Miestenku na OH 2020 v Tokiu si Kubo vyjazdil už v roku 2019, vďaka čomu získal pokoj na prípravu. Keď potom pandémia ochorenia COVID-19 brutálne zasiahla do tréningových možností i do súťažného kalendára a vyžiadala si preloženie OH až na rok 2021, ako jediný z našich vodných slalomárov sa mohol pripravovať na hry v pokoji, pretože účasť už mal istú.

Postupne sa znovu začal na vode baviť a na tvári mu čoraz viac hral zvyčajný úsmev. Plne sa zameriaval na Tokio. Niekoľko týdňov pred OH dosiahol v nemeckom Markkleebergu svoj prvý triumf v pretekoch Svetového pohára. Tým sa zaradil medzi favoritov olympijskej súťaže. Navyše mu stúplo sebavedomie. Presvedčil sa, že so svojou štandardnou jazdou môže dosiahnuť veľmi dobrý výsledok.

Na OH v slalomárskom centre Kasai z kvalifikácie postúpil z ôsmej priečky. V semifinále skončil štvrtý. Pred finálovým štartom si vyložil pádlo na plece a usmial sa do kamery. Jeho finálová jazda bola stabilná a bez väčších chýb. Povedal o nej, že bola taká, akú štandardne predvádza v tréningoch. Striebro si vybojoval zaslúžene a presvedčivo.

Na zlato, ktoré získal jeho český kamarát Jiří Prskavec, síce stratil oveľa viac ako v Riu 2016 - až 3,22 s, ale zato bol Čech jediný, kto ho zdolal. Druhý stupienok obsadil Jakub Grigar bez akéhokoľvek spochybňovania, veď bronzový Nemec Hannes Aigner za ním zaostal až o 2,26 s. Pritom nielen prví traja, ale aj dvaja ďalší pretekári predviedli na ťažkej trati čisté jazdy.

„Človek potrebuje istý čas, aby si uvedomil nejaké veci a aj v športe dospel. Počas uplynulého obdobia som pochopil, že musím pracovať nielen na tréningoch, ale aj upraviť stravu, riešiť mentálne nastavenie a všetky možné detaily. Myslím si teda, že hlavný rozdiel je v tom, že za päť rokov som sa pokúsil aspoň sa priblížiť k tomu, aby som bol čo najprofesionálnejší športovec,“ komentoval Kubo svoj životný úspech.

V roku 2022 mal na dosah aj zisk medaily zo svetovom šampionátu. Niekoľko týždňov po svadbe a v očakávaní narodenia prvého potomka skončil na MS v Augsburgu štvrtý.

Ako športové vzory si Jakub Grigar uvádza Michala Martikána, Elenu Kaliskú, Jiřího Prskavca, Petra Kauzera a Vavřinca Hradílka. Raz by sa chcel pochváliť, že sa stal olympijským víťazom, majstrom sveta a bol prvý vo svetovom rebríčku. Rád si zahrá Clash Royale, jeho obľúbený film je Nedotknuteľný a obľúbenou kapelou Bring Me The Horizon a jej skladba Throne.

S manželkou Andreou majú dve dcéry - Lauru a o rok staršiu Ninku.

 
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia