Rio de Janeiro 2016

2 Z
2 S
XXXI
OH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
zastupujúci prezident Michel Temer
Počet NOV
205
Počet športov
28
Počet disciplín
306
Počet odvetví
41
Počet športovcov
11238
Mužských športovcov
6179
Ženských športovkýň
5059
Slovenských športovcov
51

Brazílske Rio de Janeiro sa v auguste 2016 stalo vôbec prvým mestom v Južnej Amerike, ktoré hostilo olympijské hry. Po OH 1956 a 2000 v austrálskych mestách Melbourne, resp. v Sydney to boli ešte len tretie hry na južnej pologuli, v čase ich konania teda bolo tamojšie zimné obdobie. Rio malo pred hlasovaním o pridelení OH 2016 na zasadnutí MOV v Kodani 2009 veľkolepú záverečnú prezentáciu, plnú južanskej vášne a sľubovalo výnimočné hry. Z pôvodného autsajdera sa stalo čiernym koňom volieb a v ich finálovom kole „rozdrvilo“ Madrid 66:32. V minulosti len tri mestá získali právo usporiadať OH so suverénnejším volebným výsledkom. V tom čase ešte bola brazílska ekonomika napriek už prepuknuvšej svetovej finančnej kríze na prudkom vzostupe. Lenže krajina intenzívne chystala aj ďalšie megapodujatie – majstrovstvá sveta vo futbale 2014.

Kombinácia usporiadania dvoch najväčších športových podujatí v rozpätí len dvoch rokov sa napokon ukázala ako naozaj veľké sústo aj pre jednu z najväčších a najľudnatejších krajín sveta. Onedlho po pridelení OH 2016 Riu sa situácia v krajine sužovanej obrovskou korupciou začala výrazne meniť k horšiemu. Prišla silná recesia. A keďže Rio prechádzalo rozsiahlou transformáciou a masívnou výstavbou, veľmi znateľne to pocítilo. Prípravy hier sprevádzali obrovské problémy, šetrilo sa, kde sa dalo a výstavba potrebných stavieb veľmi meškala. MOV organizátorom dokonca viackrát ukazoval symbolickú napomínaciu žltú kartu.

Malebné veľkomesto na pobreží Atlantiku síce napokon hry vcelku zvládlo, ale veľa vecí v Riu nefungovalo tak, ako malo – predovšetkým verejná doprava. Ani návštevnosť mnohých súťaží nesplnila očakávania. Obavy z vírusu zika, ktoré sa napokon ukázali ako prehnané, spôsobili absenciu mnohých špičkových tenistov aj golfistov. A ukázalo sa, že podobne ako v Aténach (dejisko OH 2004) v meste nemali celkom premyslené, čo po hrách spravia s viacerými novými športoviskami.

Paradoxné je, že namiesto prezidentky Dilmy Rouseffovej, ktorá bola krátko pred OH pozbavená funkcie, na slávnostnom otvorení na ikonickom futbalovom štadióne Maracaná otváral hry ako zastupujúci najvyšší predstaviteľ štátu viceprezident Michel Temer, ktorý mal na krku tiež početné podozrenia súvisiace s korupciou, aj obvinenia...

Dva športy v Riu zažili obnovenú olympijskú premiéru po dlhých desaťročiach. Po 92 rokoch sa vrátilo do olympijského programu ragby (v sedmičkovej verzii) a dokonca po 112 rokoch golf. Spolu sa na OH v Riu de Janeiro v 42 odvetviach 28 športov súťažilo o rekordných 306 kolekcií medailí. Aspoň jednu medailu získali športovci z rekordného počtu 87 krajín. Okrem výprav, ktoré do Brazílie vyslalo 205 národných krajín sveta, po prvý raz súťažil aj tzv. olympijský tím utečencov (ROT), ktorý zostavil a jeho prípravu aj účasť financoval MOV.

Hrám predchádzal veľký ruský dopingový škandál, ktorý odštartovali obvinenia zo štátom riadeného dopingu v najväčšej krajine sveta. MOV síce ruskú výpravu na hry pripustil (Medzinárodný paralympijský výbor na následné paralympijské nie), ale ruských atlétov (s výnimkou diaľkarky Klišinovej, žijúcej v zahraničí), vzpieračov a ani väčšinu veslárov príslušné medzinárodné federácie na OH nepustili. Skupiny 68 atlétov, 17 veslárov ani 8 vzpieračov z Ruska neuspeli ani s odvolaním na Športový arbitrážny súd v Lausanne.

Najúspešnejšou krajinou hier v Riu sa úplne suverénne stali USA. A aj neuveriteľný už štvrtý raz v sérii sa najúspešnejším účastníkom stal americký plavec Michael Phelps! Tento mimoriadny športovec obohatil svoju nevídanú zbierku o ďalších päť zlatých a jedna striebornú medailu, čím svoju historickú zbierku zveľadil na impozantných 28 cenných kovov: 23 zlatých, 3 strieborné a 2 bronzové! Druhá v historickom rebríčku, bývalá sovietska športová gymnastka Larisa Latyninová, so zbierkou 9 – 5 – 4 zaostáva za ním už priam priepastne. Ťažko možno predpokladať, že niekomu v budúcnosti sa podarí prekonať fenomenálneho Phelpsa...

Dominanciu športovcov USA potvrdili aj takisto plavkyňa Katie Ledecká (4 – 1 – 0) a športová gymnastka Simone Bilesová (4 - 0 – 1). Medailovou zbierkou 3 – 1 – 0 výlučne z individuálnych disciplín sa blysla maďarská plavkyňa Katinka Hosszúová, po tri zlaté kovy získali aj britský dráhový cyklista Jason Kenny, maďarská rýchlostná kanoistka Danuta Kozáková, plavec USA Ryan Murphy a tradične aj jamajský šprintér Usain Bolt. Superhviezda svetovej atletiky zopakovala svoj zlatý hetrik z Pekingu 2008 (odtiaľ však o štafetové zlato v dôsledku dodatočného pozitívneho dopingového nálezu svojho „kolegu“ Cartera s odstupom viacerých rokov Bolt prišiel) aj z Londýna 2012.

Slovenskí olympionici si v Riu počínali výrazne lepšie ako v Londýne, aj keď sme v „ohni“ mali len o štyroch športovcov viac ako pred štyrmi rokmi (51). Slováci síce získali zhodný počet štyroch medailí, ale kvalitatívne to bola oveľa hodnotnejšia zbierka ako v britskej metropole (2 – 2 – 0, verzus 0 – 1 – 3).

Na predchádzajúcich sedem zlatých kovov vodných slalomárov nadviazali ôsmym bratanci Ladislav a Peter Škantárovci, ktorí v perejách kanála v Deodore triumfovali v deblkanoe. V domácej kvalifikácii predčili trojnásobných olympijských šampiónov bratov Hochschornerovcov a na hrách veľmi úspešne nadviazali na ich jedinečnú medailovú niť z rokov 2000 – 2012. Žiaľ, vodnoslalomársku kategóriu C2 mužov MOV po dohode s medzinárodnou kanoistickou federáciou po týchto hrách z programu OH vyradil a nahradil ju ženským singlkanoe...

Úradujúci majster sveta atlét Matej Tóth sa víťazstvom v chôdzi na 50 km postaral v ére slovenskej samostatnosti o naše prvé zlato z OH v odlišnom odvetví, než je vodný slalom. Po 28 rokoch sa vyrovnal šampiónovi v chôdzi na 20 km zo Soulu 1988 Jozefovi Pribilincovi.

Vo vodnom slalome strieborný kov pridal do našej zbierky vodný slalomár Matej Beňuš v C1. Na OH sa prebojoval cez tvrdý domáci súboj troch singlkanoistov svetovej triedy, v ktorom predčil aj Michala Martikána, päťnásobného medailistu z OH v sérii (1996 – 2012). Mimochodom, bronz získal Japonec Takuja Haneda, ktorý už desať rokov žil a pripravoval sa na Slovensku. Ako vôbec prvý Ázijec si vybojoval olympijskú medailu v kanoistike, ale povedal, že polovica z nej patrí Slovensku...

O ďalšie striebro sa v rýchlostnej kanoistike postaral štvorkajak na 1000 m v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Vlček získal v našej „vlajkovej lodi“ už svoju tretiu olympijskú medailu, navyše piatou účasťou na OH vyrovnal slovenský historický rekord. Tarr sa z medaily tešil druhý raz.

Blízko k zisku cenného kovu boli aj kajakárka na divokej vode Jana Dukátová a strelec zo vzduchovej pištole Juraj Tužinský, ktorí skončili zhodne na 4. mieste. A ešte len 19-ročný kajakár na divokej vode Jakub Grigar, ktorý obsadil piatu priečku, až takmer do záveru svojej jazdy útočil dokonca na zlato. V posledných dvoch bránkach však o 44 stotín sekundy prišiel aj o bronz...

 
 
Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Tóth Matej Tóth OLY
SR
atletika 50 km chôdza Z
Škantár Ladislav Škantár OLY
SR
vodný slalom C2 Z
Škantár Peter Škantár OLY
SR
vodný slalom C2 Z
Vlček Erik Vlček OLY
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m S
Tarr Juraj Tarr OLY
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m S
Myšák Denis Myšák
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m S
Linka Tibor Linka OLY
SR
rýchlostná kanoistika K4 1000 m S
Beňuš Matej Beňuš OLY
SR
vodný slalom C1 S
Dukátová Jana Dukátová OLY
SR
vodný slalom K1 4
Tužinský Juraj Tužinský
SR
športová streľba vzduchová pištoľ na 10 m 4
Lomnický Marcel Lomnický
SR
atletika hod kladivom 5
Grigar Jakub Grigar OLY
SR
vodný slalom K1 5
Kopp Pavol Kopp
SR
športová streľba ľubovoľná pištoľ na 50 m 7
Vlček Erik Vlček OLY
SR
rýchlostná kanoistika K2 1000 m 8
Tarr Juraj Tarr OLY
SR
rýchlostná kanoistika K2 1000 m 8
Gelle Peter Gelle
SR
rýchlostná kanoistika K1 1000 m 8
Nagy Richard Nagy OLY
SR
plávanie 400 m polohové preteky 9
Farkas Vincent Farkas OLY
SR
rýchlostná kanoistika C1 1000 m 10
Kohlová Martina Kohlová OLY
SR
rýchlostná kanoistika K1 200 m 10
Varga Richard Varga OLY
SR
triatlon muži 11
Kohlová Martina Kohlová OLY
SR
rýchlostná kanoistika K1 500 m 13
Velďáková Jana Velďáková OLY
SR
atletika skok do diaľky 15
Barteková Danka Hrbeková (Barteková) OLY
SR
športová streľba skeet 16
Velďáková Dana Velďáková OLY
SR
atletika trojskok 17
Kovačócy Marián Kovačócy
SR
športová streľba trap 18
Kružel Ondrej Kružel
SR
vzpieranie +105 kg 18
Hrašnová Martina Hrašnová
SR
atletika hod kladivom 19
Nagy Richard Nagy OLY
SR
diaľkové plávanie 10 km 20
Varga Erik Varga OLY
SR
športová streľba trap 21
Listopadová Katarína Listopadová
SR
plávanie 100 m znak 22
Jana Labáthová Jana Labáthová OLY
SR
synchronizované plávanie duo 22
Daabousová Naďa Daabousová OLY
SR
synchronizované plávanie duo 22
Majdán Dušan Majdán
SR
atletika 50 km chôdza 26
Hrivnák Klocová Lucia Hrivnák Klocová OLY
SR
atletika 800 m 28
Listopadová Katarína Listopadová
SR
plávanie 100 m motýlik 29
Kučmín Anton Kučmín
SR
atletika 20 km chôdza 32
Tužinský Juraj Tužinský
SR
športová streľba ľubovoľná pištoľ na 50 m 33
Nagy Richard Nagy OLY
SR
plávanie 1500 m voľný spôsob 34
Bubeník Matúš Bubeník
SR
atletika skok do výšky 35
sagan Peter Sagan OLY
SR
horská cyklistika cross country 35
Kopp Pavol Kopp
SR
športová streľba vzduchová pištoľ na 10 m 38
Putalová Iveta Putalová
SR
atletika 400 m 41
Klobučník Tomáš Klobučník OLY
SR
plávanie 100 m prsia 42
Kučera Martin Kučera OLY
SR
atletika 400 m prekážky 44
Repčík Jozef Repčík OLY
SR
atletika 800 m 45
Mokošová Barbora Mokošová OLY
SR
športová gymnastika viacboj 45
Tybor Patrik Tybor
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 45
Czaková Mária Katerinka Czaková OLY
SR
atletika 20 km chôdza 48
Gáliková Mária Gáliková
SR
atletika 20 km chôdza 55
Berešová Katarína Berešová
SR
atletika maratón 107
Tišťan Martin Tišťan
SR
atletika 50 km chôdza DSQ
Martin Andrej Martin OLY
SR
tenis dvojhra 3. kolo
Ódorová Eva Ódorová OLY
SR
stolný tenis dvojhra 1. kolo
Martin Andrej Martin OLY
SR
tenis štvorhra 1. kolo
Zelenay Igor Zelenay OLY
SR
tenis štvorhra 1. kolo
Baláž Boris Baláž
SR
lukostreľba muži 1. kolo
Longová Alexandra Longová OLY
SR
lukostreľba ženy 2. kolo
Balážová Barbora Balážová
SR
stolný tenis dvojhra 2. kolo
Wang Jang Wang
SR
stolný tenis dvojhra 2. kolo
Schmiedlová Anna Karolína Schmiedlová
SR
tenis dvojhra 2. kolo

Kvalifikovaní športovci

Ondrej Kružel

vzpieranie - +105 kg

Richard Varga OLY

triatlon - muži

Igor Zelenay OLY

tenis - štvorhra

Andrej Martin OLY

tenis - dvojhra, štvorhra

Danka Hrbeková (Barteková) OLY

športová streľba - skeet

Erik Varga OLY

športová streľba - trap

Juraj Tužinský

športová streľba - vzduchová pištoľ na 10 m, ľubovoľná pištoľ na 50 m

Marián Kovačócy

športová streľba - trap

Pavol Kopp

športová streľba - ľubovoľná pištoľ na 50 m, vzduchová pištoľ na 10 m

Barbora Mokošová OLY

športová gymnastika - viacboj

Eva Ódorová OLY

stolný tenis - dvojhra

Barbora Balážová

stolný tenis - dvojhra

Jang Wang

stolný tenis - dvojhra

Jana Labáthová OLY

synchronizované plávanie - duo

Naďa Daabousová OLY

synchronizované plávanie - duo

Katarína Listopadová

plávanie - 100 m motýlik, 100 m znak

Richard Nagy OLY

plávanie - 400 m polohové preteky, 1500 m voľný spôsob
diaľkové plávanie - 10 km

Tomáš Klobučník OLY

plávanie - 100 m prsia

Alexandra Longová OLY

lukostreľba - ženy

Boris Baláž

lukostreľba - ženy

Jana Dukátová OLY

vodný slalom - K1

Peter Škantár OLY

vodný slalom - C2

Ladislav Škantár OLY

vodný slalom - C2
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia