Športové aktuality
4 min. čítania

Rok 2024: Očarili Beňuš, Gajanová, tenistky, Hagara i Tury

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Matej Beňuš pri oslave bronzu v Slovenskom olympijskom dome. Vpravo jeho manželka.
Foto
TASR/Michal Svítok

Rok 2024 s prívlastkom olympijský bol na športové momenty mimoriadne pestrý a bohatý. Priniesol veľa veľkých športových príbehov. Slovenskí športovci sa počas roka 2024 na medzinárodnej scéne rozhodne nestratili a ukázali veľké bojovné srdce. Svojimi výsledkami urobili radosť tisíckam fanúšikov. 

Všetci reprezentanti, ktorí prejavujú bojovnosť, húževnatosť a predovšetkým lásku k športu, si zaslúžia veľké uznanie – bez ohľadu na to, či ich snaha na vrcholovom podujatí vyústila do medailového úspechu alebo nie.

Pozornosť športového sveta sa v roku 2024 sústredila predovšetkým do olympijského Paríža. Veľkolepý, aj keď čiastočne kontroverzný, otvárací ceremoniál na rieke Seina odštartoval veľkolepé olympijské hry, ktorú ohúrili svet. Súťažilo sa na ikonických športoviskách pred rekordne zaplnenými tribúnami. Výkony Leona Marchanda, Simone Bilesovej, Remca Evenepoela či Sifan Hassanovej sa vreli do pamäti športového sveta.

Olympijské hry v Paríži nedopadli pre slovenský šport práve najúspešnejšie. Vo výprave bolo len 28 športovcov, čo je najmenej v histórii účasti výprav SR na OH. Z nich 27 nastúpilo na súťaž. O jedinú medailu - bronzovú - sa vo vodnom slalome postaral singlkanoista Matej Beňuš. V ére samostatnosti to bola na OH naša najchudobnejšia bilancia. No napriek tomu nemožno žiadnemu zo športovcov vyčítať, že by zo seba nevydal maximum. Sedem našich športovcov sa postaralo v Paríži dovedna o osem umiestení v prvej šestke (0-0-1-3-1-3) - o dve viac ako pred tromi rokmi na OH v Tokiu.

Matej Beňuš má za sebou úspešný rok. Okrem bronzu na olympijských hrách sa stal aj celkovým víťazom Svetového pohára. Na začiatku nového olympijského cyklu sa stal predsedom komisie športovcov Slovenského olympijského a športového výboru a aj členom výkonného výboru SOŠV.

Slovensko získalo po štrnástich rokoch zásluhou Gabriely Gajanovej opäť medailu z behu žien na 800 m na majstrovstvách Európy v atletike. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Liptovského Mikuláša finišovala vo finále na šampionáte v Ríme na skvelom 2. mieste. Skvelú formu potvrdila aj na olympijských hrách, kde skončila jedenásta a v semifinále zabehla nový slovenský rekord.

Jedným z príjemných prekvapení olympijských bojov v Paríži boli vystúpenia tenistky Anny Karolíny Schmiedlovej, ktorá sa prebojovala do semifinále a bojovala aj o bronz proti Poľke Ige Swiatekovej. Schmiedlová výkonmi v areáli Rolanda Garrosa príjemne prekvapila. Spoločne s kolegyňami z družstva v Pohári Billie Jean Kingovej Rebeccou Šrámkovou, ktorej vyšla skvele jesenná časť roka, Viktóriou Hrunčákovou, Terezou Mihálikovou a Renátou Jamrichovou dala fanúšikom spomenúť si na slávne obdobie slovenského ženského tenisu. Slovenky sa prebojovali na záverečný turnaj PBJK a na ňom dokráčali až do finále proti Taliansku.

Karol Divín, Ondrej Nepela, Jozef Sabovčík. Trio slovenských krasokorčuliarov, ktoré sa môže pochváliť olympijskou medailou. V úvode roka 2024 na týchto velikánov nadviazal Adam Hagara. Zatiaľ iba cenným kovom zo zimných olympijských hier mládeže, v juhokórejskom Kangwone získal striebro. Od zlata ho delilo len 0,5 bodu. Adam Hagara prvým krasokorčuliarom zo Slovenska s cenným kovom v histórii týchto podujatí. Okrem Adama Hagaru sa z medailí v Kangwone radovali aj biatlonista Markus Sklenárik a zjazdový lyžiar Adam Barnáš.

Futbalová reprezentácia Slovenska mala na dosah veľkú senzáciu a historický úspech. Proti Anglicku viedla v osemfinále ME v nemeckom Gelsenkirchene na konci riadneho hracieho času 1:0, ale opäť sa ukázalo, aká je v športe tenká hranica medzi úspechom a sklamaním. Jude Bellingham však v nadstavenom čase vyrovnal a v predĺžení o výhre Anglicka rozhodol Harry Kane.

Jednou z osobností slovenského športu roka 2024 sa stal skejtbordista Richard Tury. Pred olympijskými hrami ho poznali len najverejnejší fanúšikovia športu. V Paríži sa vďaka finálovej účasti, v boji o medaily bol jediný Európan, stal zo dňa na deň hviezdou. Upútal nefalšovanou radosťou a prejavom. Skromný chalan z košických Ťahanoviec robí šport a skejtbording predovšetkým pre radosť.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque